بازگشت قریب‌الوقوع آرژانتینی محبوب به والیبال

داورزنی مذاکره با خولیو ولاسکو را لو داد

بلافاصله بعد از اینکه المپیک یک‌سال به تعویق افتاد، فدراسیون والیبال تصمیم به قطع همکاری با ایگور کولاکوویچ گرفت؛ مردی که با شاگردانش جواز حضور در المپیک توکیو را کسب کرده بود. حالا حدود یک‌ماه است که بحث در فدراسیون والیبال بر سر انتخاب سرمربی جدید تیم‌ملی حسابی داغ شده و در همین راستا هم دیروز یک همایش با حضور بسیاری از مربیان و کارشناسان والیبال برگزار شد؛ همایشی که خروجی خاصی نداشت، اما بعد از پایان یک خبر ویژه به خبرنگار «شهروند» داد و آن هم احتمال بازگشت خولیو ولاسکو، مرد محبوب آرژانتینی به ایران بود. شاید شنیدن خبر بازگشت ولاسکو به والیبال ایران در ابتدا کمی تعجب‌برانگیز بود، چون این مرد آرژانتینی‌ سال گذشته در چنین مقطعی از تصمیم خود برای بازنشستگی خبر داد.

خولیو ولاسکو درحالی از‌ سال ٢٠١١ تا ٢٠١۴ روی نیمکت تیم‌ملی ایران نشست که خیلی‌ها پیشرفت والیبال ایران و قرارگرفتن بین قدرت‌های برتر جهان را مدیون تفکرات او می‌دانند. هنوز هم بعد از گذشت ۶‌سال از جدایی ولاسکو، مردم ایران و والیبالیست‌ها به نیکی از این مربی یاد می‌کنند که در سن ۶٨سالگی دیگر نمی‌خواهد به‌عنوان سرمربی روی نیمکت هیچ تیمی حضور داشته باشد. فدراسیون والیبال ایران هم در همین راستا مذاکرات خود با ولاسکو را آغاز کرده و به نظر می‌رسد برنامه‌اش برای این مرد باتجربه آرژانتینی پستی مثل مدیرفنی تیم‌ملی است. داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال وضع مذاکرات با ولاسکو را به این شکل تشریح می‌کند: «پیام‌هایی ردوبدل شده که اگر ولاسکو مایل باشد، او در کنار کادر فنی جدید ایران برای المپیک توکیو باشد. مردم ما حس خوبی به ولاسکو دارند. این احساس در بین بازیکنان و مربیان ایرانی هم هست. باب مذاکره را هم باز کردیم. البته با توجه به شرایط مربوط به کرونا، ولاسکو در خانه مستقر است.»

تنها فعالیت ولاسکو بعد از اعلام خبر خداحافظی‌اش از دنیای مربیگری، مدیریت تیم‌های پایه والیبال ایتالیا بود. گویا فدراسیون ایران هم نقش مشابهی را برای مرد خوشفکر آرژانتینی در تیم‌ملی بزرگسالان درنظر گرفته؛ اتفاقی که اگر رخ دهد، احتمالا به معنای استفاده از مربی ایرانی در رأس کادرفنی خواهد بود. نه فدراسیون زیر بار این می‌رود که علاوه بر تأمین دستمزد سرمربی خارجی به ولاسکو هم دستمزد جداگانه‌ای بدهد، نه اینکه سرمربی درجه یک خارجی می‌پذیرد که فردی به‌عنوان مدیرفنی در کار او دخالت کند. پس بهترین ترکیب از نظر فدراسیون والیبال زوج یکی از مربیان داخلی با ولاسکو برای حضور در المپیک توکیو است. باید دید داورزنی که دیروز وعده انتخاب سرمربی جدید تیم‌ملی تا تیر یا مردادماه را داد، چقدر در جلب رضایت ولاسکو برای بازگشت به ایران موفق است. البته این مرد آرژانتینی با توجه به خروج ناگهانی‌اش از ایران در ‌سال ٢٠١۴ یک کار نیمه‌تمام در ایران دارد و آن‌هم حضور به همراه بلندقامتان ایرانی در المپیک است. حضور ایران در المپیک با ولاسکو رویایی بود که حالا یک قدم تا تحقق آن فاصله داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید