برجسته ترین دانشمندان هسته ای که موساد دست به ترور آنها زد+ عکس

0
169

برجسته ترین دانشمندان هسته ای که موساد دست به ترور آنها زد+ عکس
[ad_1]

به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛ رژیم صهیونیستی موساد را در سال ۱۹۴۹ میلادی با هدف انجام ماموریت های خاص از جمله ترور دشمنان این رژیم تاسیس کرد. 
در ادامه این گزارش، فهرستی از برجسته ترین دانشمندان اسلامی که عوامل موساد متهم به ترور آنها هستند، ارائه شده است: 

** فادی البطش 
جدیدترین دانشمند مسلمان که توسط موساد ترور شد دکتر فادی البطش استاد فلسطینی ساکن کوالالامپور پایتخت مالزی بود که روز شنبه اول اردیبهشت جاری توسط چند فرد ناشناس در حین عزیمت به مسجد برای اقامه نماز صبح به شهادت رسید. 
البطش، (۳۵ساله) که از اهالی شهر ‘جبالیا’ در نوار غزه بود، درجه دکترا در رشته مهندسی الکترونیک داشت و در دانشگاه مالزی تدریس می کرد . 
وی در دوران فعالیت علمی اش موفق به کسب چند جایزه شده بود. البطش در کنفرانس های علمی مختلف در ژاپن، انگلیس، فنلاوند و غیره شرکت کرده و دارای چندین مقاله مهم بود. 
رسانه های رژیم صهیونیستی مدعی شده اند که این استاد فلسطینی عضو جنبش حماس و مهندس پهپاد بود. 

** محمد الزواری 
الزواری (۱۹۶۷-۲۰۱۶)، مهندس تونسی در رشته هوافضا بود که به گردان های ‘عزالدین قسام’ کمک کرد هواپیماهای بدون سرنشین از نوع ‘ابابیل’ بسازند. رساله دکترای وی درباره زیردریایی های کنترل از راه دور بود. الزواری در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) در شهر ‘صفاقس’ واقع در جنوب شرق تونس با شلیک ۲۰ گلوله به شهادت رسید. 
رسانه ها اعلام کردند تیمی متشکل از هشت خارجی و یک عرب وی را ترور کرده اند. نیروهای امنیتی تونس در نهایت موفق شدند پنج نفر از آن ها را بازداشت کنند.

**مصطفی احمدی روشن 
دکتر احمدی روشن (۱۹۸۰-۲۰۱۲) یکی از دانشمندان هسته ای ایران بود که به شیوه الزواری با شلیک گلوله ترور شد. یک موتور سوار یک بمب چسبان را به خودروی وی متصل کرد که در پی آن وی شهادت رسید. این ترور تنها یک روز پس از آن رخ داد که ‘بینی گانتس’ فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرده بود ‘سال ۲۰۱۲ سال حساسی برای ایران خواهد بود’. 

**مجید شهریاری و فریدون عباسی دوانی
دکتر شهریاری وعباسی دو دانشمند هسته ای ایران نقش محوری در مدیریت برنامه هسته ای ایران داشتند. شهریاری در روز ۸ آذر ماه ۸۹ در انفجار خودرو بمب گذاری شده به شهادت رسید.

فریدون عباسی دوانی نیز صبح همان روز مورد سوء قصد قرار گرفت اما جان سالم به در برد. وی در حالی که مشغول رانندگی بود متوجه نصب بمب توسط یک موتورسوار به در ماشین شد و در همین لحظه از خودرو بیرون پرید وزنده ماند.
مقامات جمهوری اسلامی ایران، موساد را عامل ترور این دو دانشمند اعلام کردند. 

**مسعود علیمحمدی 
دکتر علیمحمدی (۱۹۶۰-۲۰۱۰) ، دانشمند ایرانی متخصص در فیزیک ذرات بود. وی در راه رفتن به دانشگاه هدف انفجار قرار گرفت. ایران، آمریکا ورژیم صهیونیستی را مسئول این حادثه دانست. نیروهای امنیتی ایران عامل ترور را دستگیر کردند. وی یک بوکسور به نام ‘مجید جمالی فشی’ بود که اعتراف کرد موساد در مقابل انجام این ترور ۱۲۰ هزار دلار به وی پرداخت کرده است.

**جاسم الذهبی 
وی پروفسور و رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه بغداد بود که در ۱۱ آبان ماه ۱۳۸۵به همراه همسر و پسرش در ورودی دانشگاه توسط قاتلان حرفه ای ناشناس با شلیک گلوله ترور شدند. 

**ابراهیم الظاهر 
دکتر الظاهر، دانشمند هسته ای عراقی از دانشگاه های کانادا بود وپس از سقوط نظام صدام در سال ۲۰۰۳ به عراق بازگشت و ودر دانشگاه دیاله عراق و همچنین شورای این استان مشغول به کار شد. اما در ۲ دی ماه ۱۳۸۳ افراد مسلح ناشناس در بعقوبه از داخل یک خودرو به وی که در حال رانندگی بود شلیک کردند و بر اثر آن خودروی وی به داخل نهر ‘ساریه’ سقوط کرد. 

**نبیل فلیفل 
فلیفل، دانشمند فلسطینی از اردوگاه ‘الامعری’ در نزدیکی شهر رام الله در کرانه باختری بود. او فیزیک هسته ای خوانده بود و وکمتر از۳۰ سال داشت. فلیفل پیشنهادهای فراوانی برای کار در خارج از فلسطین داشت که همه آنها را رد کرده بود. وی ناگهان ناپدید شد ودر ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۶۳ جسدش در منطقه ‘بیت عور’ واقع در غرب رام الله در ۲۸ آوریل ۱۹۸۴ پیدا شد.

**رمال حسن رمال 
رمال (۱۹۹۱ – 1951) ، دانشمند لبنانی که در یک آزمایشگاه پژوهشی در فرانسه به شکل مشکوکی درگذشت. تا به امروز معمای چگونگی مرگ وی تا به امروز حل نشده است. مجله فرانسوی ‘لو پوئن’ اعلام کرد او یکی از مهمترین دانشمندان معاصر در دانش فیزیک بود. منابع خبری اعلام نکردند که رمال هدف تهدید قرار گرفته است و یا تلاش کرده به کشور زادگاهش بازگردد، همچنین هیچ اثری بر روی اعضای بدنش نبود. 

** سلوی حبیب 
سلوی نویسنده چند کتاب بود. کتاب آخرش با عنوان ‘ نفوذ صهیونیسم در آفریقا ‘ که قصد انتشارش را داشت، بهانه کافی بود تا در آپارتمانش در مصر سرش را ببرند. خانم حبیب استاد ‘مؤسسه مطالعات آفریقا’ در قاهره بود و تحقیقات امنیتی نتوانست قاتل وی را مشخص کند. ولی سازمان موساد متهم اصلی بود. 

**سمیر نجیب 
نجیب، دانشمند هسته ای مصری و استاد دانشگاه ‘دیترویت’ آمریکا در سال ۱۹۶۷ ترور شد. وی هنگامی که پس از جنگ سال ۱۹۶۷ میان مصر و ‘اسرائیل’ تصمیم گرفت به کشورش بازگردد، درست در شب سفرش و هنگامی که در خودروی شخصی اش در حال رانندگی بود، یک کامیون بزرگ با وی تصادف کرد وبلافاصله جان سپرد. آن کامیون نیز ناپدید شد و این حادثه به عوامل ناشناس نسبت داده شد. 

**جمال حمدان 
حمدان (۱۹۲۸-۱۹۹۳) ، یک تاریخ نگار مصری بود که در پی آتش گرفتن آپارتمانش در قاهره در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲) کشته شد. جسد وی پس از این که نیمی از پیکرش به سبب آتش سوزی ناشی از نشت گاز سوخته بود، کشف شد. ولی برادر وی اعلام کرد که آثار ضربات با یک شیء نوک تیز بر سر برادرش را مشاهده کرده است. شاهدان عینی نیز اعلام کردند سه کتابی که جمال نگارش آن ها را به پایان برده بود و مهمترین آنها کتابی با عنوان ‘یهود، صهیونیسم و بنی اسرائیل’ بود از خانه او ناپدید شده اند. همچنین یک زن و مرد خارجی که حدود دو ماه نیم در آپارتمانی درست بالای آپارتمان وی ساکن بودند، ناگهان ناپدید شدند. 

**یحیی المشد 
المشد (۱۹۳۲- ۱۹۸۰)، دانشمند هسته ای مصری بود که در برنامه هسته ای عراق پس از متوقف شدن برنامه هسته ای این کشور در زمان ‘انور سادات’ مشارکت کرد. وی در اتاقش در هتل ‘مریدین’ (meridien) در پاریس در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹) ترور شد و جسدش در حالی که با ضربه یک وسیله برنده بر سرش کشته شده بود، در اتاقش پیدا شد. این حادثه پس از آن به عوامل ناشناس نسبت داده شد، ولی براساس اطلاعاتی که در برنامه ‘فوق محرمانه ‘ در شبکه الجزیره در سال ۲۰۰۲ پخش شد، پلیس فرانسه در گزارشی اعلام کرد یک سازمان یهودی که روابطی با مقامات فرانسه دارد، متهم به ترور وی است. 

منبع: ایرنا

انتهای پیام /

۱۴دانشمند هسته ای که به دست موساد ترور شدند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید