بررسی شکایت از اکران فیلم”من مادر هستم” در کمیسیون اصل نود

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با بیان اینکه در جلسه امروز این کمیسیون، کارگروه‌های مختلف تشکیل و حدود و ثغور فعالیت آنها تعیین شد، گفت: مهم‌ترین دستور کار امروز بررسی شکایت واصله از اکران فیلم “من مادر هستم” بود.

به گزارش اردبیل نیوز، مصطفی افضلی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در جلسه امروز کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، تشکیل کارگروه‌های مختلف و تعیین حدود وظایف آنها بررسی و تصویب شد، گفت:‌ در این جلسه به شکایت واصله از اکران فیلم “من مادر هستم” ترتیب اثر داده شد.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه پس از بررسی شکایت از اکران آخرین ساخته فریدون جیرانی، مقرر شد تا تیمی کارشناسی به بررسی آن بپردازد، افزود: در نهایت تصمیم بر این شد تا پس از انجام تحقیقات لازم در خصوص این فیلم از سوی تیمی متشکل از کارشناسان فرهنگی، هنری و حقوقی، در نهایت در جلسه آتی کمیسیون اصل نود و پس از استماع گزارش کارشناسان، درباره آن تصمیم‌گیری شود.

وی همچنین دستور کار دوم این کمیسیون را یادآور شد و تصریح کرد: نحوه رسیدگی به شکایات واصله از سه قوه به کمیسیون اصل نودم قانون اساسی نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه امروز کمیسیون بود که با توجه به اینکه این کمیسیون از نظر مردم، مأمن و مأوای آنهاست، مقرر شد تا ترتیبی داده شود که با سرعت بیشتری به شکایات مردم ازدستگاه‌های مختلف اجرایی و نظارتی رسیدگی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس ادامه داد: از دیگر دستور کارهای نشست امروز کمیسیون اصل نود، رسیدگی به مسائل بانک‌ها بود که از جمله آنها، نحوه اعطای تسهیلات بانکی، نقش بانک‌ها در نوسانات بازار ارز و ارزش پول ملی و نظارت بر نحوه هزینه‌کرد تسهیلات کلان دریافتی است.

افضلی‌فرد همچنین ایجاد کارگروه حمایت از تولیدات کشاورزی و صنعتی در جلسه امروز کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس را یادآور شد و تأکید کرد: از اولویت‌‌های کاری این کارگروه، بررسی نحوه اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان دو بخش صنعت و کشاورزی و نیز ارتقاء همکاری‌ها با مسئولان دو وزارت کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت است.

وی سپس از ایجاد کارگروه خودرو خبر داد که به گفته افضلی‌فرد، قرار است در این کمیته علاوه بر اینکه به کیفیت خودروهای تولید داخل و نحوه قیمت‌گذاری آنها رسیدگی شود، بحث واردات خودروهای خارجی با نرخ ارز مرجع و فروش آن با نرخ ارز آزاد در بازار، اهم فعالیت‌های این کارگروه قرار گیرد.

نماینده اصولگرای مجلس از راه‌اندازی کارگروه واردات و صادرات در جلسه امروز کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس خبر داد و گفت: از اولویت‌های کاری این کارگروه، رسیدگی به سوءاستفاده عده‌ای محدود و قلیل از رانت ایجاد شده از انحصار واردات و صادرات کالاهایی خاص است که از این طریق علاوه بر اینکه به سودی هنگفت رسیده‌اند، به اقتصاد کشور نیز آسیب می‌رسانند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس، تشکیل کارگروه معدن در این کمیسیون را یادآور شد و افزود: در این کارگروه، علاوه بر بررسی راهکارهای حمایت از بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن، به پرونده‌های معدن‌دارانی که میزان تولیدات خود را کمتر از میزان واقعی اعلام کرده‌اند تا از این راه مالیات کمتری به دولت بدهند.

وی مهم‌ترین موضوع فعالیت کارگروه زمین و منابع طبیعی را رسیدگی به زمین‌خواری در نقاط مختلف کشور و به ملکیت درآوردن زمین‌های منابع طبیعی و کشاورزی از سوی عده‌ای خاص دانست و تصریح کرد: در این کارگروه، به شکایات کشاورزان از سازمان منابع طبیعی رسیدگی می‌شود که بی هیچ دلیلی کشاورزان را به بهانه‌های واهی از استفاده از زمین‌هایشان، خلع ید می‌کنند.

افضلی‌فرد تشکیل دو کارگروه نفت و انرژی و نیز مبارزه با مفاسد اداری را یادآور شد و گفت: در کارگروه نخست، عمدتا درباره فروش و منابع نفتی و چالش‌های موجود در این راه و نیز نحوه قیمت‌گذاری بر محصولات نفتی بررسی می‌شود و در کارگروه دوم نیز عمدتا به پرونده‌های مواردی چون ارتشا، رانت‌خواری و دیگر فسادهای اداری از این دست ترتیب اثر داده می‌شود.

وی با بیان اینکه کمیته بهداشت و درمان این کمیسیون نیز تشکیل شده است، گفت: با توجه به مشکلات ارزی اخیر و کمبود دارو و مسائل و مشکلات مرتبط با دارو، ‌این کارگروه آن را در دستور کار نخست خود دارد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس با یادآوری تشکیل دو کارگروه فرهنگی ـ اجتماعی و اشتغال و جذب و استخدام در این کمیسیون، تصریح کرد: بررسی مشکلات حوزه فرهنگ، سینما، کتاب، هنر، مطبوعات و رسانه‌ها و دیگر حوزه‌های فرهنگ و نیز رسیدگی به مشکلات و نابه‌سامانی‌های اجتماعی از فعالیت مهم کارگروه فرهنگی ـ اجتماعی است.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس، تا پایان هفته آینده اعضا و مسئولان کارگروه‌های مختلف مشخص خواهند شد و باید همه اعضای اصلی و غیر اصلی در آنها حضور یابند تا این کمیسیون بهتر و سریع‌تر بتواند به شکایت‌ها رسیدگی کند./

3 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید