برداشت ۵۰۰ میلیون متر مکعب از ۳۰ هزار چاه غیر مجاز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه


به گزارش خبرنگار مهر، محمد پرستار شامگاه دوشنبه در گردهمایی مدیریت مشارکتی آب حوضه دریاچه ارومیه ساماندهی چاههای غیر مجاز در حوزه آبریز دریاچه ارومیه را از مصوبات و طرح هایی دانست که نیازمند تسریع در اجرای آن هستیم، افزود: بر اساس آمارهای موجود بیش از ۳۰ هزار چاه غیر مجاز با میزان برداشت ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب در این حوضه وجود دارد.


وی با اعلام اینکه سطح زیر کشت در حوضه دریاچه ارومیه در ۳۲ سال گذشته سه برابر شده، اظهار داشت: از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ سطح زیر کشت محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی بیشترین جهش را داشته و مصارف آب نیز در بخش های صنعتی و شرب در ۳۰ سال گذشته در این حوزه دو برابر شده است.


مدیر آب و خاک وزرات جهاد کشاورزی با اعلام اینکه با افزایش اراضی زیر کشت در حوضه دریاچه ارومیه مصرف آب تبدیل به یکی از مسائل مطرح در این حوزه شده که کشاورزی را هدف قرار داده، ادامه داد: مصارف ما در حوضه دریاچه ارومیه حدود ۵۶ درصد شامل آب های سطحی و بقیه آب های زیر زمینی است.


پرستار با بیان اینکه وضعیت دریاچه ارومیه در صد سال گذشته دارای نوسانات مهمی بوده که در سال های اخیر با بروز بحران خشکسالی و کمبود آب، این حوضه نیازمند توجه ویژه است، علام کرد: حجم آب این دریاچه در شرایط نرمال باید حداقل ۲۱ میلیارد متر مکعب باشد که در سال های اخیر بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.


وی گفت : هم اکنون افزون بر ۸۷ درصد از آب تولیدی حوزه دریاچه ارومیه در کشاورزی مصرف می شود که بر همین اساس کارگروه دریاچه ارومیه میزان حق ابه دریاچه و سهم آب سه استان در حوضه دریاچه را مشخص کرده که سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب حق آبه دریاچه است که سه استان موظفند این میزان آب را به دریاچه رهاسازی کنند.


گردهمایی انتقال یافته ها و تجربیات در مدیریت مشارکتی آب در حوضه دریاچه ارومیه صبح دوشنبه با حضور کارشناسان موسسه جایکای ژاپن، رئییس دفتر آژانس همکاری های بین المللی ژاپن، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، یک تیم از کارشناسان گلستان که قبلا در پروژه ای مشابه این پروژه در آن استان مشارکت داشتند، مدیران سازمان های تعاون روستایی و کلیه مدیران جهاد کشاورزی آذربایجان غربی آغاز بکار کرد.


مدیران جهاد کشاورزی، محیط زیست و شرکتهای آب منطقه ای سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان نیز در این گردهمایی شرکت می کنند.


مبحث مدیریت مشارکتی آب موضوعی است که در آن کشاورزان با ایجاد تشکل های مرتبط غیردولتی با نظارت جهاد کشاورزی به حل و فصل مشکلات خود در زمینه آب و تبادل نظر در این مورد می پردازند.


با فعالیت این تشکل ها پیش بینی می شود راندمان آبیاری، در سه بخش انتقال، توزیع و کاربرد افزایش یابد که منجر به افزایش درآمد کشاورزان و بهره وری آب شود.


این گردهمایی بخشی از حاصل ملاقات شینزو آبه نخست وزیر ژاپن و دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که در سپتامبر امسال در نیویورک انجام شد و همچنین ملاقات بین فومیوکیشیدا وزیر امور خارجه ژاپن و جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در ماه نوامبر در تهران برگزار شد است که در این ملاقاتها طرفین بر همکاری در خصوص مسایل زیست محیطی گفت و گو کرده بودند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید