ایرانیان چقدر کتاب می خوانند؟

در حال حاضر میزان برگشت کتاب به ایستگاه‌ها ۳۰ درصد است. ضمن اینکه اعلام کرده‌ایم هر فردی که نمی‌خواهد کتاب را به ایستگاه بازگرداند، ۲ هزار تومان به حساب ۱۳۲ بانک تجارت واریز کند.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: مردم کشور سالانه ۲.۵ جلد کتاب مطالعه می‌کنند و سرانه زمان مطالعه نیز ۱۵ دقیقه در روز است.

“منصور واعظی” ظهر امروز در نشستی خبری  اظهار داشت: ایجاد ایستگاه‌های مطالعه در کشور یکی از برنامه‌های اصلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در امسال است و امیدواریم تا پایان سال تعداد این ایستگاه‌ها به یک هزار برسد.

وی افزود: ۱۴۲ ایستگاه در بهمن ماه سال گذشته راه‌اندازی شد و ۱۳۰ ایستگاه نیز اخیرا به بهره‌برداری رسیده است؛ تا به حال ۲۷۲ ایستگاه در کشور ایجاد شده که در هشت مرحله دیگر تعداد این ایستگاه‌ها تا پایان امسال به هزار عدد می‌رسد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در پاسخ به سئوالی در ارتباط با میزان برگشت کتاب به این ایستگاه‌ها، تصریح کرد: در حال حاضر میزان برگشت کتاب به ایستگاه‌ها ۳۰ درصد است و این زمان به مرور بیشتر می‌شود، ضمن اینکه اعلام کرده‌ایم هر فردی که نمی‌خواهد کتاب را به ایستگاه بازگرداند، ۲ هزار تومان به حساب ۱۳۲ بانک تجارت واریز کند.

واعظی با اشاره به سرانه پایین مطالعه در کشور تصریح کرد: مردم کشور سالانه ۲.۵ جلد کتاب مطالعه می‌کنند و سرانه زمان مطالعه نیز ۱۵ دقیقه در روز است؛ ما در برنامه‌هایمان به دنبال افزایش این سرانه، که یک جلد به سرانه تعداد کتاب و ۳ دقیقه نیز به سرانه زمان مطالعه مردم هستیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از برنامه این نهاد برای معرفی شهر برتر مطالعه در کشور خبر داد و افزود: هر سال یک شهر به عنوان شهر برتر مطالعه به مردم معرفی می‌شود.

وی افزود: هر سال سه تا پنج شهر را به عنوان کاندیدا انتخاب می‌کنیم و این شهرها دو سال فرصت دارند وضعیت خود را در شاخص‌های شهر مطالعه بهبود دهند و پس از دو سال از میان این شهرها، شهر برتر مطالعه سال انتخاب و به مردم معرفی می‌شود.

واعظی در مورد شاخص‌های انتخاب شهر برتر مطالعه در کشور تصریح کرد: شاخص‌هایی از قبیل سرانه فضای مطالعه، سرانه عضویت در کتابخانه‌های عمومی، تعداد منابع کتابخانه‌ها، امکانات، سطح دسترسی مردم به کتابخانه‌ها و اقدامات ترویجی در حوزه مطالعه در انتخاب شهر برتر مورد نظر است.

وی افزود: سال گذشته چهار شهر کرج، اردبیل، یزد و اهواز کاندیدا شده‌اند و در سال ۹۳ از بین این شهرها، شهر برتر مطالعه معرفی می‌شود.

نیک نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید