بزرگترین واحد سنگبری کشور در اردبیل راه اندازی شد/ اشتغالزایی ۵۰ هزار نفر طی دو سال


به گزارش خبرنگار مهر، ارژنگ عزیزی عصر یکشنبه در بررسی طرح های صنعتی در دست اجرا در شهرک های صنعتی اردبیل افزود: فاز اول این طرح پیش از این افتتاح شده و با افتتاح فاز دوم و فازهای بعدی این واحد تولیدی به بزرگترین واحد سنگبری و تولید سنگ های تزئینی کشور شناخته خواهد شد.


وی با اشاره به افتتاح فاز اول این واحد با حدود ۴۴۵ میلیارد ریال سرمایه گذاری خارجی طی شش ماه تاکید کرد: فازهای بعدی این واحد نیز با ظرفیت سالانه ۳۰۰ هزار تن و پیش بینی حدود ۶۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری از ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و قرار است حداکثر تا سه ماه آینده به بهره برداری برسد .


به گفته رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان این سرمایه گذار خارجی در کنار طرح سنگبری و تولید سنگهای تزیینی، سه طرح دیگر شامل تولید تجهیزات و ماشین آلات آسیاب و خشک کن سیمان، تولید پوشاک زنانه و مردانه تارپودی و تولید انواع محصولات چرمی با حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزار و۲۰۰ نفر اشتغال زایی در دست اجرا دارد.


وی با بیان اینکه این طرح های تولیدی نیز بطور میانگین از بالای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار هستند، پیش بینی کرد تمامی این طرحها در شش ماه آینده به بهره برداری کامل برسند.


عزیزی ادامه داد: برای مجموعه این چهار طرح حدود ۱۰ هکتار زمین از شرکت صنعتی شماره دو اردبیل در اختیار این سرمایه گذار قرار گرفته و علاوه بر واحدهای صنعتی واحدهای جانبی دیگر همانند ساختمان اداری، درمانگاه اختصاصی، نمایشگاه عرضه محصولات تولیدی، فروشگاه مصرف کارکنان و… احداث شده است.


وی متذکر شد: با توجه به مذاکرات انجام شده این سرمایه گذار آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در چند طرح دیگر در حوزه شهرستان های اردبیل، خلخال، مشگین شهر، نیر و کوثر اعلام کرده و برای تعدادی از آنها نیز مکان یابی شده و در آینده نزدیک با آماده شدن طرح توجیهی هر یک از آنها سازمان صنعت، معدن و تجارت استان جواز تاسیس آنا را صادر خواهد کرد.


این مسئول همچنین با بیان اینکه قرار است اکثر تولیدات این واحدها صادر شود، یادآور شد: سرمایه گذار طرح اطمینان داده است با به بهره برداری مجموعه طرحهای صنعتی توافق شده علاوه بر افزایش دو میلیارد دلار به کل صادرات استان اردبیل، طی دو سال آینده حداقل برای ۵۰ هزار نفر در استان اشتغال ایجاد خواهد شد.


وی یکی از مشکلات سرمایه گذاری در کشور و بالطبع این استان را طولانی بودن زمان تکمیل و اتمام طرح در دست اجرا برشمرد و در عین حال ایجاد این واحدهای تولیدی و صنعتی را تجربه بسیار موفقی دانست و تاکید کرد که سرمایه گذاران داخلی می توانند از این سرمایه گذار خارجی در رابطه با بهره وری سرمایه الگوبرداری کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید