برف و یخبندان در راه اردبیل است

ساکنان قسمت وسیعی از استان اردبیل از فردا (سه شنبه) با موجی از بارش برف ؛ سرما و یخبندان مواجه خواهند بود.

معاون اداره کل هواشناسی استان اردبیل گفت : نقشه های پیش یابی بیانگر استقرار جریان کم فشار جنوبی سطح زمین روی کرانه های جنوبی دریای خزر و استان اردبیل هستند که سبب وزش باد گرم و افزایش نسبی دمای هوا در منطقه شده است.

ˈ علی دولتی مهر ˈ ؛ روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این شرایط تا عصر فردا در منطقه ادامه می یابد ولی از آن پس با نفوذ جریان سرد سطح زمین از عرض های شمالی ؛ ریزش برف و باران نقاط گوناگون استان اردبیل را در برمی گیرد.

وی اظهار کرد : این سامانه جوی حرکت سریعی دارد و به نظر می رسد که در ساعات اولیه پس از ورود به منطقه تاثیرهای بارشی آن شدید باشد ولی از روز چهارشنبه به تدریج از شدت بارش آن کاسته خواهد شد و بارش ها به شکل متناوب و خفیف ادامه خواهند یافت.

این مقام مسئول درعین حال یادآوری کرد آسمان نیمه ابری تا تمام ابری و هوای مه آلود و نیز سرما و یخبندان ناشی از این سامانه تا ابتدای هفته آینده در منطقه ماندگار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد که به سبب ریزش برف همراه با کولاک در روزهای یاد شده تردد خودروها در گردنه ها و جاده های کوهستانی منطقه دچار اختلال خواهد شد.

دولتی مهر ؛ با اشاره به اینکه قرار هست فردا با حضور جمعی از مسوولان ارگانهای ذیربط استان اردبیل نشستی در ارتباط با چگونگی آمادگی برای مواجهه با این سامانه سرد بارشی تشکیل شود افزود : جزییات بیشتر درباره تاثیر این سامانه تا ظهر فردا اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا در دوشنبه شب آسمان اردبیل نیمه ابری تا تمام ابری هست و باد به شکل نسبی شدیدی از جانب جنوب و جنوب شرق در حال وزیدن است.

اردبیل از نقاط بسیار سردسیر ایران زمین و از شرایط هوایی بسیار متغیری در مقایسه با سایر نقاط کشورمان برخوردار است.

پیشینیان منطقه روز سیزدهم آذر ماه را در تقویم محلی و سنتی خود که مربوط به تقسیم بندی های اوضاع جوی می شود به نام ˈکلوزˈ (با فتحه حروف اول و سوم و سکون حروف دوم و آخر) می خوانند و بر این باورند هرگاه در این روز و یا یک روز قبل و یک روز پس از ˈکلوزˈ در منطقه برف سنگین بر زمین بنشیند بطور یقین ساکنان منطقه در باقیمانده روزهای مربوط به فصل سرما روزهای سرد و پربرفی را پیش رو خواهند داشت.

براساس این باور در صورت بارش برف در این مقطع زمانی ؛ برف و یخبندان چنان بر زمین می چسبد که حتی تا پس از عید نوروز امکان ذوب آن کم است.

برای افرادی که به شکل دقیق شرایط جوی حاکم بر روزهای گوناگون اردبیل را رصد می کنند ثابت شده است که این باور پیشینیان اغلب درست از آب در می آید و هرگاه در این موقع برف سنگینی ببارد بطور معمول در پی آن برای چندمین نوبت منطقه با ریزش برف سنگین مواجه می شود و انباشت برف و یخ روی هم سبب دوام آنها تا هفته های زیادی در سطح منطقه می شود.

این باور پیشینیان اردبیل مبنی بر دیر ذوب شدن برف و یخهای موجود در سطح زمین در این موقع از سال از لحاظ علمی نیز منطقی است چرا که در دو هفته پایانی پاییز روزها کوتاه و شبها دراز هستند و زمان برخورداری زمین از گرمای آفتاب کمتر است و از سویی پرتوهای آفتاب در این بازه زمانی خیلی متمایلتر بر سطح زمین می رسند که به همین دلیل انرژی لازم را برای ذوب سریع برف و یخ موجود در سطح زمین ندارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید