بازار وام خرید خودرو راکد شد

افزایش قیمت خودروهای سبک داخلی به بیش از ۱۰ میلیون تومان در یکی دو ماه اخیر نه تنها باعث از بین رفتن کارایی تسهیلات خرید خودروی بانک ها شده است، بلکه احتمالا با ادامه این روند و در صورت عدم ارائه برنامه جدیدی از سوی بانک ها؛ ممکن است متقاضیان تسهیلات خرد بانکی در این بخش به حداقل برسد.

اردبیل نیوز: با اینکه تا پیش از این مقاضیان وام خرید خودرو می توانستند با تسهیلات ۷ میلیون تومانی تا ۱۰۰ درصد قیمت یک خودروی ارزان قیمت داخلی را تامین کنند، پس از جهش قیمت‌ها، قدرت خرید تسهیلات یاد شده در خودروهای با قیمت پایین‌تر تا ۵۰ درصد افت کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در چند سال اخیر نوعی از تسهیلات در برخی بانک های دولتی کشور به منظور خرید خودرو رواج یافت که اتفاقا به دلیل فراهم کردن امکان خرید خودروی ارزان قیمت تولید داخل، بازار تقاضای خوبی نیز برای آن فراهم شد.
متقاضیان زیادی تاکنون توانسته اند با فراهم کردن شرایط مورد نظر بانک ها از جمله نحوه تضمین بازپرداخت وام و تکمیل اسناد خرید از شرکت های خودروساز داخلی و از طریق مراجعه به بانک هایی مانند ملت و ملی، از تسهیلات ۵ تا ۷ میلیون تومانی خرید خودرو استفاده کنند.
تسهیلات خرد برای خودروهای ارزان قیمت
طی سال های گذشته و تا همین اواخر که هنوز قیمت های جدید خودرو از سوی شرکت های داخلی از جمله ایران خودرو و سایپا اعلام نشده بود، امکان خرید برخی خودروهای ارزان قیمت از طریق تامین بخشی از منابع مورد نیاز توسط متقاضی و یا استفاده کامل از تسهیلات بانکی وجود داشت و افراد می توانستند خودروهایی مانند پراید، پژوه ۲۰۶، سمند و یا پژو RD و GLX را با کمک تسهیلات بانکی خریداری کرد.
تا چندی پیش یک متقاضی می توانست با مراجعه به بانک ها و ارائه درخواست وام ۷ میلیون تومانی خرید خودرو، امیدوار باشد که می تواند حداقل بدون افزودن مبالغ دیگری بر نقدینگی خود، حداقل یک خودروی پراید خریداری کند که البته این اواخر تا ۹ میلیون تومان نیز افزایش یافته بود.
همچنین افراد می توانستند با استفاده از وام ۷ میلیون تومانی و افزایش ۷۰ تا ۱۰۰ درصدی آن خودروهایی مانند پژو GLX و یا سمند را خریداری نمایند که با افزایش یکباره قیمت خودروی داخلی، عملا این امکان از اقشار ضعیف و متوسط گرفته شده است.
وامی که دیگر نمی ارزد
افزایش قیمت خودروهای سبک داخلی به بیش از ۱۰ میلیون تومان در یکی دو ماه اخیر نه تنها باعث از بین رفتن کارایی تسهیلات خرید خودروی بانک ها شده است، بلکه احتمالا با ادامه این روند و در صورت عدم ارائه برنامه جدیدی از سوی بانک ها؛ ممکن است متقاضیان تسهیلات خرد بانکی در این بخش به حداقل برسد.
نه تنها مسئله افزایش یکباره قیمت خودروهای زیر ۱۵میلیون تومان تولید داخل باعث ناکارآمدی تسهیلات خرید خودروی بانک ها شده است، بلکه به تازگی بازار جدیدی نیز برای خودروهای کارکرده و به اصطلاح دست دوم ایجاد شده، به نحوی که افراد با درآمدهای پایین از این پس مجبور می شوند برای خرید خودرو به بازار ماشین های دست دوم مراجعه کنند و با قیمت هایی به مراتب بالاتر از قیمت خودروی صفر کیلومتر قبل از افزایش هم مواجه شوند!
در صورت ادامه روند تسهیلات دهی بانک ها در بخش خودرو، دیگر صف دریافت اینگونه تسهیلات در بانک ها از بین خواهد رفت، چون افزایش یکباره قیمت ها، باعث از بین رفتن قدرت خرید وام بانکی شده است.
البته یک نگاه دیگر هم این است که به دلیل افت قدرت خرید اقشار ضعیف تر برای خرید خودروی ارزان قیمت تولید داخل، ممکن است صف تقاضا برای تسهیلات خرید خودرو، طولانی تر نیز بشود.
ناکارآمدی دریافت وام خرد
این گزارش می افزاید، در حالی که تا چند ماه پیش و قبل از جهش یکباره قیمت خودرو با وام ۷ میلیون تومانی ۸۰ تا ۱۰۰درصد قیمت خرید یک دستگاه پراید تامین می شد، از این پس با افزایش قیمت این خودرو تا مرز ۱۴میلیون تومان، فقط می توان ۵۰ تا ۶۰ درصد قیمت خرید را از طریق تسهیلات بانکی تامین کرد و متقاضی باید آورده خود را نیز نسبت به گذشته بین ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهد.
همچنین اگر تسهیلات ۷ میلیون تومانی خرید خودرو می توانست ۵۰ درصد قیمت خرید یک پژو ۲۰۶ تیپ ۲ را تامین کند، از این پس با افزایش قیمت این خودرو تا حدود ۲۰ میلیون تومان؛ تنها می توان ۳۵ درصد قیمت آن را از طریق وام بانکی تامین کرد و متقاضی باید ۶۵ درصد مابقی مبلغ خرید را به صورت نقدی و از طریق منابع خود، تامین کند.
برنامه جدید بانکها
ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که عملا وام ۷ میلیون تومانی خرید خودرو پس از افزایش یکباره قیمت انواع خودروی تولید داخل که در گذشته به عنوان خودروهای ارزان قیمت زیر ۱۰ میلیون تومان شناخته می شد، دیگر آن اعتبار و قدرت خرید گذشته را ندارد؛ مگر آنکه بانک ها بخواهند برنامه تسهیلاتی جدیدی را در این زمینه ارائه کنند.
با این حال، در مدتی که از افزایش قیمت خودرو در داخل گذشته است، هنوز بانک ها برنامه و سیاست جدیدی درباره افزایش احتمالی تسهیلات خرید خودرو ارائه نکرده اند.
منبع: تابناک

8 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید