»   اخبار روز دنیا, یک خبر ویژه  »   بزودی خلیج فارس صحنه درگیری می شود
۲۲ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱:۵۹

تحلیل اوضاع و پیش بینی شبکه روس

بزودی خلیج فارس صحنه درگیری می شود

خبرگزاری روسیه ای اسپوتنیک در گزارشی تحلیلی نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مصاحبه ای که روز گذشته با کانال تلویزیونی روسیه الیوم انجام داد گفت که روسیه و چین، به عنوان پاسخ به تصمیمگیری ترامپ قول دادند که توافقنامه های حاصله با ایران را رعایت خواهند کرد.

بزودی خلیج فارس صحنه درگیری می شود

عبدالباری عطوان، سردبیر رسانه رای الیوم انگلستان، نوشت: سخنان روحانی در باره اینکه در پشت ایران، روسیه و چین قرار دارند، در حکم ضربه شدید به آمریکا و متحدین آن است. این، اعلان جنگ است که منجر به هرج و مرج در سراسر جهان خواهد شد؛ چرا که بسیاری از کشورها، به ویژه، اعضای اتحادیه اروپا، هند، چین و ترکیه رسما اعلام کرده اند که تحریم ها را اجرایی نخواهند.

پرزیدنت ترامپ می خواهد ایران را مجبور کند که به طور قطعی تسلیم شود و خواهان عقد جدید است که به دنبال آن توقف کامل پروسه غنی سازی هسته ای، انهدام زیرساخت های هسته ای، خودداری از برنامه های موشکی، عدم دسترسی به ابزارهای حمایت از گروه های مسلح طرفدار ایران مانند حزب الله در لبنان و شبه نظامیان در عراق، انحلال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خروج نهایی نیروهای ایران از سوریه تامین شود. با این حال، ایالات متحده می داند که ایران نمی تواند این درخواست ها را بپذیرد و اگر ایران به این مطالبات تن دهد منظورش دفع الوقت و تقویت موفقیت های خود است.

در گذشته، رئیس جمهور روحانی پیشنهادها برای دیدار با ترامپ را هشت بار رد کرد و ما تردید داریم که او بار نهم را بپذیرد. به گفته وی، ایران ضامن صلح پایدار است و اگر با آن مقابله شود، جنگ بزرگی به وجود خواهد آمد. بنابراین، سردارسلیمانی، فرمانده واحد قدس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تهدید کرد که تنگه هرمز و باب المندب را خواهد بست و به پنجاه هزار سرباز آمریکایی که در حال حاضر در عراق، سوریه و افغانستان مستقر هستند، جنگ اعلام خواهد کرد. در همین حال، پرتاب موشک به کشتی عربستان سعودی در باب المندب توسط حوثی ها، یکی از قابل توجه ترین شواهد جدی این تهدید است.

جان بولتون، دستیار امنیتی ایالات متحده گفت: دولت پرزیدنت ترامپ میخواهد رژیم ایران را تغییر دهد، نه تعویض سیایت آن. بنابراین، ایالات متحده در حال تلاش برای تهیه مقدمات حمله به عراق و مداخله نظامی ناتو در امور لیبی است. این گفته، وعده رودولف جولیانی، مشاور رئیس جمهور ایالات متحده در کنفرانس اپوزیسیون ایرانی در پاریس را توضیح می دهد که او در سال آینده با نمایندگان آن در تهران ملاقات خواهد کرد.

آغاز اجرای تحریم های ضد ایرانی، “ناتوی عربی” را در وضع دشواری قرار خواهد داد. ترامپ به تشکیل آن دعوت کرد. کشور های عضو آن — عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، کویت، مصر و ادرن خواهند بود. اکثر این کشورها نمی توانند به رئیس جمهور ترامپ “نه” بگویند. مثلا این، به معنی سقوط اقتصاد کشوری مانند امارات متحده عربی است که حجم تجارت آن با ایران حدود 8 میلیارد دلار در سال است. همین امر برای قطر نیز صادق است، که عمدتا به ایران و بنادر آن وابسته است و از محاصره اعلام شده توسط همسایگان اجتناب می کند.

ما نمی خواهیم رویدادها را پیش بینی کنیم، اما همه چیز گویای آن است که در روزهای آینده، منطقه خلیج فارس به صحنه برخورد تبدیل خواهد شد. در اینجا تلاش هایی برای آزمایش روابط بین ایالات متحده و ایران انجام می شود. سرلشگر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، گفت که نیروهایش در صورت ممنوعیت واردات نفت ایران اجازه نخواهد داد که حتی یک بشکه نفت از تنگه هرمزحمل شود. اگر ایرانیان تهدید خود را برآورده کنند، جنگ آغاز خواهد شد.

آخرین مطالب این بخش اخبار روز دنیا  , یک خبر ویژه

مرداد ماه امسال بود که علی‌اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: «درخواستی با امضای وی و وزیر صنعت با موافقت ناجا و وزارت امور خارجه به دولت ارایه شده است که برای...
FATF  تعلیق ایران را از حضور در لیست سیاه خود تداوم بخشيد. به گزارش انتخاب در جلسه دیروز FATF در مورد رسیدگی به موضوع ایران، تصمیم گرفته شد که فرصت دیگری به ایران برای عمل به توصیه‌های این گروه داده...
هر چقدر مدیران فدراسیون فوتبال تلاش می‌کنند، شرایطی را فراهم کنند که صدای اعتراض سرمربی تیم‌ملی فوتبال بلند نشود و هر چقدر هم که مصاحبه کنند و توضیح بدهند کی‌روش قطعا تا جام ملت‌های آسیا سرمربی تیم ملی است و...
حمله همه جانبه ایرانی‌های آمریکا به سناتور بلندپایه آمریکایی بحث شوخی و جدی سر آزمایش دی‌ان‌ای بود که سناتور گراهام گفت: اگر جواب آزمایشش دربیاید که ریشه و تبارش به ایران می‌رسد، وحشتناک خواهد بود. حالا این همه ایرانی یا ایرانی‌تبار در...


  • فیلم سینمایی خانه دختر