بایدن رئیس جمهور آمریکا شد

رسانه‌های آمریکایی بایدن را پیروز انتخابات اعلام کردند/ ترامپ: بایدن برنده نشده است. حالا که ترامپ باخت به بایدن را نمی‌پذیرد، چه می‌شود؟

خبرگزاری آسوشیتد پرس و شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و ان‌بی‌سی در حالی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پیروز نهایی انتخابات اعلام کردندکه ترامپ در بیانیه‌ای باخت را رد کرده و تاکید کرد که انتخابات تمام نشده است.

شبکه‌های خبری سی‌ان‌ان و ان‌بی‌سی و همچنین خبرگزاری آسوشیتد پرس با اعلام اینکه جو بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت کلیدی پنسیلوانیا شده است، وی را برنده نهایی انتخابات و رئیس‌جمهور منتخب معرفی کردند.

آخرین اخبار انتخابات آمریکا را در زیر می‌توانید دنبال کنید:

رسانه‌های آمریکایی بایدن را پیروز انتخابات اعلام کردند

بنا بر اعلام سی‌ان‌ان، آسوشیتد پرس، ان‌بی‌سی و چندین رسانه آمریکایی دیگر، جو بایدن با پیروزی در پنسلیلوانیا ۲۰ رأی الکترال به آرای قبلی خود افزوده و حتی بدون مشخص شدن نتیجه انتخابات در ایالت‌های کارولینای شمالی و جورجیا با کسب ۲۸۴ رأی الکترال از حدنصاب ۲۷۰ رأی الکترال عبور کرده است.

بایدن نیز در اولین پیامش پس از اعلام شدن پیروزی‌اش در انتخابات جنجالی و پراختلاف ریاست جمهوری آمریکا در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: مردم آمریکا، من افتخار می‌کنم که شما من را برای هدایت کردن کشور بزرگمان انتخاب کرده‌اید.

وی ادامه داد: ما کار سختی را در پیش داریم، اما من به شما قول می‌دهم که رئیس‌جمهور همه آمریکایی‌ها خواهم بود؛ خواه به من رأی داده باشید یا رأی نداده باشید. من اعتمادی که شما به من داشته‌اید را حفظ خواهم کرد.

با این حال، همچنان سردرگمی در انتخابات ادامه داشته چرا که ترامپ نیز پس از این تحولات بر پیگیرد قانونی پرونده انتخابات تاکید کرده است. ترامپ بلافاصله بعد از این اعلام رسانه‌ها در بیانیه‌ای گفت: بایدن برای اینکه به نادرستی خود را پیروز نشان دهد، عجله می‌کند و متحدان رسانه‌ای او نیز سخت در تلاش هستند کمکش کنند.

وی ادامه داد: آنها نمی‌خواهند حقیقت برملا شود. حقیقت ساده اینجاست که این انتخابات هنوز با تمام شدن فاصله زیادی دارد. جو بایدن رسما برنده هیچ ایالتی اعلام نشده، چه برسد به اینکه برنده ایالت‌های مهمی شود که به بازشماری آراء رفته‌اند یا ایالت‌هایی که ستاد ما چالش‌های حقوقی مشروع ارائه داده که می‌تواند برنده نهایی را تعیین کند.

وی با تاکید بر این که در ایالت مهم پنسیلوانیا باید آرای قانونی شمرده شوند، گفت: ستاد ما از روز دوشنبه پیگیری قانونی پرونده را در دادگاه آغاز می‌کند تا مطمئن شود قوانین انتخاباتی کاملا رعایت شوند و پیروز حقیقی مشخص شود. مردم آمریکا شایسته انتخابات صادقانه هستند، این یعنی که شمارش تمام آراء قانونی و نه شمارش آراء غیرقانونی.

وی بایدن را به مخفی کاری در نتایج انتخابات متهم کرد و گفت: بهت آور است که ستاد بایدن با اصول بنیادین مخالفت می‌کند و می‌خواهد رأی‌هایی شمرده شود که جعلی و ساختگی هستند یا توسط رأی‌دهندگان غیرواجد شرایط یا مردگان به صندوق انداخته شده‌اند. فقط حزبی که مشغول اقدام نادرست است، به صورت غیرقانونی ناظران را از اتاق شمارش آراء بیرون می‌کند و در دادگاه می‌جنگد تا مانع دسترسی آنها شود. بایدن در حال مخفی کردن چیست؟

رسانه‌های آمریکایی بایدن را پیروز انتخابات اعلام کردند

با بروز چالش در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سوالی که مطرح می‌شود این است که در صورت عدم تمکین ترامپ در مقابل نتایج انتخابات چه اتفاقی خواهد افتاد.

با شروع شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و قبل از این نتیجه نهایی و اعلام شود، هر دو کاندیدای جمهوریخواه و دموکرات ادعای پیروزی کرده یا دست کم گفتند که بر مدار پیروزی قرار دارند. جو بایدن، کاندیدای دموکرات در تعداد بیشتری از ایالت‌های کلیدی جلوتر از ترامپ است، هر چند که تا لحظه نگارش این گزارش شمارش در آن ایالت‌ها نیز پایان نیافته است. دونالد ترامپ، پس از سوم نوامبر چندین بار گفته است که سیستم انتخاباتی آمریکا فاسد است و در آن تقلب رخ داده است. کمپین او خواسته است که آرای پستی که با تاخیر می‌رسند، شمرده نشوند. این امر باعث شده است که سوالاتی جدی درباره سرنوشت انتخابات مطرح شود.

این گزارش در نظر دارد به اتفاقاتی که می‌تواند طی روزها و هفته‌های آینده بیفتد بپردازد. کمپین ترامپ در خصوص رای‌گیری در چند ایالت مهم و تعیین کننده شکایت یا گلایه کرده است.

درخواست بازشماری آرا در ویسکانسین

کمپین ترامپ به دلایل «اتفاقات غیرعادی» خواستار بازشماری آرا در ویسکانسین شده است. برخی از مقامات این ایالت از احتمال بازشماری آرا خبر داده‌اند، اما هنوز درباره اینکه چنین اتفاقی رخ خواهد داد یا نه، قطعیتی وجود ندارد؛ دست کم تا زمانی که مقامات نواحی مختلف در ایالت، بازبینی آرا را تمام می‌کنند. چنین فرآیندی تا ۱۷ نوامبر طول خواهد کشید.

اما نکته مهم این است که درخواست بازشماری لزوما قانونی بودن انتخابات را زیرسوال نمی‌برد و فقط می‌تواند باعث ایجاد این اطمینان شود که شمارش آرا درست و دقیق بوده است یا نه.

تقاضای توقف شمارش آرای پستی در جورجیا

کمپین ترام و جمهوریخواهان این ایالت شکواییه‌ای را در «چتم کانتی» ارائه کرده‌اند تا شمارش آرا به دلیل مشکلات مربوط به آرای پستی متوقف شود. یک قاضی در روز پنجشنبه این شکایت را رد کرده و گفت که مدرک قانع کننده‌ای به دادگاه ارائه نشده است.

جنجال بر سر آرای متاخر در پنسیلوانیا

جنجال در این ایالت بر سر شمارش آرایی است که تا روز رای‌گیری مهر خورده اما تا سه روز بعد از برگزاری انتخابات دریافت می‌شوند. جمهوریخواهان به دنبال استیناف در این زمینه هستند.

البته چالش مربوط به آرای پستی و زمان دریافت و لحاظ کردن آن‌ها در ایالت پنسیلوانیا قبل از برگزاری انتخابات به دادگاه عالی ارائه شده بود که رای‌گیری درباره آن با بن بست مواجه شده بود. به دلیل درگذشت یکی از اعضای ۹ نفره دادگاه عالی، نتیجه رای‌گیری ۴ در مقابل ۴ شد. «امی برت»، قاضی جدیدی که توسط ترامپ معرفی و سپس توسط سنا تایید شد، پس از آن رای‌گیری وارد دادگاه عالی شد. حال سوال این است که اگر آن آرا در نتیجه رای‌گیری و نتیجه انتخابات موثر باشد، دادگاه عالی و قاضی جدید آن چه رأیی را خواهند داد.

رد درخواست کمپین ترامپ در میشیگان

کمپین دونالد ترامپ فردای روز انتخابات اعلام کرد که شکواییه‌ای را برای شمارش آرایی که به صورت پستی ارسال شده‌اند را ارائه کرده است. یک قاضی در ۵ نوامبر، این شکواییه را رد کرد و گفت که شکایت با تاخیر زیاد ارائه شده است.

ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ با اختلاف حدود ۱۰ هزار رای در میشیگان برنده شده بود.

سرنوشت بحث تقلب در انتخابات چه می‌شود؟

دونالد ترامپ چندین بار تقلب به نفع دموکرات‌ها را در انتخابات مطرح کرده است و گفته است که موضوع را به دادگاه عالی خواهد برد.

هر چند که امکان کشاندن چنین موضوعی به دادگاه عالی وجود دارد، اما کارشناسان معتقدند که برای اثبات چنین ادعای باید مدارک محکمه پسندی نیز ارائه شود. با اینکه گفته می‌شود برای بردن موضوع به دادگاه عالی باید موضوع یا تخلفی فاحش وجود داشته باشد، در خصوص ارجاع این موضوع به دادگاه عالی روند معمول یا مشخصی وجود ندارد.

روال بررسی شکایات و تخلفات چگونه است؟

 • مقامات محلی ایالت: اولین گام در زمینه تخلفات و درخواست‌ها مربوط به مقامات محلی ایالت می‌شود که وظیفه آنها شمارش و ارائه نتایج است.
 • تیم‌های حقوقی حزب: این تیم می‌تواند نتایج ارائه شده را در دادگاه ایالتی به چالش کشیده و شکایتی را در خصوص آن ارائه کند.
 • قضات ایالتی: این قضات می‌توانند شکایت و پرونده مورد نظر را بررسی کرده و در صورت تصمیم، رای به بازشماری آرا دهند.
 • دادگاه عالی: دادگاه عالی آمریکا می‌تواند رای دادگاه ایالتی را بررسی کرده و آن را تایید یا برگرداند. اتفاقی که در انتخابات سال ۲۰۰۰ افتاد این بود که دادگاه عالی بازشماری آرا در فلوریدا را متوقف کرد.

البته بر اساس قوانین ایالتی برخی از مواقع و زمانی که فاصله بین تعداد آرای کاندیداها بسیار کم است، به صورت خودکار بازشماری آرا انجام می‌شود.

نتایج انتخابات چه زمانی مشخص می‌شود؟

نتایج ادوار قبلی انتخابات در آمریکا معمولا تا صبح فردا مشخص می‌شد. اما امسال به دلیل بحران کرونا، تعداد آرای پستی در انتخابات آمریکا رکورد زد. زمانبر بودن شمارش آرای پستی باعث شده است که اعلام نتیجه چندین روز به تعویق بیفتد. البته نتیجه‌ای که فعلا اعلام می شود نهایی نبوده و پیش‌بینی رسانه‌های آمریکایی به دلیل اختلاف در تعداد آرای کاندیداها به نفع یکی از آنهاست. نزدیک بودن رقابت و طرح اتهام تقلب باعث شده است که نتیجه این انتخابات با اما و اگرهایی همراه باشد.

انتخابات در آمریکا مبنای ایالتی دارد و بر اساس قوانین ایالت‌ها برگزار می‌شود، اما قانون فدرال هم برخی چارچوب‌ها و مهلت‌‌هایی را برای آن در نظر گرفته است که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • ایالت‌های از روز برگزاری انتخابات به مدت ۵ هفته فرصت دارند تا نتیجه نهایی را اعلام کنند که روز ۸ دسامبر می شود.
 • اگر ایالت‌ها نتوانند تا تاریخ مزبور گزینشگران (الکتورهای) را مشخص کنند، کنگره می‌تواند رای به این دهد که آرای آن ایالت‌ یا ایالت‌ها در شمارش آرای الکترال کالج محاسبه نشود.
 • گزینشگران در تاریخ ۱۴ دسامبر جمع می‌شوند تا رای خود را به طور رسمی بدهند.
 • اگر تا ۶ ژانویه کاندیدایی نتواند حائز اکثریت آرا (حداقل ۲۷۰ رای الکترال کالج) شود، کنگره درباره سرنوشت انتخابات و برنده آن تصمیم‌گیری می‌کند. در این رای‌گیری مجلس نمایندگان رئیس جمهور را تعیین می‌کند و سنا درباره معاون رئیس جمهور رای‌گیری می‌کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که هر مجموعه نمایندگان هر ایالتی در مجلس نمایندگان فقط یک رای را به نمایندگی از ایالت مزبور می‌توانند بدهند. هر کاندیدایی که به عدد ۲۶ برسد به عنوان رئیس جمهور جدید انتخاب می‌شود.

اختلاف ایالت‌ها در معرفی گزینشگران چگونه حل می‌شود؟

اگر ایالت‌ها نتوانند درباره گزینشگران به توافق برسند چه اتفاق می‌افتد؟ این اتفاق زمانی می‌افتد که شمارش آرا اشتباه باشد یا تقلبی صورت بگیرد. ایالت‌هایی مانند کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسین فرمانداران دموکرات و قوه مقننه با اکثریت جمهوریخواه دارند.

در انتخابات محل مناقشه، قوه مقننه ایالتی می‌تواند رای متفاوتی را از فرمانداران به کنگره ارائه کند ( مانند سال ۱۸۷۶). کنگره باید تعیین کند که کدام رای، فرماندار یا قوه مقننه ایالتی، مورد تایید است. اگر سنا و مجلس نمایندگاه با هم توافق کنند که مشکل حل می‌شود، اما در غیر این صورت شرایط مبهم می‌شود. هر چند برخی کارشناسان معتقدند که در این شرایط اوضاع به نفع گزینشگرانی خواهد بود که فرماندارهای ایالتی معرفی می‌کنند.

با بن بست در کنگره چه کسی رئیس جمهور می‌شود؟

قانون اساسی آمریکا می‌گوید که رئیس جمهور باید تا ۲۰ ژانویه (روز تحلیف رئیس جمهور جدید) تعیین شود. اما اگر مجلس نمایندگان نتواند درباره تعیین رئیس جمهور به نتیجه برسد، معاون رئیس جمهور که توسط سنا انتخاب شده، رئیس جمهور می‌شود. اگر سنا هم به هر دلیلی در انتخاب معاون رئیس جمهور به نتیجه نرسد، رئیس مجلس نمایندگان مسئولیت ریاست جمهوری را بر عهده می‌گیرد. در حال حاضر، نانسی پلوسی دموکرات رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکاست.

ترامپ ریاست جمهوری را تحویل ندهد چه اتفاقی می‌افتد؟

یک فرض این است که با پیروزی جو بایدن، دونالد ترامپ تا تاریخ ۲۰ ژانویه ریاست جمهوری را تحویل ندهد و بخواهد در کاخ سفید بست بنشیند. در چنین حالتی چه می‌شود؟

در تاریخ آمریکا، روسای جمهوری بوده‌اندکه نتیجه پذیرفته شده انتخابات را به چالش کشیده‌اند، اما هیچکدام از آنها تا مرز عدم ترک کاخ سفید پیش نرفته‌اند. هر چند که احتمال چنین اتفاقی پایین است، اما اصرار ترامپ مبنی بر اینکه پیروز انتخابات بوده است، نشانگر این است که وقوع چنین اتفاقی برای اولین بار در آمریکا وجود دارد یا دست کم صفر نیست.

 • اخراج اجباری ترامپ از کاخ سفید

یک حالت این است که بایدن بر اساس اعلام نتایج ایالتی آرا فرد پیروز معرفی شود، اما ترامپ زیر بار نتیجه رسمی نرود. در این صورت بایدن یک گزینه را پیش رو خواهد داشت، و آن اینکه پس از ادای سوگند در مراسم تحلیف، به کمک سرویس مخفی (secret service) ترامپ را به زور از کاخ سفید خارج کند.

 • باقی ماندن ترامپ در کاخ سفید تا تعیین تکلیف انتخابات

اما اگر نتیجه انتخابات محل چالش باشد، و نبرد حقوقی برای حل موضوع به طول بینجامد، اقدام زیادی برای خارج کردن ترامپ از کاخ سفید تقریبا وجود ندارد. به فرض اگر کنگره نتیجه الکترال کالج را تا دو هفته قبل از تحلیف تایید نکند، ترامپ می‌تواند از کاخ سفید خارج نشود. در چنین صورتی، باید منتظر تعیین تکلیف در پروسه آن بود. تا آن مدت هم کسی نمی‌تواند درباره بیرون راندن ترامپ از کاخ سفید کاری کند.

آخرین اخبار انتخابات آمریکا را در زیر می‌توانید دنبال کنید:

ترامپ: آماده جشن می‌شویم

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: برای جشن بزرگ آماده می‌شویم. همه چیز را بردیم. پیروزی ما بی‌سابقه بود. ما در ایالت فلوریدا با اختلاف زیاد برنده شدیم.

ترامپ افزود: عده‌ای آدم ناراحت دارند تلاش می‌کنند حامیان ما را از حق رأی محروم کنند.

وی ادامه داد: آنها (دموکرات‌ها) می‌دانستند که نمی‌توانند برنده شوند و از این رو عنوان می کردند که باید کار را به دادگاه بکشانند. این تقلب علیه مردم آمریکاست و مایه شرمساری است… ما نمی‌خواهیم که آنها ۴ صبح رای پیدا کنند و آن را اضافه کنند.

ترامپ گفت که دموکرات‌ها می‌خواهند مردم آمریکا را فریب دهند و این برای کشور ما شرم‌آور است.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: در ایالت پنسیلوانیا با اختلاف زیاد برنده شده است. او در حال اسم بردن از ایالت‌های دیگری است که در آنها برنده شده است.

وی همچنین گفت: تا آنجا که به من مربوط می‌شود اعلام می‌کنم که ما (جمهوریخواهان) انتخابات را برده‌ایم.

اظهارات دونالد ترامپ که خواستار قطع روند شمارش آرا شده با انتقادهای گسترده در فضای مجازی روبرو شده و بسیاری از کاربران نوشته‌اند او می‌خواهد دموکراسی متوقف شود.

ستادهای انتخاباتی بایدن و ترامپ برای یک نزاع طولانی‌تر آماده می‌شوند

در حالی که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شده و نتایج اولیه در برخی ایالت‌ها رسما اعلام شده است ولی به نظر می‌رسد ستادهای انتخاباتی دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه برای یک منازعه طولانی‌تر طی روزهای آینده آماده شده‌اند.

سرنوشت انتخابات آمریکا در کدام ایالت‌ها مشخص شده و کدام ایالت‌ها باقی مانده‌اند؟

🔻ایالت‌هایی که نتیجه رأی‌گیری در آنها هنوز مشخص نشده عبارتند از:

🔹ایالت‌ آلاسکا (با ۳ رأی الکترال)
🔹 ایالت نوادا (با ۶ رأی الکترال)
🔹آریزونا (با ۱۱ رأی الکترال)
🔹«جورجیا (۱۶ رأی الکترال)
🔹 کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال)
🔹 پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال)
🔹 «میشیگان (۱۶ رأی الکترال)
🔹 «ویسکانسین (۱۰ رأی الکترال)

وضعیت رأی‌گیری در حال حاضر در این ایالت‌ها چگونه است؟

♦️در ایالت آلاسکا ۲۳ درصد آرا شمارش شده و  در این ایالت، ترامپ با ۵۸.۱ به ۳۸.۳ از جو بایدن جلو است.
♦️در ایالت نوادا، ۵۱ درصد آرا شمارش شده است که در آن، جو بایدن با ۵۱.۵ نسبت به ۴۶.۵ از ترامپ جلو است.
♦️در ایالت آریزونا بر اساس شمارش ۷۷ درصد آرا، جو بایدن با ۵۲.۵ درصد نسبت به ۴۶.۲ از ترامپ جلو است.
♦️در ایالت جورجیا، ۸۹ درصد آرا شمارش شده که نتیجه با ۵۱.۹ به ۴۶.۹ به نفع دونالد ترامپ است.
♦️در کارولینای شمالی، ۹۴ درصد آرا شمارش شده که نتیجه با ۵۰.۱ به ۴۸.۷ به نفع ترامپ است.
♦️در ایالت پنسیلوانیا ۶۴ درصد شمارش شده است که دونالد ترامپ با ۵۶.۷ درصد به ۴۲.۱ از بایدن جلو است.
♦️در ایالت میشیگان بر اساس شمارش ۶۴ درصد آرا ترامپ ۵۳.۶ درصد آرا و جو بایدن ۴۴.۸ درصد آرا را به دست آورده است.
♦️86 درصد آرا شمارش شده که نتیجه با ۵۱.۲ به ۴۷.۳ به نفع دونالد ترامپ است.

◾️ترامپ در حال حاضر ۲۱۳ رأی الکترال و بایدن ۲۲۴ رأی الکترال دارد.

کری خوانی دقیقه ۹۰ بایدن و ترامپ/ نزاع بر سر نتیجه جدی تر شد

بایدن گفت که در مسیر پیروزی است و ترامپ هم اعلام کرد اجازه نخواهد داد تیم بایدن انتخابات را بدزدد.

شمارش نتیجه انتخابات آمریکا در حال انجام است و آرای نزدیک دو کاندیدا احتمال تشدید کشمکش‌ها را تقویت می‌کند.

ترامپ در مونتانا پیروز شد

این ایالت ۳ رای الکترال دارد.

پیروزی ترامپ در ایالت آیووا

خبرگزاری آسوشیتد پرس دونالد ترامپ را پیروز انتخابات در ایالت آیووا اعلام کرد.

این ایالت ۶ رأی الکترال دارد.

پیروزی بایدن در ایالت هاوایی

بایدن در ایالت هاوایی که ۴ رای الکترال دارد به پیروزی رسید.

آخرین اخبار انتخابات آمریکا | آنچه تا کنون می‌دانیم

در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تا این لحظه دونالد ترامپ ۱۱۸ رأی الکترال و جو بایدن ۲۰۹ رأی الکترال به دست آورده است.

ترامپ در ایالت‌های آیداهو، یوتا، وایومینگ، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی، نبراسکا، کانزاس، اوکلاهاما، میسوری، آرکانزاس، لوئیزیانا، می‌سی‌سی‌پی، آلاباما، تنسی، کارولینای جنوبی، کنتاکی، ایندیانا و ویرجینیای غربی پیروز شده است.

جو بایدن در ایالت‌های واشنگتن، اورگون، کالیفرنیا، کلرادو، نیومکزیکو، ایلینوی، ویرجینیا، مریلند، دلاور، نیوجرسی، نیویورک، کانکتیکات، رود آیلند، ماساچوست، نیوهمپشایر و ورمونت به پیروزی رسیده است.

در هفت ایالت بینابین که نقش سرنوشت‌سازی در تعیین رئیس‌جمهور دارند ترامپ پیشتاز است:
* در فلوریدا، ۹۸ درصد از آرا شمارش شده و ترامپ با ۵۱.۳ درصد آرا از جو بایدن با ۴۷.۸ درصد پیشتاز است.
*  در ایالت جورجیا، بر اساس شمارش ۷۱ درصد آرا، ترامپ ۵۳.۸ درصد از آرا و جو بایدن ۴۵ درصد را به دست آورده است.
*در کارولینای شمالی، ۹۴ درصد آرا شمارش شده که بر اساس آن ترامپ حائز ۵۰.۱ درصد و جو بایدن حائز ۴۸.۷ درصد آرا شده است.
* در میشیگان بر اساس شمارش ۴۸ درصد آرا دونالد ترامپ توانسته ۵۴.۶ درصد آرا و جو بایدن ۴۳.۴ آرا را به دست آورده است.
* در اوهایو، شمارش ۹۴ درصد آرا حاکی است ترامپ ۵۳.۳ درصد آرا را به دست آورده و جو بایدن برنده ۴۵.۲ درصد از آرا شده است.
*در پنسیلوانیا ۵۱ درصد آرا شمارش شده که نشان می‌دهد دونالد ترامپ موفق به کسب ۵۶ درصد و جو بایدن موفق به کسب ۴۱.۶ درصد شده است.
*در ویسکانسین، ۶۷ درصد آرا شمارش شده است. دونالد ترامپ با کسب ۵۱.۷ در برابر ۴۶.۸ درصد در برابر بایدن پیشتاز است.
*در ایالت تگزاس، شمارش ۷۸ درصد آرا نشان می‌دهد ترامپ برنده ۵۲ درصد و بایدن برنده ۴۲.۶ درصد آرا شده است.

ترامپ در اوهایو به پیروزی رسید

شبکه خبری فاکس‌نیوز دونالد ترامپ را پیروز انتخابات در ایالت اوهایو اعلام کرد.

این ایالت ۱۸ رأی الکترال دارد.

پیروزی بایدن در ایالت مینه‌سوتا

شبکه خبری فاکس‌نیوز جو بایدن را پیروز انتخابات در ایالت مینه‌سوتا اعلام کرد.

این ایالت ۱۰ رای الکترال دارد.

بایدن در آریزونا پیروز شد

شبکه خبری فاکس‌نیوز جو بایدن را پیروز انتخابات در ایالت آریزونا اعلام کرد.

این ایالت ۱۱ رأی الکترال دارد که در انتخابات سال ۲۰۱۶ به ترامپ رسیده بود.

پیروزی ترامپ در ایالت کلیدی فلوریدا

شبکه خبری فاکس‌نیوز دونالد ترامپ را پیروز انتخابات در ایالت کلیدی فلوریدا اعلام کرد.

این ایالت ۲۹ رأی الکترال دارد.

پیروزی بایدن در کالیفرنیا، اورگن و واشنگتن

این ایالت‌ها در مجموع ۷۴ رأی الکترال دارند.

پیروزی ترامپ در ایالت آیداهو

خبرگزاری آسوشیتد پرس دونالد ترامپ را پیروز اتخابات در ایالت آیداهو اعلام کرد.

این ایالت ۴ رای الکترال دارد.

پیروزی بایدن در ایالت نیوهمپشایر

شبکه خبری فاکس‌نیوز جو بایدن را پیروز انتخابات در ایالت نیوهمپشایر  اعلام کرد.

این ایالت ۴ رای الکترال دارد.

ترامپ در ایالت میسوری پیروز شد

خبرگزاری آسوشیتدپرس دونالد ترامپ را پیروز انتخابات در ایالت میسوری اعلام کرد.

این ایالت ۱۰ رأی الکترال دارد.

ترامپ در ایالت یوتا به پیروزی رسید

شبکه خبری ان‌بی‌سی دونالد ترامپ را پیروز انتخابات در ایالت یوتا اعلام کرد.

این ایالت ۶ رأی الکترال دارد.

لیندسی گراهام در سنا ماندنی شد

لیندسی گراهام سناتور جمهوری‌خواه و از متحدان نزدیک ترامپ در ایالت کارولینای جنوبی به پیروزی رسید.

نگاه‌ها  به ایالت کلیدی فلوریدا

با شمارش ۹۰ درصد از آرای اخذ شده در ایالت فلوریدا، برتری ترامپ بر بایدن به بیش  از ۳ درصد رسیده است.

بایدن در کدام ایالت‌ها پیروز شد؟

کاندیدای حزب دموکرات در ایالت های ورمونت، ماساچوست، رودآیلند، کانتیکت، نیوجرسی، دلاوِر، مریلند، ایلینوی، ویرجینا، نیویورک، کلرداو و نیومکزیکو توانسته آرای الکترال آنها را کسب کند و به پیروزی برسد.

ترامپ در کدام ایالت‌ها پیروز شد؟

نامزد جمهوریخواه تا این لحظه توانست در ایالت های کارولینای جنوبی، آلاباما، ایندیانا، آرکانزاس، اوکلاهما، میسیسیپی، تنسی، کنتاکی، ویرجینای غربی،کارولینای جنوبی، داکوتای شمالی،‌ داکوتای جنوبی، نبراسکا، لوئیزیانا و وایومینگ پیروز شود.

تکلیف کنتاکی و ورمونت روشن شد

ترامپ توانست در کنتاکی هشت رای الکترال کسب کند و بایدن در ورمونت با شکست رقیب جمهوریخواه سه رای الکترال را از آن خود کرد.

ترامپ در ۳ ایالت کنتاکی، ایندیانا و نیوهمپشایر پیشتاز شد

با شمارش درصد بیشتری از آرا ترامپ توانسته تا این لحظه در سه ایالت کنتاکی، ایندیانا و نیوهمپشایر از رقیب خود بایدن پیشی بگیرد.

بایدن در کنتاکی پیشتاز شد

تعداد آرای شمارش شده در ایالت کنتاکی به بیش از ۱۵۰ هزار رأی (۶ درصد کل آرا) رسیده و بایدن توانسته است ۵۹ درصد از آرای شمارش شده را از آن خود کند.

برتری قاطعانه ترامپ پس از شمارش ۱ درصد آرا در ایندیانا

بنابر اعلام رسانه‌های آمریکایی، دونالد ترامپ ۷۲ درصد از آرای شمارش شده در ایالت ایندیانا را به خود اختصاص داده است.

ترامپ همچنین ۶۱.۵ درصد از تعداد اندکی رأی شمارش شده در ایالت نیوهمپشایر را نیز به دست آورده است.

در ایالت کنتاکی نیز بیش از ۱۲ هزار رأی شمارش شده که بالغ بر ۷۶ درصد آرا متعلق به ترامپ بوده است.

توئیت پسر ترامپ برای تهییج هواداران پدرش در یک ایالت حساس

اریک ترامپ پسر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در آخرین ساعات باقی‌مانده تا پایان رأی‌گیری انتخابات ریاست جمهوری این کشور، در پیامی توئیتری اعلام کرد: پنسیلوانیا لطفاً از خانه بیرون بیا و رأی بده!!! ما باید آمریکا را از دست چپ‌های افراطی نجات دهیم!

فرماندار جمهوری‌خواه ایالت ورمونت به بایدن رأی داد

«فیلیپ اسکات» فرماندار جمهوری‌خواه ایالت ورمونت آمریکا اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به جو بایدن نامزد حزب رقیب رأی داده است.

سناتور جمهوری‌خواه: ترامپ مشتاقانه در انتظار یک پیروزی بزرگ است

ریک اسکات نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در سنای آمریکا بامداد چهارشنبه به وقت تهران در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: همین حالا با رئیس‌جمهور ترامپ صحبت کردم. او از مشارکت فوق‌العاده رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه در فلوریدا هیجان‌زده است و مشتاقانه در انتظار یک پیروزی بزرگ است.

اف‌بی‌آی در حال تحقیق درباره تماس‌های مشکوک انتخاباتی

یک مقام مسئول در وزارت امنیت داخلی به رویترز گفته که اف‌بی‌آی در حال بررسی تعداد زیادی تماس تلفنی اتوماتیک مرموز است که مردم را به ماندن در خانه در روز انتخابات تشویق می‌کند.

شمارش آرا در فلوریدا و جورجیا زودتر از سایر ایالت‌های رقابتی شروع می‌شود

نیویورک‌تایمز نوشت انتظار می‌رود که شمارش آرا در فلوریدا و جورجیا زودتر از سایر ایالت‌های رقابتی آغاز شود.

وعده ترامپ برای کشاندن آمریکایی‌ها به پای صندوق‌های رأی

دونالد ترامپ بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت محلی در پیامی توئیتری خطاب به شهروندان آمریکایی اظهار داشت: از خانه بیرون بیایید و رأی بدهید! در دولت من، اقتصاد ما بیشترین نرخ رشد تاریخ خود را تجربه کرد. سال آینده ما فوق‌العاده‌ترین سال تاریخ آمریکا را از لحاظ اقتصادی خواهیم داشت.

نانسی پلوسی: جو بایدن روز بیستم ژانویه رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود

رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد: من اطمینان دارم که در روز بیستم ژانویه ۲۰۲۱ (روز آغاز به کار دولت جدید آمریکا) جو بایدن رئیس‌جمهور تحلیف‌شده آمریکا خواهد بود.

ترامپ: اگر ببازم هرگز با فرزندانم صحبت نخواهم کرد

دونالد ترامپ می گوید در صورت شکست در انتخابات هرگز دیگر با فرزندانش صحبت نخواهد کرد.

کلینتون‌ها به بایدن رای دادند

بیل و هیلاری کلینتون اعلام کردند رای خود را به جو بایدن نامزد دموکرات‌ها و معاونش کاملا هریس داده‌اند.

استقرار گارد ملی آمریکا در شیکاگو و فیلادلفیا به‌منظور مقابله با ناآرامی‌های احتمالی

رسانه‌های آمریکایی از استقرار یگان‌هایی از گارد ملی آمریکا در شیکاگو،فیلادلفیا و برخی شهرهای ایالت فلوریدا به‌منظور مقابله با ناآرامی‌های مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر دادند.

ترامپ: در نیجریه بخاطر من راهپیمایی برگزار شد، جای بسی افتخار است!

نامزد حزب جمهوریخواه در صفحه توئیتر خود فیلمی از مردم شرق نیجریه را نمایش داده و نوشته برایش جای افتخار است که به حمایت از او به خیابان‌ها آمده‌اند.

بایدن: می‌خواهم همین الان پیروزی خود را اعلام کنم

نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، هنگام بازدید از خانه کودکی خود در اسکرانتون در ایالت پنسیلوانیا، جایی که میدان جنگ دو نامزد هم نامیده می‌شود، پس از اینکه در یک روستای تقریبا ۱۲ نفره در همان نزدیکی به اتفاق آرا به وی رای دادند به طرفدارانش گفت که می‌تواند «همین حالا اعلام پیروزی» کند.

تماس‌های رباتی با شهروندان ایالت میشیگان برای به تعویق انداختن حضور آنها در انتخابات

دادستان کل ایالت میشگان تأیید کرد که اخیراً تماس‌های با استفاده از ربات‌ با تعدادی از شهروندان این ایالت گرفته شده و از آنها خواسته شده است که در صورت شلوغ بودن مراکز رأی‌گیری در روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به خانه بازگشته و فردای آن روز به مراکز رأی‌گیری مراجعه کنند.

ترامپ: به تعویق انداختن اعلام نتیجه انتخابات کار درستی نیست

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در هنگام بازدید از یکی از مراکز حزب جمهوری‌خواه در شهر آرلینگتون ایالت ویرجینیا بار دیگر از به تعویق افتادن اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری کشورش انتقاد کرد.

فرمانده ارتش آمریکا: هیچ نقشی در انتقال مسالمت آمیز قدرت نخواهیم داشت

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک نشست غیررسانه‌ای و خصوصی با ژنرال‌های ارشد و مجریان تلویزیونی حاضر شده تا به آنها اطمینان دهد، که نقش ارتش غیرسیاسی است و در انتخابات دخالت نخواهد کرد.

مقام آمریکایی: هیچ نشانه‌ای دال بر دخالت موفق خارجی‌ها در انتخابات وجود ندارد

وزیر موقت امنیت داخلی آمریکا روز سه‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد هیچ نشانه‌ای دال بر دخالت موفق عوامل خارجی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دیده نشده است.

فرماندار میشگان: شمارش آرا در میشیگان ممکن است چندین روز طول بکشد

گرچن ویتمر فرماندار ایالت میشیگان درباره شمارش ارای انتخابات ریاست جمهوری در این ایالت به شبکه خبری MSNBC گفت: تا وقتی شمارش آرا به پایان نرسد، نتیجه انتخابات نهایی نخواهد بود. مقامات مربوطه به من گفته‌اند که این ممکن است مدتی طول بکشد.»

ترامپ: بیشتر از دور قبل رأی می‌آورم اما اعلام پیروزی زودهنگام نمی‌کنم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز مدعی شد تعداد آرای الکترال وی در انتخابات امروز بیش از تعداد آرایش در انتخابات سال ۲۰۱۶ (۳۰۶ رأی الکترال) خواهد بود.

تاخیر در رای گیری منطقه پیتس برگ ایالت پنسیلوانیا

صندوق‌های رای‌گیری در سه ناحیه این منطقه باز نشده است.

بایدن روز انتخاباتی را با حضور در کلیسای محل دفن پسرش آغاز کرد

نامزد حزب دموکرات ریاست جمهوری آمریکا به همراه همسرش در صبح روز رای گیری انتخابات در کلیسای محل دفن پسرش حضور یافت.

ترامپ: پس از مناظره دوم به پیشرفت بزرگی دست یافتم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت: نتایج ما در فلوریدا خوب است و از حمایت آمریکایی‌های آفریقایی تبار و لاتین تبار برخوردارم.

وی افزود:‌ در سه هفته اخیر به پیشرفت بزرگی به ویژه پس از مناظره دوم دست یافتیم.

توئیتر اسامی ۷ رسانه معتبر برای اعلام نتایج انتخابات آمریکا را اعلام کرد

 • در شرایطی که در آمریکا نگرانی‌ها از احتمال اعلام زودهنگام پیروزی از سوی ترامپ شدت گرفته  شرکت توئیتر در بیانیه‌ای اسامی ۷ رسانه آمریکایی را که کارشناسان اعتبار آن برای اعلام نتایج رسمی انتخابات را تأیید کرده‌اند اعلام کرد.
 • طبق این بیانیه این هفت رسانه عبارتند از: آسوشیتدپرس، سی‌بی‌اس، سی‌ان‌ان، فاکس‌نیوز، شبکه خبری ای‌بی‌سی، شبکه خبری ان‌بی‌سی و مرکز Decision Desk.
 • طبق اعلام توئیتر چنانچه خبرنگاری بدون استناد به این رسانه‌ها نتیجه‌ای از انتخابات اعلام کند ممکن است توئیتر با انتشار برچسبی روی پیام او، صحت آن را مورد تردید قرار دهد.
 • محتوای پیامی که توئیتر در چنین موقعیتی منتشر خواهد کرد بدین صورت خواهد بود: «هنگام انتشار این توئیت منابع رسمی احتمالاً گزارشی درباره این رقابت منتشر نکرده‌اند.»

گسترش عملیات‌های سایبری در آمریکا برای مقابله با مداخلات انتخاباتی

در پی ادعاها مبنی بر دخالت چین،‌ روسیه و ایران در انتخابات آمریکا، شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مقام‌های واشنگتن از آماده‌باش و گسترش عملیات‌های سایبری در زمینه شناسایی و مقابله با مداخلات مرتبط با انتخابات خبر داد.

تدابیر امنیتی بی‌سابقه در واشنگتن

همچنین منابع خبری از تدابیر امنیتی بی سابقه در واشنگتن همزمان با آغاز انتخابات ریاست جمهوری در این کشور خبر دادند.

دعوت بایدن از مردم آمریکا برای شرکت در انتخابات

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری در پیامی توییتری در ساعات بامدادی شروع انتخابات از مردم آمریکا برای شرکت در آن دعوت کرد.

آخرین اخبار انتخابات آمریکا در حال تکمیل…

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید