بررسی ریشه‌های پان‌ترکسیم در یک کتاب/ احمد آقایف چرا از این رو به آن رو شد؟


علی کالیراد، محقق و پژوهشگر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: همان‌طور که در مقدمه کتاب «از میهن ترکی تا جامعه ایرانی» اشاره کرده‌ام، موضوع این کتاب به طور ابتدا به ساکن به من پیشنهاد شده بود و قرار بود موضوع رساله دکتر‌ی‌ام با محوریت تاریخ معاصر ترکیه باشد. در تحقیق‌هایم وقتی دیدم کتابی به زبان انگلیسی درباره شخصیت احمد آقایف یا احمد آقااوغلو چاپ شده، آن را مطالعه کردم و درباره این شخصیت کنجکاو شد.


وی افزود: احمد آقایف از بنیانگذاران جنبش پان‌ترکیسم بوده است و جالب این‌جاست که از نظریه‌پردازان و اولین منادیان ملی‌گرایی ایرانی بوده است. یعنی ابتدا از طرفداران ملی‌گرایی ایرانی و سپس به کسوت طرفداران پان‌ترکیسم درآمده است. این موضوع برایم جالب بود و برایم سئوال پیش‌ آمد که چه پیش آمده که چنین تغییر موضعی در عقاید این فرد به وجود آمده است.


این پژوهشگر در ادامه گفت: تا زمانی که به ترکیه نرفته بودم، این موضوع برایم صرفا یک رساله دکتری بود، ولی وقتی به ترکیه رفته و چند سال در این کشور زندگی کردم، رو‌برویی مستقیم با بحث‌هایی که درباره قومیت و ملیت در ترکیه جریان داشت، باعث شد کنجکاویم جدی‌تر شود. در ترکیه بود که فهمیدم بحث ملی‌گرایی در این کشور، واقعا جدی‌تر از آن‌چیزی است که فکر می‌کردم. یکی از شخصیت‌هایی که در این زمینه بسیار جلب توجه می‌کند، احمد آقایف است. به این ترتیب تحقیقاتم در این زمینه از یک پژوهش و کار صرفا علمی و دانشگاهی درآمد و تبدیل به یک کتاب شد.


کالیراد گفت: در حال حاضر که کتاب چاپ شده است، باید بگویم از یک متن علمی و خشک به دور است. یادداشت ابتدایی این کتاب را کاوه بیات نوشته است و کتاب در هفته دوم آذر توسط شرکت نشر و پژوهش شیرازه کتاب با همکاری پردیس دانش به چاپ رسید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید