بیش از ۸۰ درصد از تولیدات اردبیل به جمهوری آذربایجان صادر می شود

جمهوری اسلامی ایران از ایجاد اتاق بازرگانی مشترک در کشور جمهوری آذربایجان حمایت می کند.

به گزارش پرتال خبری اردبیل نیوز، حسین پیرموذن – رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل در کنفرانس مطبوعاتی که همزمان با سفر هیئت تجاری، اقتصادی استان اردبیل در باکو پایتخت آذربایجان برگزار شد؛ ضمن اعلام این خبر افزود: در حال حاضر در اتاق بازرگانی استان اردبیل بخش های ویژه ای برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی با چندین کشور خارجی به خصوص با کشورهای اروپایی ایجاد کرده ایم اما اتاق مشترک بازرگانی با کشور جمهوری آذربایجان نداریم.

پیرموذن در این کنفرانس خبری با دعوت از مقامات رسمی جمهوری آذربایجان و روزنامه نگاران این کشور برای سفر به ایران؛ ابراز امیدواری کرد مقامات و روزنامه نگاران آذربایجانی در این سفر با ظرفیت تولید در ایران که سیستمی مطابق با سیستم تولید اروپا دارد آشنا شوند، وی در همین خصوص ادامه داد: با در نظر گرفتن نزدیکی و همسایگی دو کشور آذربایجان و ایران و همچنین پائین بودن قیمت اجناس در ایران، ایجاد تسهیل در برقراری مناسبات تجاری و اقتصادی منافع هر دو کشور را تأمین خواهد کرد، لذا هدف ما نیز از این سفر ایجاد اتاق مشترک بازرگانی استان اردبیل با جمهوری آذربایجان می باشد که راه رسیدن به این اهداف را کوتاه تر می کند.

وی ابراز امیدواری کرد پس از انجام دیدارها و مذاکرات دوجانبه، این کار به نتیجه رسیده و موجب توسعه سطح همکاری ها و مناسبت های تجاری و اقتصادی بین دو کشور همسایه شود.

حسین پیرموذن با اشاره به حجم ۵۷ میلیون دلاری مبادلات تجاری استان اردبیل با جمهوری آذربایجان در سال گذشته، افزود: بیش از ۸۰ درصد از محصولات تولیدی استان اردبیل به کشور جمهوری آذربایجان صادر می شود که عمدتاً شامل کالاهای پلاستیکی و محصولات کشاورزی می باشد.

این مسئول کیفیت ممتاز و قیمت ارزان صنایع قدرتمند شیمیایی ایران را خاطرنشان کرد و با بیان اینکه در ۶ ماهه نخست امسال حجم تجارت با جمهوری آذربایجان به میزان ۱۹ میلیون دلار بوده است، افزود: زمانی حجم مبادلات تجاری با آذربایجان در جایگاه دهم بود و هم اکنون جایگاه دهم اشغال شده است.

همچنین رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اردبیل در پاسخ به سوال خبرنگاران آذری در خصوص چگونگی مناسبات تجاری این استان با کشور ارمنستان، تأکید کرد: استان اردبیل به دلیل هم مرز نبودن با ارمنستان همکاری اقتصادی با این کشور ندارد.

پیرمؤذن در بخش دیگری از سخنان خود ضرورت برقراری خط هوایی اردبیل – باکو را خاطرنشان کرد و با اذعان به اینکه این اقدام منافع متقابل برای اتباع هر دو کشور همسایه به خصوص تجار و بازرگانان به همراه خواهد داشت، افزود: هرچند مقامات آذربایجانی تا کنون علاقه ای برای ایجاد این خط پروازی نشان نداده اند و از طرفی به دلیل تحریم هایی که علیه ما صورت گرفته است؛ قادر به برقراری این خط پروازی نیستیم اما برای برقراری این خط پروازی آماده هستیم و در جلسات آینده نیز در خصوص این موضوع مذاکراتی با مقامات محترم جمهوری آذربایجان خواهیم داشت.

شهردار اردبیل:

شرایط مناسبی برای حضور سرمایه گذاران آذری در اردبیل فراهم می کنیم

شهردار اردبیل نیز در کنفرانس مطبوعاتی باکو طی سخنانی شرایط مناسب شهر اردبیل به عنوان مکانی ایده آل برای سرمایه گذای در امر گردشگری را خاطرنشان کرد و با دعوت از فعالین اقتصادی دو کشور همسایه برای مشارکت در این امر، گفت: تجار و بازرگانان دو کشور همسایه می توانند در این زمینه همکاری های مناسبی داشته باشند.

صدیف بدری با اذعان به اینکه شرایط مناسب را برای سرمایه گذاران آذربایجانی فراهم می کنیم، اظهار کرد: ما می توانیم در زمینه ساخت و ساز و توسعه حمل و نقل درونشهری همکاری های گسترده ای داشته باشیم.

وی با تحسین عملکرد مسئولان اجرایی شهر باکو در زمینه نوسازی و توسعه ساخت و ساز در مرکز شهر باکو، تأکید کرد: دو شهر اردبیل و باکو می توانند در این زمینه از تجربیات هم استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید