»   یک خبر ویژه  »   بازرسی مراکز نظامی ایران بهانه آمریکا برای خروج از «برجام» است
۱۳ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۱۶

بازرسی مراکز نظامی ایران بهانه آمریکا برای خروج از «برجام» است

2367520 - بازرسی مراکز نظامی ایران بهانه آمریکا برای خروج از «برجام» است
«ریچارد نیفو» با اشاره به اینکه بعضی‎ها در آمریکا بازدید از مراکز نظامی ایران را دستاویزی برای خروج از برجام قرار داده اند گفت: اروپا با آمریکا درباره خروج از برجام همراهی نخواهد کرد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- جواد حیران نیا-مریم خرمائی: آمریکا در هفته ای که گذشت از آژانس بین المللی انرژی اتمی ضربه محکمی خورد. علیرغم اصرار «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل به لزوم بازدید از سایت های نظامی ایران، آژانس نه تنها بار دیگر پایبندی تهران به برجام را تایید کرد؛ بلکه اعلام کرد لزومی نمی بیند برای مخابره یک پیام سیاسی، به خواسته واشنگتن تَن دهد.

در واقع، آمریکا سعی می کند این طور در اذهان جامعه بین الملل جا بیندازد که ایران فعالیت های پنهانی انجام می دهد و به توافق هسته ای که با ۱+۵ بسته است، پایبند نیست، بهانه ای که راه واشنگتن را برای پشت پا زدن به برجام هموار  و صدای اعتراض شرکای اروپایی را خفه می کند.

در همین راستا، خبرنگار مهر مصاحبه ای با «ریچارد نیفو» داشته است که از وی به عنوان معمار شبکه تحریم های آمریکا علیه ایران یاد می شود.

نیفو فارغ‌التحصیل رشته مطالعات سیاست‌های امنیتی از دانشگاه «جرج واشنگتن» و عضو سابق تیم مذاکره کننده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران است و مدتی نیز به عنوان هماهنگ کننده ارشد سیاست تحریم های آمریکا در وزارت خارجه این کشور مشغول به کار شد.

نیفو همچنین مدتی با سمت مدیر بخش ایران در شورای امنیت ملی آمریکا در کاخ سفید مشغول به فعالیت بوده است. وی در حال حاضر محقق ‌مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه «کلمبیا» ‌ی نیویورک است.

*علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران چندی پیش در مصاحبه با العالم تأکید کرد که در صورت اقدام احتمالی دونالد ترامپ برای خروج از برجام، ایران حاضر است تا زمان باقی ماندن اتحادیه اروپا در آن، به تعهداتش پایبند باشد. در واقع، ایران در تلاش است علیرغم عهدشکنی آمریکا باز هم برجام را حفظ کند. چه موانع فنی برای این کار وجود دارد و آیا همه شرکتهای اروپایی با خروج آمریکا از برجام به حفظ آن ملزم خواهند بود؟

اینکه دکتر صالحی پیشنهاد تداوم اجرای تعهدات ایران در قبال برجام به شرط پایبندی اروپایی ها را مطرح کرده، قابل تقدیر و مایه ثبات و امنیت هرچه بیشتر در سطح منطقه است.

با  وجوداین ، چنانچه شرکت های اروپایی تمایلی نداشته باشند؛ شاید موانع تحقق چنین پیشنهادی زیاد باشد چراکه در این صورت حتی اگر دولت های اروپایی هم در چارچوب برجام باقی بمانند، شرکت های اروپایی نمی مانند.

چنانچه شرکتهای اروپایی مایل نباشند، دولت های اروپایی نمی توانند آنها را به تجارت در ایران وادار کنند و این می تواند برای برجام و دولت ایران به منزله یک چالش باشد.

*اگر ترامپ از برجام خارج شود که اقدامی دور از تصور نیست در این صورت واکنش سایر اعضای گروه ۱+۵ چیست؟

من بر این عقیده هستم که کشورهای ۱+۵ از پذیرش تصمیم آمریکا به خروج از برجام امتناع می کنند مگر اینکه این تصمیم با استناد به نشانه های واضحی مبنی بر نقض توافق از سوی ایران، اتخاذ شده باشد.

*در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به برجام مورد تأکید قرار گرفته است. از سوی دیگر، آژانس نیازی به بازرسی از مراکز نظامی ندیده است. این در حالی است که «نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل به تازگی سفری به آژانس داشت تا آژانس را برای بازرسی از مراکز نظامی ایران تحت فشار قرار دهد. در واقع، سناریویی که آمریکا دنبال می کند این است که آژانس را برای بازدید از مراکز نظامی تحت فشار بگذارد و چون ایران با این اقدام مخالف است، واشنگتن می تواند ادعا کند که ایران برجام را نقض کرده است. در واقع دولت ترامپ می خواهد برجام را نقض کند به هزینه ایران. با توجه به اینکه به لحاظ حقوقی و فنی آمریکا صلاحیت درخواست بازدید از مراکز نظامی ایران را ندارد و این مسأله مربوط به آژانس و تعهدات مندرج در برجام است آیا اقدام آمریکا یک بازی سیاسی با اهداف مشخص نیست؟

واضح بگویم؛ به عقیده من در برجام تصریح شده چنانچه در پاسخ به سوالات مشخصی پیرامون تطابق ایران با توافق پادمانی (و پروتکل الحاقی) یا برجام، نیاز به چنین کاری باشد؛ ایران باید به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به این مراکز از جمله سایت های نظامی را بدهد. این مورد در هر دو توافقنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی که کشورهای دیگر هم مشابه آن را دارند ذکر شده است و (باز هم تاکید می کنم) درباره برجام نیز به همین منوال است.

 با  وجوداین ، معتقد هستم که در ایالات متحده برخی از این مسئله به عنوان دستاویزی استفاده می کنند تا بقیه کشورهای دنیا را مجاب کنند که ایران مسئله ای را پنهان می کند و به این ترتیب خروج از برجام را توجیه کنند.

راحت ترین کار برای اینکه ایران مانع از چنین اقدامی شود این است که اجازه دسترسی را بدهد. اگر ایران موردی برای پنهان کردن ندارد، پس نباید مشکلی با اعطای حق دسترسی به آژانس انرژی اتمی وجود داشته باشد.

* اگر ترامپ در گزارش آتی خود خروج از برجام را اعلام کند در این صورت چه اتفاقی برای برجام خواهد افتاد و اساسا آلترناتیو ترامپ برای برجام چیست؟

نمی دانم گزینه جایگزین ترامپ چیست و رُک بگویم؛ فکر نمی کنم دولت ترامپ هم در این باره چیزی بداند. معتقدم که آنها فکر می کنند که جا برای مذاکره پیرامون «توافق بهتر» وجود دارد اما من عمیقا در این باره تردید دارم.

*در صورت خروج آمریکا از برجام واکنش احتمالی ایران چه خواهد بود؟

گمان می کنم ایران تا مدتی همانطور که دکتر صالحی پیشنهاد داده است، به تعهدات خود در قبال برجام پایبند می ماند. اما مطمئن هستم که اقدامات بعدی ایران بستگی به این دارد که وضعیت از بعد از اجرای تصمیم ترامپ به این سو، چگونه پیش خواهد رفت.

[ad_2]

آخرین مطالب این بخش یک خبر ویژه

پرسپولیس با پنجره بسته چه می کند ؟ کدام بازیکنان پرسپولیس در این تیم می مانند و کدام بازیکنان این فصل از پرسپولیس جدا می شوند؟با ما در مجله اینترنتی ملکانه همراه باشید تا با ترکیب احتمالی فصل آینده پرسپولیس...
لیگ ملت‌های والیبال : برنامه بازی های لیگ جهانی والیبال 2018مرحله مقدماتی لیگ جهانی والیبال 2018 که از امسال لیگ ملت‌های والیبال نام دارد، از چهارم خردادماه آغاز می شود و تیم ملی والیبال ایران در پنج هفته این رقابت...
ماه رمضان که فرا می رسد، شاهد تغییر گسترده در رژیم غذایی روزه داران می شویم. هم افرادی که اضافه وزن دارند و هم افرادی که لاغر هستند، در گروه های سنی مختلف و در اکو سیستم های آب و...
آیا قرار است جنگ شود؟ آیا قرار است شرایط اقتصادی ایران نا بسامان شود؟ آیا می توان روی کشورهای اروپایی حساب باز کرد؟ چین و روسیه چی؟ دلار قرار است چه قدر شود؟ و…می توان گفت مهم ترین دلیل آقای ترامپ برای انتخاب این زمان...
ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

ترانه استانبولی Gel Be Gokyuzum از الیاس یالچینتاش

دانلود آهنگ جدید مهدی احمدوند به نام دروغه دانلود آهنگ جدید محسن چاوشی بنام جمعه دانلود آهنگ جدید مجید یحیایی بنام مونس جان کاور Carol of the Bells جدیدترین اثر تیلور دیویس
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر