ایستادن‎های طولانی از عوامل ایجاد خارپاشنه پا

یک متخصص ارتوپد درباره خار پاشنه، گفت: خار پاشنه، بیماری نگران‌ کننده‎ای نیست و در زنان شایع‎تر است.

مهران ستاره گفت : خار پاشنه یکی از علل درد پاشنه است، اما تمام دردهای پاشنه پا از خار پاشنه نیست. التهاب در پاشنه پا، درگیری عضلات کف پا، آب شدن چربی‎های کف پا، رسوب کلسیم در این قسمت از پا و بیماری ‏های روماتیسمی از عوامل درد در ناحیه کف پاشنه پا است.

وی با بیان اینکه بیماری‎های روماتیسمی و التهابی از عوامل تسریع کننده خار پاشنه پا است، افزود: بیماری دیابت، بیماری‎های روماتیسمی، کف پای صاف، عدم استفاده از کفش مناسب و راه رفتن‎های طولانی و چاقی از عوامل مستعد کننده خارپاشنه پا محسوب می شود، البته لازم به ذکر است علت اصلی درد در این ناحیه از پا به طور قطع مشخص نیست.

ستاره، ایستادن‎های طولانی را از دیگر عوامل ایجاد خار پاشنه پا دانست و گفت: دردهای صبحگاهی در بیماران مبتلا به خار پاشنه پا در ابتدای صبح آغاز می شود که با گذشت صبح، درد کمتر می شود و در انتهای روز و آغاز شب درد مجدداً ظاهر می شود. علاوه بر این، شیوع علایم این بیماری از سنین ۳۵ تا ۵۰ سالگی است.

این متخصص ارتوپد با اشاره به نحوه درمان این بیماری، افزود: درمان خارپاشنه پا به دو صورت عمل جراحی و غیرعمل جراحی است که البته درمان رایج به صورت غیرعمل جراحی است که ابتدا برای درمان از یک سری پدهای طبی که به کاهش درد کمک می‎کند، استفاده می شود. همچنین از داروهای ضدالتهاب و تزریق آمپول‎های کورتونی استفاده می شود و اگر این روش ها موثر واقع نشد، اقدام به عمل جراحی و خارج کردن خار پاشنه می‎کنند.

ستاره گفت: درمان صحیح خار پاشنه پا می‏ تواند از بروز مجدد آن پیشگیری کند، هر چند احتمال بازگشت خار پاشنه برای افراد چاق و افرادی که عوامل مستعد کننده را رعایت نمی‎کنند، وجود دارد.(ایسنا)

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید