برداشت شبانه از حساب بانک‌ها بی‌منطق بود/ ابهامات را رفع می‌کنیم


به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف امروز در جمع مسئولان بانکی کشور با اشاره به تجربه موفق بانکداری خصوصی در کشور گفت: بانکداری خصوصی در کشور تجربه موفقی است که باید از آن مراقبت شود و در همین راستا باید نسبت به آن چه که سبب تضعیف این جایگاه می شود، حساس بود.


وی تصریح کرد: آنچه که ما باید به شدت نسبت به آن حساس باشیم، طرز تلقی و باورهای عمومی از بانکداری مخصوصا بانک های خصوصی در جامعه است که در این راستا بایستی با دفاع منطقی و پاسخ درست به انتقادات موجود که بعضا هم منطقی هستند، زمینه تصورات مثبت از بانک ها را در جامعه ایجاد کنیم.


سیف، یکی از مثبت ترین نوع رقابت در بانک ها را رقابت در راستای جلب رضایت مشتریان برشمرد و بیان داشت: مهم این است که درک و باور متقابلی از خواست مشتری داشته باشیم و به دور از سطحی نگری و با توسعه فرهنگ مشتری مدار در ساختار بانک، تمامی اعضا و تک تک همکاران را نسبت به این موضوع حساس نماییم به طوری که با برخورد مناسب با مشتری و ارائه پاسخ مستدل و قانع کننده، زمینه رضایت او فراهم شود.


رئیس کل بانک مرکزی افزود: نظام بانکی باید با اتحاد و انسجام و با درک درست از مسئولیت و وظایف خود، بیش از پیش به سمت ایجاد آرامش خاطر برای ذی نفعان و فعالان اقتصادی پیش برود.


سیف خاطر نشان کرد: بانک مرکزی نیاز به بازسازی و بازآرایی در ساختار درونی خود دارد تا بتواند وظیفه اثر در قبال جامعه که حساس ترین بخش آن نظارت بر بانک ها است را به نحو مطلوب انجام دهد که اقداماتی نیز در این زمینه شروع شده و با استفاده از تجریبات و یک گروه از کارشناسان برای توسعه ابعاد عملیاتی این هدف و پیشبرد برنامه بانک مرکزی ۱۴۰۰ در حال انجام است.


وی تصریح کرد: اعاده اعتماد بین سه ضلع بانک ها، بانک مرکزی و مشتری یک بحث جدی است که در گام اول جهت اصلاح این حوزه، بازنگری در دستورالعمل ها و بخش های مبهم را در دستور کار داریم و بناست با تنظیم رابطه مشتری از موضع منطقی صحبت کردن با وی به یک استاندارد مشخص برسیم به طوری که مشتری به این باور برسد که برای پاسخگویی و دریافت نیاز خود از بانک، نیازی به سفارش و رابطه خاص ندارد و بر اساس این استانداردها، پاسخ مطلوب خود را دریافت می کند.


سیف یکی از برنامه های این بانک را اقدام در راستای رتبه بندی بانک های کشور از لحاظ صورت های مالی، سرمایه پایه و پیاده سازی حاکمیت شرکتی توصیف و تصریح کرد: فراهم شدن این زمینه می تواند به مشتریان در قضاوت نسبت به بانک ها با اتکا به معیارهای درست کمک نماید و لذا ضروری است که بانک ها از هم اکنون تحقق شرایط کیفی را برای دستیابی به ثبات بیشتر و پرداختن دقیق تر به ترازها و صورت های مالی در دستور کار قرار دهند.


رئیس کل بانک مرکزی همچنین ضمن انتقاد از موضوع برداشت از حساب بانک گفت: این امر هیچ استدلال و منطق درستی نداشت، اقدامات ما اکنون به سمت رفع ابهامات گذشته و تلاش تا حصول نتیجه مطلوب خواهد بود.


وی، ضرورت اصلاح ساختار مالکیت بانک های خصوصی را یادآور شد و با اشاره به الگوهای مورد نظر بانک مرکزی تصریح کرد: این از جمله موضوعاتی است که پس از اتخاذ تصمیم نهایی به مرحله اجرا در خواهد آمد.


سیف یکی از مشکلات بانک ها را مطالبات معوق آنها دانست و گفت: سعی ما بر این است که رقم مطالبات را به کمتر از  ۵ درصد برسانیم و در این راستا بانک ها باید با دقت نظر و هدفگذاری درون سازمانی، زمینه موفقیت در این بخش را فراهم آورند.


رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز اینکه بخشی از مشکلات نظام بانکی، مربوط به توقعات نا به جا از این سیستم است افزود: اگر سعی کنیم با تعریف درست از توقعات، وظایف خود را بر این اساس بازنگری و اجرایی سازیم، مشکلات موجود رفع خواهد شد.


مدیرعامل بانک سینا هم در این نشست، ضمن خوش آمدگویی به رئیس کل بانک مرکزی گفت: با اشاره به صراحت در بیان و شجاعت در اعلام نظرات او، انتظار می رود بانک مرکزی بیش از گذشته بتواند در ارتقای نظام اقتصادی کشور ایفای نقش نماید.


پرویزیان در این نشست، گزارشی از وضعیت این بانک در بخش منابع، مصارف، کفایت سرمایه و دیگر فعالیت های این بانک ارائه کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید