بابک جهانبخش ، خواننده پاپ به همراه همسر و فرزندش آرتا / تصاویر

ویکی پدیا :بابک جهانبخش (با نام شناسنامه‌ای علی جهانبخش)، زاده ۱ فروردین ۱۳۶۲ برابر با ۲۱ مارس ۱۹۸۳ در بوخوم آلمان)از خوانندگان پرمخاطب موسیقی پاپ ایران و به سلطان احساس معروف است. مدرک تحصیلی او دیپلم تجربی می‌باشد.بابک جهانبخش نوازندگی پیانو را از ۵ سالگی زیر نظر استاد آلمانی در مدرسه موسیقی آزاد شهر بوخوم آلمان آغاز نمود و بعد از تحصیلات پدرش و بازگشت به ایران، علاقه خود را به موسیقی بیشتر دید و به صورت جدی تر موسیقی شرقی را دنبال کرد. اولین کسی که او را به خواننده شدن تشویق کرد مرحوم مجتبی میرزاده آهنگساز قدیمی بود. او دوره‌های آموزشی جدید را طی کرد و در سال ۷۶ و در سن ۱۴ سالگی، مجوز رسمی خود را از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در آن زمان با تایید محمدعلی معلم همراه بود دریافت کرد و در همان سال یک کار را برای صدا و سیما ضبط نمود.

-آقای جهانبخش “چی شده” نقطه‌ی عطف فعالیت شما در موسیقی محسوب می‌شود و این قطعه علیرغم نبود تبلیغات وسیع به شکل امروزی،‌ بسیار همه‌گیر و پرمخاطب بود. چطور این اتفاق افتاد؟

-“چی شده” آخرین قطعه‌ای بود که به آلبوم اضافه شد و “پیام هوشمند” زحمت ساختنش را کشید. موسیقی “چی شده” ریتم ملایمی داشت و به همین سبب من نمی‌توانستم ارتباط حسی لازم را با آن برقرار کنم. بعدها فکر کردم که اگر ریتم تندتری داشته باشد، بهتر است و این موضوع را با “هوشمند” مطرح کردم و او هم پذیرفت.
خدا را شکر که اتفاق خوبی برای این قطعه رخ داد و به نحوی ضامن حضور امروز من در موسیقی شد.
به طور کلی “چی شده” حس عجیب و متفاوتی به همراه داشت و همچنان هم برایم در زمره‌ی ترانه‌های خاطره‌انگیز است.

-یکی از ویژگی‌‌های مجموعه موسیقی شما، ترانه‌سرایی خودتان است، این ترانه‌ها براساس سلیقه‌ی مخاطب نوشته می‌شود و یا برگرفته از یک حس شخصی است؟

-حرفی که از دل برآید، بر دل می‌نشیند. ترانه‌هایم، برگرفته از تجربیات درونی و احساسات خودم در زندگی بوده است.
خودم را مدعی ترانه‌سرایی نمی‌دانم، اما ترانه‌هایم را دوست دارم، زیرا از اعماق وجودم نشأت می‌گیرد.

-به همین جهت در “اکسیژن” تعداد ترانه‌های خودتان را به حداقل رساندید؟

-برای من کیفیت حائز اهمیت است، نه کمیت.
تا زمانیکه حرفی برای گفتن داشته و بتوانم حس خوبی را به مخاطبانم منتقل کنم، دست به ترانه‌سرایی می‌زنم و در غیر این صورت از اشعار دوستان عزیزم استفاده می‌کنم، بدین ترتیب شاید در آلبوم بعدی هیچ ترانه‌ای سروده‌ی من نباشد.

-چه عاملی در پیشرفت شما مؤثر بوده است؟

-من معتقدم صداقت مهم‌ترین عامل است و مخاطبان آن را به خوبی احساس می‌کنند.
“بابک جهانبخش” به عنوان یک فرد جامعه دارای احساسات مشترکی با مخاطبانش است، به همین علت مردم هم ترانه‌های مرا به خوبی درک می‌کنند و از این بابت خدارا شکر می‌کنم.

 

-آهنگ مورد علاقه‌ی شما در آلبوم “اکسیژن” به جز “تا حالا شده” کدام است؟

-ترانه‌ی “راز” و “منو نگاه کن” را بیشتر از سایر ترانه‌ها دوست دارم.
به طور کلی در میان ترانه‌هایی که خودم سرودم، به “ای دل” علاقه‌ی خاصی دارم.

-پنجمین قطعه‌ی آلبوم “اکسیژن”، “بسه دیگه” تفاوت زیادی با سایر قطعات پاپ و حتی ترانه‌های خودتان دارد؛ نظرتان را در این خصوص بفرمایید؟

-موسیقی آهنگ “بسه دیگه” خاص و تکنیکی است، برای طیف دیگری از مخاطبان که خاص‌تر نگاه می‌کنند ساخته شده است.
به عنوان مثال، تماشاچیان فیلم دو دسته‌اند؛ دسته‌ی اول گروهی که به سبب علاقه به این مقوله به تماشا نشسته‌اند و دسته‌ی دیگر افرادی هستند که صرفا جهت نقد کردن فیلم را تماشا می‌کنند.
من هم به عنوان یک انسان، احساساتی دارم که به مخاطبانم بسیار نزدیک است و در واقع هم‌سلیقگی من با طرفدارانم سبب می‌شود تا ترانه‌هایم را به زندگی‌شان نزدیک بدانند و با آن ارتباط برقرار کنند، اما “بسه دیگه” بصورت تلفیقی از سازهای غربی و ایرانی برای مخاطبان خاص و نوازندگان در آلبوم قرار گرفته است.

-آقای “جهانبخش” این چند سال اخیر مدیریت تمامی آلبوم‌ها و کنسرت‌های شما را شرکت فرهنگی هنری “اکسیر نوین” بر عهده داشته، دلایل همکاری مستمر شما با “اکسیر نوین” چیست؟

-آشنایی من با دوست عزیزم “محمدرضا خانزاده” کاملا اتفاقی بود. اولین همکاری ما در کنسرت ۸ مهر ماه ۱۳۹۰ با اجرای آلبوم “زندگی من” بود، کنسرتی که با حضور “رضا صادقی” به عنوان میهمان ویژه همراه بود.
پیش از انعقاد قرارداد کنسرت با “اکسیر نوین”، من و مدیر برنامه‌هایم دچار اختلاف‌نظر شده بودیم، “محمدرضا” سعی در رفع اختلاف‌نظر و تفکر ما داشت و به صورت کاملا حرفه‌ای عمل کرد.
بعد از برگزاری کنسرت، همکاری مشترک ما برای تولید آلبوم و… شکل گرفت، “من و بارون” نخستین تجربه‌ی “اکسیر نوین” در تولید آلبوم بود.
به طور کلی برادر عزیزم “محمدرضا خانزاده” از برخورد حرفه‌ای و انضباط خاصی برخوردار است و حتی عوامل مؤسسه‌ی “اکسیر نوین” از جمله “پدرام امینی” مدیر روابط عمومی، “آیدین سیمایی”، “امید بهاری” و… نیز، دلسوزانه فعالیت‌های مجموعه را پیگیری می‌کنند.
ناگفته نماند بسیاری از افراد درصدد بودند تا شالوده‌ی اعتماد ما از هم بپاشد، اما خدا را شکر می‌کنم که همچنان این همکاری در کنار روابط صمیمانه وجود دارد.

 -یکی از ویژگی های اجرای های شما، وجود دکور و فضایی خاص روی صحنه است، این مناظر انتخاب شماست یا تهیه کننده تان؟

-انتخاب قطعات، ترانه، آهنگسازی و نحوه ی اجرا براساس تفکر و خط مشی من است و دوستان در این زمینه مرا یاری می کنند، اما در رابطه با فضای صحنه، “محمدرضا خانزاده” تصمیم گیرنده است طراحی دکور به صورت حرفه ای و توسط متخصصان این حوزه طبق نظر خانزاده انجام می شود و بعد از آن با من مشورت می کنند، اگر فضا حس موجود در ترانه را حفظ کند و احساس خوبی را به مخاطب انتقال دهد،من هم موافقت می کنم و در غیر اینصورت  خیر. تلاش همه ما ایجاد فضایی خاطره  انگیز و دل نشین است.

– آقای جهانبخش نظرتان را در رابطه با اسامی زیر بیان کنید:

“محسن یگانه” : دوست عزیزم و هنرمند بزرگی است که سبک و خط فکری منحصر به فردی دارد.

“رضا صادقی”: رضا  در موسیقی پاپ جایگاه بسیار ویژه ای دارد صاحب سبک و آهنگساز بسیار خوبی است، در ضمن اینکه انسانی شریف و پاکدل است.  به سبب همکاری مشترک مان در ” من و بارون” رضا همیشه جزئی  از زندگی هنری من  محسوب می شود.

“امیر یگانه”: هنرمند خوب، در آلبوم اول امیر، آهنگساز ۳ ترانه بودم که سیروان عزیز تنظیم آن را بر عهده داشت امیدوارم شاهد موفقیت کنسرت ها و ترانه هایش باشم.

“محمد رضا خانزاده”: برادر عزیزم که از هیچ تلاشی دریغ نکرده و امیدوارم همیشه و در همه زمینه ها موفق باشد زیرا لایق  بهترین هاست.

 -ارتباط خانواده  و همسرتان با حرفه  و هواداران شما چگونه است؟

بسیار خوشحالم که طرفدارانم  من را به خاطر موسیقی ام دوست دارند این موضوع، حس بسیار لذت بخشی است.

-خانواده من، پدر، مادر و خواهرم همیشه دوستدار هنر و طرفداران من بوده اند همسرم نیز در این زمینه مشوق من است و احترام بسیاری برای مخاطبانم قائل است.

هواداران بابک جهانبخش، همیشه مرا حمایت کرده و به من و خانواده ام، حتی فرزندم”آرتا” نیز لطف و مهربانی داشته اند امیدوارم این ارتباط صمیمی و دوستانه همواره برقرار باشد.

-با توجه به اینکه نزدیک دو سال است صاحب فرزند هستید، از احساس پدرانه تان بگویید:

احساس بسیار خوب و دل نشینی است، زیرا تولد فرزندم به زندگی من خیر و برکت بخشید  خدا را  از این بابت  شکر می کنم  و از داشتن چنین خانواده ای بسیار خوشحالم.

 -آقای  “بابک جهانبخش” در آخر برای جوانان جویای نام و علاقه مند به خوانندگی چه  توصیه ای دارید؟
-در عالم موسیقی و به طور کلی هنر، حضور هیچ کس، مانع حضور کسی دیگر نیست، زیرا هیچ فردی مالک موسیقی  نیست، هنر موهبتی است که خداوند در وجود بعضی افراد نهاده تا سایرین از آن لذت ببرند اما برخی افراد برای دیده شدن  و شهرت وارد این عرصه می شوند، نه برای انتقال مضامین.

من، رضا صادقی و هیچ یک از هنرمندان دیگر، برای دیده شدن  وارد این حیطه نشدیم ضمن اینکه هنر، خصیصه ای ذاتی است و آموزش آکادمیک تنها به پرورش و هدایتش منجر  می شود، نه ایجاد آن.

طرفداران اولیه هر هنرمندی، خانواده، دوستان و اطرافیان او هستند، زیرا این افراد استعداد فرد را  زودتر از سایرین شناخته و کشف می کنند در غیر اینصورت چرا هزینه و زمان بیهوده صرف شود؟!

در یک جامعه لزومی ندارد همه افراد آن خواننده، هنرمند یا شاعر شوند، فعالیت در هر زمینه ای  اگر به صورت صحیح انجام شود، می تواند بهترین باشد و همین امر بسیار حائز اهمیت است.

در هر کاری دارا بودن استعداد و پشتکار  و توانایی تحمل دشواریها ملاک است و هر فردی در هر مرتبه و جایگاهی می تواند بهترین باشد.

یک اثر هنری اگر در نظر مخاطبان کم ارزش جلوه کند، نه تنها موفق نیست، بلکه دافعه هم دارد، زیرا هنر در کنار زیباییهایش، بسیار بی رحم است و می تواند آسیب های روحی را به همراه داشته باشد.

-اگر صحبتی در پایان دارید، بفرمایید؟

آرزوی موفقیت و سلامتی برای تمامی عزیزان را دارم و امیدوارم به آرزوهای خود دست پیدا کنند.

 آرتا جهانبخش
آرتا جهانبخش ، پسر بابک جهانبخش

 بابک جهانبخش
بابک جهانبخش

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید