بهبود اقتصاد ظرف مدت ۱۰۰ روز

ولایتی نامزد انتخابات یازدهم ریاست جمهوری سابقه طولانی در روابط سیاست خارجی و تعریف جدید از اصولگرایی را دو عامل اصلی حضور خود در انتخابات دانست.

به گزارش اردبیل نیوز، نشست خبری علی‌اکبر ولایتی نامزد انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی بعد از ظهر امروز دوشنبه ۱۳ خرداد ماه در خبرگزاری دانشجویان ایران برگزار شد.

ولایتی در این نشست با اشاره به علت حضور خود در عرصه انتخابات گفت: علت اینکه بعضی از دوستان به بنده توصیه کردند وارد این عرضه شوم و بنده نیز پذیرفتم، دو ویژگی بوده که دوستان در من سراغ داشتند و امیدوارم این گونه باشد.

وی افزود: نخست سابقه طولانی بنده در حوزه سیاست خارجی است که به مدت ۱۵ سال وزیر امور خارجه بودم و همچنین ۱۵ سال در خدمت مقام معظم رهبری افتخار مشاوره امور بین‌الملل داشته و دارم.

وی با بیان اینکه طبیعتا در جریان تحولات سیاسی دنیا قرار گرفته‌ام، افزود: بنده یکی از پایه‌گذاران سیاست خارجی ایران بودم و به عبارت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب از زیر صفر شکل گرفت چرا که سیاست خارجی قبل از انقلاب به کار نظام نمی‌آمد.

مشاور ارشد مقام معظم رهبری با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که با ایجاد هر انقلابی تغییر نمی‌کند، حوزه سیاست خارجی است، اظها داشت: قبل از انقلاب سیاست خارجی ایران در امتداد سیاست ایالت متحده آمریکا بود به طوری که نقش وزیر امور خارجه از نقش نسخت وزیر بیشتر بود چرا که سیاست‌های دیکته شده آمریکا را اجرا می‌کرد.

وی در ادامه خاطر‌نشان کرد: ‌بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به دنبال شعار مردم، نه شرقی و نه غربی بودیم و این شعار سردر وزارت امور خارجه قرار گرفت و مفهوم این کار نفی سلطه شرق و سلطه غرب بود.

ولایتی تصریح کرد: بنابراین لازم بود سیاست خارجی مستقلی در این راستا انجام بگیرد و با الهام گرفتن از بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری و قوانین موضوعه کشورمان از جمله قانون اساسی این روابط شکل گرفت.

وی با بیان اینکه سیاست خارجی فراتر از روابط خارجی است، گفت: روابط خارجی در حوزه‌های گوناگونی همچون روابط علمی، روابط تجاری، روابط پزشکی و … صورت می‌گیرد ولی سیاست خارجی شامل تمام روابط بوده و روابط خارجی را نیز سیاست خارجی تعیین می‌کند.

ولایتی در ادامه با بیان آنکه در سال‌های اخیر سیاست خارجی دچار مشکل شده است، گفت: امروز از هر مردم عادی بپرسید که راه حل مشکلات کشور چیست، خواهند گفت‌ تصحیح و تقویت سیاست خارجی، بنابراین یکی از کارهایی که بنده می‌توان از عهده‌اش بر‌بیایم روابط سیاست خارجی است.

این نامزد انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری در ادامه گفت: نکته دیگر به تعریف بنده از اصولگرایی بر می‌‌گردد، معتقدم اصولگرا کسی است که به نظام، قانون اساسی و به اصل ولایت فقیه در گفتار و کردار ارتباط داشته باشد پس اصولگرایی مارک خاصی برای عده‌ای خاصی نیست.

وی تصریح کرد: بنابراین هر کس می‌تواند زیر چتر اصولگرایی قرار بگیرد و می‌تواند ‌در دولت آینده بنده همکاری کند.

وی در ادامه گفت: موضوع مهم دیگر این است که افراد متخصص حاضر نیستند با هر دولتی کار کنند ولی افراد مختلفی که در حوزه‌های گوناگون تخصص دارند اعلام آمادگی کردند با بنده همکاری کنند.

ولایتی خاطر‌نشان کرد: رئیس‌جمهور هماهنگ‌کننده بین ارکان دولت و سایر نهادها است به عبارتی هر وزیری در حوزه خودش باید اختیارات رئیس‌جمهور را داشته باشد بنابراین رئیس جمهور باید هماهنگ‌کننده باشد.

ولایتی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی براینکه چگونه می‌توانید ظرف مدت ۱۰۰ روز وضع اقتصاد را بهبود بخشید؟ گفت: بنده ۴۲ سال است که طبیب هستم، اگر مریض بدحالی که خونریزی دارد به شما مراجعه کند حتی اگر دکتر هم نباشید، می‌دانید که باید ابتدا خونریزی‌اش را قطع کنید و به او خون تزریق کنید.

وی ادامه داد: ما گفتیم ظرف دو سال مسئله را درست می‌کنیم و برای کوتاه‌مدت نسخه‌هایی داریم که آن نسخه‌ها این است: اول، اجازه ترخیص اجناسی که در گمرک است را می‌دهیم چرا که بعضی از نیازمندی‌های کشور در گمرک و در دمای ۴۵ درجه حبس شده است.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه بیان داشت: به تولید‌کنندگانی که یا کارخانه آنها تعطیل شده و یا تولید آنها به زیر ۵۰ درصد و ۳۰ درصد کاهش یافته فرصت ۶ ماهه می‌دهیم تا از مالیات‌ها معاف باشند چرا که بسیاری از کارخانه‌ها علاوه بر قسط و بهره باید زیان دیرکرد را بپردازند.

ولایتی تصریح کرد: ما این مهلت معافیت ۶ ماهه را به آنها می‌دهیم و آنها باید در عوض تضمین کنند که تولید را ۳۰ الی ۴۰ درصد افزایش دهند.

وی گفت: اگر تولید کالا بالا برود و ورود کالا به کشور افزایش یابد نسبت عرضه و تقاضا تغییر کرده و قیمت‌ها کاهش می‌یابد‌.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: مطلب دیگر اعتماد بین ملت و دولت است به عنوان مثال شخصی دلار خود را در بانک قرار داده است و اینک حق بازپس‌گیری آن را ندارد این موضوع اعتماد میان ملت و دولت را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: بدین ترتیب افرادی که مواد خام را در اختیار کارخانه‌ها قرار می‌دهند اعتماد خود را از دست داده و دست به اقدامی در این زمینه نمی‌زنند تا متحمل ضرر و زیان بیشتری نشوند.

ولایتی اظهار داشت: این مطلب که می‌شود اقتصاد را ظرف مدت ۱۰۰ روز بهبود بخشید اجرای دقیق برنامه ۵ ساله است.

ولایتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برای حل مشکل دارو و سلامت چه برنامه‌ای دارید، اظهار داشت: ما یک برنامه دراز‌مدت را با ترمیم بیمه در دست داریم باید بیمه‌ای که کفایت کننده نیاز مردم است به صورت سراسری وجود داشته باشد در حالی که امروز بیمه تامین اجتماعی ۳۵ درصد هزینه درمان را می‌پردازد.

ولایتی با اشاره به برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: باید سهم پرداختی مردم از هزینه درمان در پایان برنامه پنجم به ۳۰ درصد برسد ما با تصویب برنامه ششم درمان را رایگان خواهیم کرد و همه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و این بیمه است که صدردصد هزینه‌ها را می‌پردازد بدین ترتیب مشکل سلامت حل خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید