بریتانیا مهمان نمایشگاه کتاب شارجه شد

0
4

نمایشگاه بین‌المللی کتاب شارجه در حالی ۳۶امین دوره خود را آغاز می‌کند که بریتانیا به عنوان مهمان افتخاری در این رویداد فرهنگی حضور خواهد داشت.
به گزارش ایبنا، در این نمایشگاه صدها ناشر و نویسنده از کشورهای مختلف دنیا از اول نوامبر به مدت ده روز در مرکز اکسپو شارجه گرد هم می‌آیند و در مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، همایش‌ها و رویدادهای فرهنگی مشارکت خواهند کرد.
روزنامه الشرق الاوسط گزارش است، کمیسیون کتاب شارجه امسال بریتانیا را به عنوان مهمان افتخاری این دوره از نمایشگاه انتخاب کرده و این نمایشگاه امسال فعالیت‌هایی را در اولویت برنامه‌هایش قرار خواهد داد که منعکس کننده فرهنگ و دستاوردهای فکری ادبی و هنری بریتانیا باشد.
احمد عامری، رئیس هیئت کتاب شارجه، گفته است بعد از گذشت سی و پنج سال از برگزاری اولین دوره نمایشگاه کتاب شارجه این نمایشگاه حالا به عنوان یکی از ستون‌های اصلی رنسانس فرهنگی این کشور مطرح شده و موفقیت‌های بسیاری را در این مسیر به دست آورده و به سومین نمایشگاه بزرگ جهان تبدیل شده است؛ به طوری که هر سال هزاران ناشر و نویسنده همراه ده‌ها هزار بازدیدکننده از سراسر جهان جذب این مکان فرهنگی می‌شوند.
رئیس هیئت کتاب شارجه در ادامه گفته است، انتخاب شارجه به عنوان پایتخت جهانی کتاب از سوی یونسکو موجب افزایش تلاش‌های مستمر این کشور برای توسعه نمایشگاه کتاب امسال شارجه شده است.
او اضافه کرد: این انتخاب در جهت تقدیر از نقش شارجه و فعالیت‌ها و اقدامات فرهنگی آن در راستای تشویق به کتاب‌خوانی و نشر و توسعه فرهنگ در طول سالیان بوده است.
روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر، دوره هفتم برنامه‌های ناشران در مکان نمایشگاه برگزار خواهد شد و امسال پیش‌بینی می‌شود بیش از ۲۵۰ ناشر و متخصص در زمینه‌های حقوق نشر از سراسر جهان در این همایش‌ها شرکت کنند و جلسه‌هایی نیز برای انعقاد قراردادهایی بین ناشران شرکت‌کننده‌ تشکیل خواهد شد.
نمایشگاه در هفتم و هشتم و نهم روزهای برگزاری خود کنفرانس‌های مربوط به مدیریت کتابخانه‌ها را با همکاری کمیسیون کتاب‌خانه‌های امریکا و با حضور تعدادی از کتابداران منطقه و ایالت متحده آمریکا و سایر کشورها برگزار خواهد کرد که شامل جلساتی در زمینه موضوع‌های مرتبط با کتابداران دانشگاهی و عمومی، مدارس، دولتی و خصوصی خواهد شد.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب شارجه یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های کتاب جهان است که به صورت سالانه با حضور ناشران، موسسه‌های فرهنگی و انتشاراتی و نویسندگان و اهالی قلم برگزار می‌شود.
سازمان یونسکو چندی پیش نام شارجه را به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد. این شهر دو سال دیگر به یکی از مراکز جشنواره‌های ادبی جهان تبدیل خواهد شد.

شارجه نوزدهمین شهری است که به عنوان پایتخت کتاب جهان انتخاب شده است. امسال شهر کوناکری، پایتخت کشور گینه پایتخت کتاب جهان است و سال آینده‌ میلادی نیز قرار است آتن، پایتخت یونان باشد.

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید