بازارچه‌های مرزی احیا شوند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت:‌ رونق و توسعه تولید و صادرات کشور در گرو احیای بازارچه‌های مرزی است و باید در این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

حسین پیرموذن ظهر امروز در مراسمی که به مناسبت روز ملی صادرات در اتاق بازرگانی اردبیل برگزار شد، اظهار داشت: سه مشکل اساسی در سطح کشور در رابطه با صادرکنندگان وجود دارد که مساله نرخ ارز، مشوق‌های صادراتی و پیمان سپاری ارزی از جمله این مسائل است.

وی تصریح کرد: در بحث قیمت ارز بخش خصوصی اعتقاد دارد که دولتمردان فقط مصوبه دولت را اجرا کنند و در این رابطه دولت و مجلس به توافق رسیده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل در خصوص مشوق‌های صادراتی نیز گفت: متاسفانه در سال گذشته نه تنها مشوق‌های صادراتی برداشته شدند بلکه به جای آن جرایم مالیاتی اجرا شد اقدامی نامناسب در برابر صادر‌کنندگان بود.

پیرموذن افزود: این امر موجب ناراحتی همه صادرکنندگان در سطح کشور شده است که به افزایش تخلفات در حوزه صادرات نیز دامن زده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: این تخلفات زمانی صورت می‌گیرد که قانون درست اجرا نشود و صادرکننده برای اینکه بتواند کارهای خود را جلو ببرد دست به تخلف و دور زدن قانون می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل در خصوص بحث پیمان سپاری ارزی نیز یادآور شد: اکنون بعد از ۳۰ سال باز هم قوانین گذشته به اجرا در‌ می‌آید که به صادرکنندگان اعتماد نمی‌شود و بحث تضمین ارزی پیش می‌آید که مانعی بر سر راه صادرکنندگان است.

پیرموذن ادامه داد: رونق و توسعه تولید و صادرات کشور در گرو احیای بازارچه‌های مرزی است و باید در این امر اهتمام جدی داشته باشیم.

این مسئول تاکید کرد‌: در آینده نزدیک گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی صورت می‌گیرد و مقرر شده است که مسئولان تمام بانک‌ها در این جلسه‌ها شرکت داشته باشند تا نتیجه مطلوبی از برگزاری این جلسات به دست آید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی استان اردبیل هیچ نقشی در تعیین نفرات برتر در حوزه صادرات برای تجلیل از آنها نداشته است، ابراز داشت: امیدواریم مشکلات صنعت، معدن و تجارت حل شود و صادر‌کنندگان با فعالیت‌های بیشتر موجب رونق اقتصادی کشور شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در پایان این مراسم به ۱۰ نفر از صادرکنندگان برتر استان اردبیل جوایزی اهدا شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید