ایران برای رویارویی با رژیم اسرائیل آماده می‌شود

یک روز پس از انجام دومین حمله هوایی رژیم اسرائیل علیه سوریه، این موضوع در بالاترین اخبار مطبوعات جهانی قرار گرفته و در این میان، بخشی از تحلیل‌ها نیز به ارتباط احتمالی این حملات با ایران و موضع ایران در این زمینه اختصاص دارد. تکذیب حضور ترکیه در ائتلاف ضد ایرانی و رد اعمال فشار ایران بر مصر در موضوع سوریه، از جمله دیگر موضوعات مهم امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

اردبیل نیوز: یک روز پس از انجام دومین حمله هوایی رژیم اسرائیل علیه سوریه، این موضوع در بالاترین اخبار مطبوعات جهانی قرار گرفته و در این میان، بخشی از تحلیل‌ها نیز به ارتباط احتمالی این حملات با ایران و موضع ایران در این زمینه اختصاص دارد. تکذیب حضور ترکیه در ائتلاف ضد ایرانی و رد اعمال فشار ایران بر مصر در موضوع سوریه، از جمله دیگر موضوعات مهم امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

 

 

به گزارش «تابناک»، در این رابطه، خبرگزاری «رویترز» با انتشار تحلیلی مدعی شده هدف اصلی رژیم اسرائیل از انجام حملات اخیر به سوریه، ایران بوده است. به باور تحلیلگر این خبرگزاری، هدف این رژیم از انجام این حملات و دست زدن به «جنگی درون جنگ دیگر» در سوریه، این بوده که نشان دهد در صورت نادیده گرفتن خط قرمز‌هایش، ‌خواهد توانست به تنهایی ‌حمله کند.

بر پایه این تحلیل، هرچند آمریکا و رژیم اسرائیل، هر دو اعلام کرده بودند استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه خط قرمزشان است و در مقابل آن اقدام خواهند کرد، ‌آمریکا در برابر گزارش‌های منتشره در این زمینه، کاری نکرد. با این حال، رژیم اسرائیل با این کار خود نشان داد که به خط قرمزهای خود ـ از جمله خط قرمزی که در زمینه هسته‌ای برای ایران تعیین کرده ـ پایبند است.

 

 

در همین حال، روزنامه «تلگراف» این شایعه که یکی از اهداف ارتش رژیم اسرائیل در سوریه را که هدف قرار دادن کاروان‌های حمل سلاح از ایران به حزب الله بوده، دستمایه قرار داده و ادعای آماده شدن ایران برای جنگ با رژیم اسرائیل را مطرح کرده است. در این راستا، تحلیلگر این روزنامه مدعی شده ایران نه تنها از طریق سوریه برای حزب الله سلاح می‌فرستد، بلکه در همین حال، مشغول فرستادن تسلیحات پیشرفته از طریق سودان برای حماس در غزه است و همه این موارد، بیانگر تشدید تلاش‌های ایران کشور جهت آماده کردن متحدان خود برای رویارویی با رژیم اسرائیل است. به نوشته این روزنامه، ایران در شرایط پرتنش منطقه‌ای، صلاح را در این دیده که خود را برای درگیری احتمالی با رژیم اسرائیل آماده نگه دارد و بهترین راه را در این زمینه، در مسلح کردن گروه‌های وابسته به خود در شمال و جنوب سرزمین‌های اشغالی یافته است.

 

 

اما در این میان، شماری دیگر از مطبوعات و رسانه‌های جهان نیز موضع ایران در قبال حملات اخیر به سوریه را مورد توجه قرار داده‌اند. از این جمله، می‌توان به «نشنال» امارات اشاره کرد که می‌نویسد، پس از حمله رژیم اسرائیل به سوریه، ایران خواستار وحدت و ایستادگی خاورمیانه در مقابل این رژیم شده است.

این روزنامه با اشاره به سخنان رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این خبر را منتشر کرده است. نشنال همچنین به نقل از امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌نویسد ایران آماده است از متحد خود حمایت کند. امیر پوردستان تأکید کرده ارتش سوریه توانایی دفاع از خود را دارد؛ اما در صورت نیاز، ایران آماده کمک به آن خواهد بود.

 

 

در میان دیگر اخبار، برخی رسانه‌های ترکیه، از جمله خبرگزاری رسمی این کشور، «آناتولی»، خبر مشارکت ترکیه در ائتلاف موسوم به «۱+۴» علیه ایران را تکذیب کرده‌اند. به نوشته این خبرگزاری، وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای، خبر منتشره در روزنامه «ساندی تایمز» درباره همکاری این کشور با سه کشور عربی و رژیم اسرائیل علیه ایران را تکذیب کرده است. در این راستا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور اظهار داشته: «ما از عموم می‌خواهیم در چنین زمان حساسی، نسبت به این گونه اخبار تحریف شده با احتیاط رفتار کنند». وی همچنین خبر ساندی تایمز را «تحریف شده و غیرواقعی» خوانده است.

 

 

در پایان، روزنامه «دیلی نیوز مصر» با انتشار مطلبی، از تکذیب اعمال فشار ایران بر مصر در موضوع سوریه خبر داده است. این روزنامه می‌نویسد «محمد کامل عمرو»، وزیر خارجه مصر، هر گونه اعمال فشار از سوی ایران برای تغییر موضع قاهره در قبال بحران سوریه را رد کرده است. به نوشته این روزنامه، این اظهارات پس از آن مطرح می‌شود که برخی رسانه‌ها با انتشار شایعاتی، مدعی شدند ایران با اعمال فشار بر مصر، باعث شده این کشور سفیر خود را به دمشق بازگرداند. عمرو تأکید کرده بازگشت سفیر به دمشق، به سبب حفاظت از شهروندان مصری در سوریه بوده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید