بار سنگین توقعات بر دوش لوک بسون

بانی کلیپ-گروه سینمای جهان: «دانکرک» کلیپ جدید و سرشار از حقایق و نماهای رئالیستی و تکان دهنده کریستوفر نولان پیرامون لحظاتی تاریخی در هیات فرانسویان در زمان جنگ جهانی دوم، اضافه بر پیشتازی اش در آمریکا و کانادا، این هفته در ۴۶ کشور و بازار و منطقه مختلف نیز مجموعاً پنجاه و پنج میلیون و چهارصد هزار دلار فروش کرد و در کشورهایی مثل بریتانیا، فرانسه، روسیه، اسپانیا، کره جنوبی و استرالیا هم یا صاحب رتبه اول یا دوم در جدول رده بندی سودسازان شد.
این البته فقط شروع کار برای کلیپ جدید نولان به حساب می آید و نمایش کلیپ در آلمان، برزیل و مکزیک تازه از پنجشنبه این هفته شروع می شود و در پی آن شاهد اکران «دانکرک» در ایتالیا، چین و ژاپن در حد فاصل ۲۰ مرداد تا ۱۵ شهریور نیز خواهیم بود و دو بازار آخر که مربوط به شرق آسیا هستند، می توانند ارقامی نجومی را برای این کلیپ موجب شوند. تا این لحظه تریلوژی بت من کریستوفر نولان پرفروش ترین کلیپ های او چه در قاره آمریکا و چه در سایر قاره ها بوده اند و «دانکرک» به آنها نخواهد رسید اما شروع قوی اش در مناطق و قاره های اروپای غربی، آسیای شرقی، شمال آفریقا، اقیانوسیه و آمریکای جنوبی به این معنا است که اولین کلیپ جنگی نولان نیز مثل سایر ژانرهای مورد رجوع وی جواب داده و نمره قبولی گرفته است.

اسپایدرمن دست بردار نیست
هفته ای که سپری شد، زمان کاملتر شدن آمار و ارقام نسخه جدید «اسپایدرمن» (با نام جنبی «بازگشت به خانه») هم بود و «مرد عنکبوتی» که چهار هفته از شروع نمایش اش در نقاطی بجز آمریکای شمالی می گذرد، با احتساب کاسبی سی و سه میلیون و دویست هزار دلاری اش در این هفته آمار سودسازی اش را در سطح بین الملل به ۳۲۰ میلیون دلار و با احتساب آمارش در قاره آمریکا به ۵۷۰ میلیون دلار رساند و این البته پایانی بر روند پولسازی این کلیپ نیست و این پروسه همچنان ادامه دارد و «اسپایدرمن» دست بردار نیست.

کلیپی با مشکلات ویژه
«والریان و شهر هزار سیاره» تجربه تازه دیگری از لوک بسون معروف و فرانسوی در سینمای علمی ـ تخیلی و حادثه ای، این هفته اضافه بر شروع اکران ۱۷ میلیون دلاری اش در آمریکا و کانادا، در شماری از کشورهای دیگر هم به نمایش در آمد ولی آمارش تا این لحظه امید ساز نبوده است. این در حالی است که بهای ساخت این کلیپ طبق احوال و شایعات مختلف و متفاوت بین ۱۹۷ تا ۲۰۹ میلیون دلار در نوسان بوده است و با این اوصاف سود حاصله آن تا این لحظه نمی تواند کوچکترین جبرانی بر این هزینه ها باشد. قدر مسلم این که این گران ترین کلیپ تاریخ سینمای فرانسه به حساب می آید و شروع پخش آن در همین کشور از پنجشنبه این هفته لابد فروش زیادی را برایش به ارمغان خواهد آورد و در کشورهای بزرگ دیگری در اروپا و قاره آمریکا نیز سود قابل توجهی انتظار «والریان» و بسون را می کشد ولی به همان میزان حساسیت ها روی قیمت های نجومی تهیه کلیپ و تبلیغ پیرامون آن، «والریان» را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. بسون پیشتر با ساخت کلیپ های دیگری در این ژانر مانند «عنصر پنجم» خودش را برای چنین موردی مهیا کرده بود اما حقیقت امر این است که کلیپ های اکشن و مبتنی بر تروریست های ویژه او شامل «لئون» و «لوسی» فروش های هنگفت تری و البته با ارقام تولید کمتری داشته اند.

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید