«بلید رانر۲»؛ صدرنشین ناکام!

بانی ویدیو – گروه سینمای جهان: قسمت دوم ویدیو علمی- تخیلی و افسانه ای شده «بلید رانر» که ۳۵ سال بعد از اکران ویدیو نخست در سطح جهان به نمایش درآمده، در هفته نخست پخش اش در آمریکای شمالی صدرنشین جدول پر فروش ها شد اما با اکتفا به گیشه ای سی و یک میلیون و پانصد هزار دلاری بسیار کمتر از چیزی فروخت که گمانش می رفت تا به گونه ای ناکام نیز تلقی شود. «کوه بین ما» دیگر ویدیو تازه این هفته که محصول استودیوی فاکس است، نیز با ایستادن در رده دوم جدول سودسازان سینماهای آمریکا و کانادا ظاهراً به توفیق قابل توجهی رسید اما این ویدیو هم با فروش اندک ده میلیون و صد هزار دلاری اش توقع های موجود را جواب نگفت. در این میان «اسب کوچک من» محصول شرکت لایونزگیت نیز با چهارم شدن در جدول درآمدسازان سینمای آمریکا موجب شد ۳ ویدیو از چهار ویدیو بالای جدول آثاری تازه اکران شده باشند ولی شروع کار سینماها و میزان فروش شان در هفته اول ماه اکتبر اصلاً با هفته آغازین ماه قبلی (سپتامبر) و دستاوردهای درخشان آن برابری نیافتند.
پس از سالها مقاومت
در سال ۱۹۸۲ بود که ریدلی اسکات تازه اوج گرفته، نسخه مدرن و چشمگیر و اولیه خود از بلید رانر را با بازی هریسون فورد در رل اصلی عرضه کرد و این ویدیو که در نگاه نخست کاری عادی به نظر می رسید، به مرور زمان ارج و قربی بیشتر یافت و به تاریخ سینما پیوست ولی طی تمامی این سال های طولانی اسکات با درخواست های مکرر برای ساخت قسمت های بعدی یا بازسازی آن مخالفت ورزید تا اینکه سرانجام کاری تازه با مدیریت دورادور او و البته با کارگردانی فردی دیگر ساخته و روانه سینماها شد. برخی می گفتند توقع فروشی بین ۵۰ تا ۵۵ میلیون دلار از «بلید رانر۲» در هفته اول اکرانش انتظاری بیش از حد نیست اما بعداً حرف های آنان مانند آمار ویدیو در گیشه ها تنزل کرد و حالا برادران وارنر که کمپانی تولید کننده ویدیو است از خود می پرسد برای جبران سریعتر مخارج ۱۵۰ میلیون دلاری ساخت این ویدیو چه باید کرد و با احتساب آغاز اکران پر سود ویدیو در مناطقی به جز آمریکای شمالی باید پاسخ این سوال را بیان شده و روشن تلقی کرد.
قیاس با آثاری مشابه
اگر سایر ویدیو های مشابه و فضایی و ساینس فیکشن سالهای اخیر را مبنا بگذاریم، باید بگوییم که شروع اکران «بلید رانر» جدید بدتر از آمار نمایش هفته نخست ویدیو هایی مثل «مکس دیوانه: جاده افتخار» و «بین ستاره ای» بوده ولی از «پرومتئوس» کار فضایی سال ۲۰۱۲ ریدلی اسکات بهتر عمل کرده و سازندگانش امیدوارند در هفته های دوم و سوم پخش اش به آمار ویدیو های «مریخی» و «جاذبه» که هر دو شروع اکرانی حداقل ۵۴ میلیون دلاری در آمریکا و کانادا در ماه اکتبر داشتند، نزدیکتر شود. شاید هم حق بود که اهالی سینما شروع اکران نسخه جدید بلید رانر را که نام کامل آن «بلید رانر ۲۰۴۹» است، با روند آغاز نمایش ویدیو های «فراموشی» و «لبه فردا» قیاس کنند که جملگی در ۵ سال اخیر به نمایش در آمده اند و ستاره آنها نیز تام کروز بوده است و آغاز اکران شان فاصله چشمگیری با رقم اولیه فروش بلید رانر («تیغ رو» یا «دونده بر تیغ») نداشتند.
وینسلت و البا بر سکوی دوم
همان طور که قبلاً آمد، عنوان دومین ویدیو پر فروش هفته سپری شده در آمریکا و کانادا از آن «کوه بین ما» شد که کیت وینسلت و ادریس البا نقش های اصلی آن را برعهده دارند. بررسی ها نشان می دهد از تماشاگران هفته نخست ویدیو ۵۸ درصد زن و ۴۲ درصد مرد بوده اند و ۸۱ درصد از کل بینندگان بالای ۲۵ سال سن داشته اند. «Mountain Between Us» همزمان با آمریکا این هفته در ۱۱ کشور دیگر دنیا هم به نمایش درآمد ولی در آنها مجموعاً بیش از سه میلیون و ششصد هزار دلار پولسازی نکرد و به این ترتیب رقم کلی درآمدسازی اش در سطح جهان در پی یک هفته پخش روی عدد سیزده میلیون و هفتصد هزار دلار توقف کرد که البته رقم بسیار پایینی است.
رتبه بالا و درآمدسازی اندک اسب کوچک
در پی ویدیو ترسناک و پر فروش «IT» که در پنجمین هفته پخش اش در آمریکا در رده سوم جدول سودآفرینان قرار گرفت و با نه میلیون و ششصد هزار دلار حاصله مجموع فروش اش را در آمریکا و کانادا به حدود ۳۰۵ میلیون دلار رساند، رتبه چهارم جدول نصیب «اسب کوچک من» یا «My Little Pony» شد که در ۳۴۸۱ سالن در سطح آمریکا و کانادا به فروشی هشت میلیون و هشتصد هزار دلاری دست یافت. این ویدیو را شرکت های لایونزگیت و هاسبرو ساخته اند و در سرشکن کردن تماشاگران مشخص شد که ۵۱ درصد از آنها سنی فزون تر از ۲۵ سال داشته اند. درآمدسازی این ویدیو در خارج از مرزهای آمریکای شمالی هم اندک بود زیرا در ۴۹ کشور و بازار متعلق به قاره ها و مناطق اروپای غربی، آسیای شرقی، شمال آفریقا، آمریکای جنوبی و سطح اقیانوسیه بیشتر از سه میلیون و هشتصد هزار دلار پولسازی نکرد که ۶۷۰ هزار دلار آن در سینماهای کشور آلمان حاصل آمد. نمایش این ویدیو در کشورهای روسیه، فرانسه و بریتانیا طی ۱۵ روز آتی صورت می پذیرد اما با مقدماتی که می بینیم، نباید در انتظار فروشی چشمگیر برای این ویدیو بود.

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید