بهره‌برداری جدید شیخ نشینان از گاز پارس جنوبی


به گزارش خبرنگار مهر، قطر به عنوان مهمترین شریک گازی ایران در پارس جنوبی دو سال گذشته با راه‌اندازی ۷۷ میلیون تن ظرفیت تولید LNG به بزرگترین صادرکننده گاز مایع شده جهان تبدیل شد.


در شرایط فعلی با وجود دستیابی آمریکا به تکنولوژی استخراج و پالایش گاز از ذخایر نامتعارف و شیل گس، اما محموله‌های LNG قطر به کشورهیا مختلف عضو اتحادیه اروپا، شرق و جنوب شرق اسیا همچون کشورهای چین، هند، کره جنوبی و زاپن و حتی امریکا جنوبی به صورت تک محموله صادر می‌شود.


علاوه بر تولید و صادرات LNG، قطر با بهره برداری از یک مجتمع جدید ظرفیت تولید GTL خود شامل تبدیل گاز به فرآورده های استراتژیک نفتی همچون بنزین و گازوئیل را به حدود ۳۶۰ هزار بشکه افزایش داده است.


در بخش تولید گاز هم گزارش اخیر رویترز حاکی از آن است که قطر با وجود برداشت سالانه ۱۵۱ میلیارد مترمکعب گاز از پارس جنوبی در مقایسه با برداشت سالانه ۵۶ میلیارد مترمکعبی ایران، بیش از سه برابر بیشتر نسبت به ایران از این میدان مشترک، گاز طبیعی برداشت می کند.


همزمان با افزایش برداشت گاز، ارتقای تولید LNG و GTL قطر، این کشور عربی با بهره برداری از یک مجتمع جدید به بزرگترین صادرکننده هلیوم جهان تبدیل شد.


گالف تایمز امروز گزارش داد: با راه اندازی کارخانه هلیم ٢ قطر، این کشور به بزرگ ترین صادرکننده و دومین تولیدکننده بزرگ گاز هلیم در جهان تبدیل شد.


این کارخانه جدید قطر از ظرفیت تولید یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون فوت مکعب در روز گاز هلیوم برخوردار بوده که منجر به تبدیل این کشور به بزرگترین تولیدکننده این گاز کمیاب شده است.


ظرفیت تولید کارخانه جدید هلیم قطر حدود دو برابر نخستین کارخانه هلیم قطر است که فعالیت خود را در سال ٢٠٠۵ آغاز کرده است؛ این دو کارخانه با تولید سالانه دو میلیارد فوت مکعب گاز، حدود ٢۵ درصد از تقاضای کنونی هلیم مایع جهان را تامین می کنند.


کارخانه هلیم ٢ قطر، هلیم خام ۶ ترین (واحد) ال ان جی شرکت های راس گاز و قطر گاز (ترین های ۶ و ٧ تولید ال ان جی راس گاز و ترین های۴، ۵، ۶ و ٧ تولید ال ان جی شرکت قطرگاز) را فراروش می‌کند. راس گاز مدیریت این پروژه را برعهده دارد؛ این کارخانه ظرفیت تولید روزانه ١٧ میلیون و ٣٠٠ هزار تن هلیم مایع را دارد و ساخت آن دو سال طول کشیده است.


تاریخچه تولید هلیوم ایران در پارس جنوبی


به گزارش مهر، پارس جنوبی هر چند به دلیل برخورداری بیش از ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز طبیعی و ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی جایگاه بزرگترین میدان فراساحلی گاز جهان را به خود اختصاص داده است اما در سه سال اخیرا مسئولان شرکت ملی نفت ایران از برداشت گسترده گاز هلیوم پارس جنوبی توسط قطر مطلع شده اند.


در حال حاضر از پارس جنوبی با در اختیار داشتن بیش از ۲۸ درصد ذخایر گاز هلیوم جهان به عنوان بزرگترین ذخیره این گاز فوق سبک یاد می‌شود و پس از این میدان مشترک گازی بین ایران و قطر، روسیه و ایالات متحده آمریکا بیشترین ذخیره گاز هلیوم جهان را در اختیار دارند.


با این وجود از حدود دو سال گذشته مطالعات جامع برداشت هلیوم ایران به یک شرکت روسی واگذار شد که در نهایت سال گذشته این شرکت روسی نتایج تکمیلی مطالعات انجام شده را در اختیار شرکت نفت و گاز پارس قرارداد که با ارزیابی این بسته جامع اطلاعاتی، وزارت نفت نخستین گام به منظور استخراج هلیوم را برداشت.


آبان ماه سال گذشته رستم قاسمی وزیر نفت با صدور بخشنامه‌ای به ۴ شرکت اصلی وزارت نفت خواستار مشارکت تمامی شرکت‌ها به‌منظور تدوین سند راهبردی، تکمیل مطالعات امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی و شناسایی اقتصادی ترین فنآوری به منظور استحصال، انتقال و ذخیره‌سازی هلیوم از گاز پارس جنوبی شد.


در شرایط فعلی تولید و استحصال گاز هلیوم از پارس جنوبی با دو چالش کلیدی سرمایه گذاری کلان به منظور طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی واحدهای استحصال در هر یک از پالایشگاه‌های گاز عسلویه و دوم فنآوری و تکنولوژی بسیار پیچیده سردسازی گاز و جداسازی هلیوم روبرو است.


با این وجود از سال گذشته تاکنون اقداماتی به منظور یکپارچه‌سازی و تجمیع کل اطلاعات صنعت نفت درباره نحوه استخراج، ذخیره‌سازی و انتقال این گاز ناشناخته انجام شده است که در حال حاضر با وجود تکمیل مطالعات جامع اما هیچگونه فعالیت اجرایی پژوهشی و عملیاتی برای تولید هلیوم در مقایس‌های آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی انجام نشده است.


در این بین در شرایط فعلی ایران واردکننده صرف گاز هلیوم از کشور روسیه است و با توجه به مصارف این گاز فوق سبک در صنایع مختلف به ویژه صنایع پزشکی اما بزرگترین دارنده ذخایر گاز هلیوم جهان این گاز ناشناخته را از روسیه وارد می کند.


از این رو، همزمان با تاخیرهای چندین ساله در طرح توسعه فازهای گازی و لایه نفتی پارس جنوبی و عقب ماندگی از شریک قطری، طرح تولید هلیوم هم به ماموریتی جدید برای دولت جدید تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید