بیله‌سوار به دلیل موقعیت تجاری و پایانه مرزی به منطقه تجاری ارس ملحق می‌شود

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: قرار است شهرستان بیله‌سوار به دلیل موقعیت تجاری و پایانه مرزی به منطقه آزاد تجاری ارس ملحق شود.

محسن پاک‌آیین پس از بازدید از طرح‌های توسعه پایانه مرزی بیله‌سوار و گمرک فعال در این منطقه اظهار کرد: بر اساس توافقی که با مسوولان منطقه آزاد تجاری ارس به عمل آمده، قرار است شهرستان بیله‌سوار به دلیل موقعیت خاص تجاری و اقتصادی به منطقه آزاد تجاری ارس ملحق شود تا بخشی از ظرفیت‌های تجاری و گمرکی این منطقه احیا شود.

وی تصریح کرد: با این اقدام تلاش می‌شود تا گمرک بیله‌سوار به صورت شبانه‌روزی و در مدت زمان ۲۴ ساعت به مسافران، تجار و بازرگانان ارائه خدمات کند تا با یک حرکت جهشی بتوان در منطقه بیله‌سوار به تقویت مؤلفه‌های تجاری و اقتصادی کمک کرد.

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان نقش و جایگاه گمرک بیله‌سوار را در توسعه روابط متقابل با کشور آذربایجان و همچنین کشورهای همسایه و مجاور به ویژه آسیای میانه را یادآور شد و خاطرنشان کرد: ایمن‌ترین مسیر تردد کالا، مسافر و تقویت ترانزیت بین‌المللی گمرک بیله‌سوار است که با اتصال آن به منطقه آزاد تجاری ارس می‌توان از این ظرفیت برای تقویت و توسعه همه‌جانبه اقتصادی در این منطقه استفاده کرد.

وی افزود: هرچند برخی‌ها سعی می‌کنند به توسعه روابط ایران و آذربایجان خدشه و خللی وارد کنند، اما توسعه و تعمیق روابط بین دو کشور برگرفته از فرهنگ و مدنیت مردمان سخت‌کوش دو منطقه است.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس شورای اسلامی نیز در دیدار با سفیر کشورمان در باکو گفت: مجوز الحاق پایانه مرزی بیله‌سوار و گمرک این منطقه به منطقه آزاد تجاری ارس گرفته شده و مسوولان و متولیان کشوری در این زمینه دستور لازم را داده‌اند و این حرکت شتاب‌دهنده در دستور کار است.

حجت الاسلام برومند با یادآوری این‌که «این پیوستن می‌تواند به نقطه تکاپوی این گمرک در حوزه اقتصادی، تجاری و تبادلات مرزی باشد»، از منطقه آزاد ارس به عنوان نقطه تحول‌آفرین در اقتصاد منطقه آذربایجان یاد کرد و افزود: ما در کنار تجهیز و تکمیل گمرک و پایانه مرزی بیله‌سوار به شکل همه‌جانبه و نوین سعی داریم گمرک اصلاندوز را نیز با همکاری طرف مقابل فعال کنیم تا از این ظرفیت نیز بتوان بهره برد.

باشگاه خبرنگاران

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید