اکران به وقت بهار

بانی فیلم-گروه سینمای ایران: نوروز امسال با افزایش گروه های سینمایی،سینماروها یک فیلم بیشتر از نوروز ۹۶ برای انتخاب در اختیار خواهند داشت.هفت فیلم نوروز با سرگروهی پردیسهای سینمایی آزادی،کورش، زندگی، ماندانا و سینماهای استقلال، ایران و جوان به اکران می رسند.
بر اساس آنچه تا لحظه تنظیم مطلب حاضر مشخص شده،«به وقت شام» به سرگروهی کورش، «لاتاری» به سرگروهی استقلال، «لونه زنبور» به سرگروهی ایران، «مصادره» به سرگروهی جوان، «فیلشاه» به سرگروهی آزادی، «خرگیوش» سرگروهی ماندانا و «فراری» به سرگروهی زندگی در اکران نوروز ۹۷ به نمایش در می آیند.
سه کمدی،دو درام اجتماعی،یک فیلم جنگی و یک انیمیشن ترکیب متنوع اکران نوروز امسال را رقم زده اند.در واقع شما به جز فیلمهای علمی تخیلی،نوروز ۹۷ از هر ژانری فیلم روی پرده خواهید دید! اکران این فیلمها از چهارشنبه ۲۳ اسفند آغاز خواهد شد و تا اواخر اردیبهشت ادامه پیدا می کند.
معرفی فیلمها به همراه برخی نکات حاشیه ای برای آنکه دستتان بیاید کدام فیلم بیشتر با سلیقه شما همخوانی دارد، هدف مطلب حاضر است.
***
«خرگیوش»؛کمدی حال خوب کن!

اگر شما هم اعتقاد دارید سینمای کمدی با چاشنی نوستالژی را می توان به پیش و پس از «نهنگ عنبر۱» تقسیم کرد،پس سهم مانی باغبانی نویسنده آن اهمیت پررنگی می یابد.او پس از توفیق تجاری فیلم مذکور فیلمنامه «خرگیوش» را به عنوان نخستین فیلمش جلوی دوربین برد.فیلم یک کمدی در فضایی تازه و شاید کمتر تجربه شده باشد و سخت پسندان در این ژانر را بشدت مشتاق تماشایش کرده. گردهمایی چهره هایی مثل جواد عزتی، بابک حمیدیان و سیامک انصاری کنار یکدیگر در این فیلم پتانسیل کلی موقعیت جالب را دارد که بخشهایی از آن در آنونس فیلم تجلی داشته.فیلم از سال ۹۵ در انتظار زمان مناسبی برای اکران بود تا در نهایت قرعه فال در نوروز به نامش درآمد.فیلم قصه سه رفیق را به تصویر می کشد که شبی را می خواهند در کنار هم باشند و خوش بگذرانند، اما اتفاقاتی عجیب همه چیز را پیچیده و آنان را با شرایط تجربه نشده ای مواجه می کند.
بد نیست بدانید بابک حمیدیان و مینا ساداتی پس از اعلام خبر ازدواج شان نخستین بار در این فیلم با یکدیگر همبازی شدند.
این فیلم در ابتدا شیب نام داشت اما به «خرگیوش» تغییر پیدا کرد.اسمی که احتمالا قبلا نشنیده اید و خود می تواند یکی از محور های کنجکاوی برانگیز برای تماشای آن باشد و جریان آن را در طول قصه و تلفظ این نام توسط یکی از کاراکتر های کودک فیلم درخواهید یافت.
شناسنامه
نویسنده وکارگردان: مانی باغبانی
تهیه‌کننده: حبیب اسماعیلی
بازیگران: جواد عزتی، بابک حمیدیان، سیامک انصاری، مینا ساداتی، پانته آ سیروس، همایون ارشادی، امید روحانی، ملیکا شریفی نیا، مانیا علیجانی.
***
«به وقت شام» تریلر جنگی هیجان انگیز

اگر حوصله و اعصاب کلی صحنه خشن و پر زد و خورد که در آن پای داعش هم وسط است ندارید،قطعا فیلم ابراهیم حاتمی کیا چندان به مذاقتان خوش نخواهد آمد. بویژه که بیشتر این صحنه ها نیز مربوط به نبردهای هوایی است و می تواند برای خیلیها هیجان انگیز باشد.ضمنا اگر نگران این هستید که با فیلمی سیاسی و شعاری طرف باشید،این اطمینان را می دهیم که اگر دل به قصه و حوادث پرتعلیق فیلم بدهید و کاری به مناسبات سیاسی آدمها نداشته باشید،حسابی سرگرم خواهید شد. حتی برخی از تماشاگران در جشنواره فیلم را با اکشنهای هالیوودی مقایسه کردند و گروهی هم جلوه های ویژه آنرا ستودند.گرچه منتقدان فیلم آنرا چندان متناسب و نزدیک با ساخته های ماندگار حاتمی کیا و شاخصه های سینمای او نمی دانند.موردی که به طرح برخی تعابیر در مورد فیلم از جمله کمدی، بد و کاریکاتوری درآمدن لحظه هایی از آن منجر شد و همین نکته حاتمی کیا را به آن واکنش تند و تیز در جریان اختتامیه فجر ۳۶ واداشت.
فیلم قصه دو خلبان ایرانی را روایت می‌کند که قصد دارند مردم شهر تدمر را از محاصره داعش خارج کنند، اما با سقوط هواپیمایشان، آن‌دو به سرنوشتی پرمخاطره دچار می‌شوند.فیلم در جشنواره فیلم فجر ۳۶ در ۹ رشته کاندیدا شد که سه مورد از آنها، بهترین کارگردانی،بهترین موسیقی متن(کارن همایونفر) و بهترین صداگذاری(علیرضا علویان) به دریافت سیمرغ بلورین انجامید.
به جز هادی حجازی فر و بابک حمیدیان، اغلب بازیگران فیلم از چهره های عرب هستند.
شناسنامه
نویسنده و کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا
تهیه‌کننده: محمد خزاعی
بازیگران: هادی حجازی فر، بابک حمیدیان، پیر داغر، لیث المفتی، علی سکر، خالد السید، رامی عطاالله، سامر خلیلی، جوزیف سلامه، محمد شعبان، ندا فرحات، سینتیا کرم، ژیلا دائی.
***
«لاتاری»؛قیصر وارد می شود!

«لاتاری» هرچند در جریان اکران های جشنواره ای اش، خیلی از طرفداران سینمای محمدحسین مهدویان و فیلمهایی چون «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» را ناامید کرد،اما برای مردم بشدت هیجان انگیز و همراهی برانگیز و همچنین غم انگیز جلوه کرد. غم انگیز از این حیث که به مسائلی چون اختلاف طبقاتی، فقر و مشکلات اقتصادی اشاره های صریحی دارد.خب! همین نکته و افزودن اینکه فیلم در چند روز اول جشنواره جزو منتخبهای مردم بود، می تواند یک اکران امیدوارکننده برایش در نوروز رقم بزند. بویژه وقتی بدانیم بخشی از ماجرای فیلم و یکی از کاراکترهایش حتی با «قیصر» مسعود کیمیایی مقایسه شد و صحنه های ناسیونالیستی و احساسات برانگیز آن کلی تشویق از مردم گرفت.قیاسی که در تبلیغات فیلم حسابی به کارش خواهد آمد.اصولا هم محور قصه یعنی قاچاق دختران ایرانی به دوبی سوژه جذاب و البته ملتهبی است که شاید فقط مهدویان می توانست سراغش برود.پیش از این حتی شنیده می شد فیلم گرفتار ممیزی های زیاد و حتی افتادن به ورطه توقیف خواهد شد که خوشبختانه با قطعی شدن اکران عید،شایعات کمرنگ شدند.
مهدویان گفته ایده ساخت فیلم را از ترانه «دوبی» محسن چاوشی گرفته که در واقع برای ساخت کلیپ به او پیشنهاد شده بود. در فجر ۳۶ فیلم تنها کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری(سینا قویدل) بود که جایزه نگرفت.طرفداران فیلم کاندیدا نشدن هادی حجازی فر و ساعد سهیلی را برنتافتند و به هیات داوران تاختند.
در خلاصه قصه فیلم آمده: «امیرعلی و نوشین دو جوان بیست و یک ساله قصد ازدواج با یکدیگر را دارند. خانواده ها چندان موافق نیستند. آن‌دو صبر پیشه کردند تا به مرور زمان رضایت خانواده‌هایشان را جلب کنند. آن دو یکسری رویای مشترک دارند. برنده شدن در لاتاری و دریافت گرین کارت آمریکا».
شناسنامه
کارگردان: محمدحسین مهدویان
نویسندگان: محمدحسین مهدویان، ابراهیم امینی
تهیه‌کننده: سیدمحمود رضوی
بازیگران: هادی حجازی فر، ساعد سهیلی، زیبا کرمعلی، جواد عزتی، حمید فرخ نژاد، امیرحسین هاشمی، نادر سلیمانی، مهسا باقری، مهدی زمین پرداز.
***
«مصادره»؛ باز هم رضا عطاران!

«مصادره» با رضا عطاران در جشنواره فیلم فجر جزو محبوب ترین ها از نگاه مردم شد.فیلم اگرچه ابتدا یک کپی از «نهنگ عنبر» تلقی شد و حتی حضور رضا عطاران هم به چنین ذهنیتی دامن زد،اما در واقع باید آنرا یک کمدی مجزا از فیلم سامان مقدم دانست.مهران احمدی در نخستین تجربه کارگردانی اش آن هم در ژانری که مرد کهن می طلبد،غافلگیر کننده عمل کرده و توانسته با ورود به برخی مضامین تجربه و لمس نشده،زندگی یک مامور رده چند ساواک را به هجو بکشد.هر چند بازی عطاران همچنان شما را در مرز بین خندیدن و گریستن معلق نگاه خواهد داشت.شایعات پیرامون توقیف و ممیزی این فیلم هم در جشنواره فجر شنیده می شد که ظاهرا بی اساس بوده اند.هرچند کارگردان فیلم در جریان نشست خبری فیلم در فجر در پاسخ به خبرنگاری که پرسید:«در این فیلم آیا رقص خانم حذف نمی‌شود و اینکه آیا فکر نمی کنید برخی از شوخی های فیلم کمی رکیک بود؟»گفت: «اگر چیزی از فیلم حذف شود، خودم را آتش می‌زنم!شوخی رکیکی هم نداشتیم شما بد برداشت کردید. یک مثال بزنید که کجای فیلم چنین شوخی‌هایی داشت؟!».
به احتمال فراوان تهدید احمدی موثر بوده است!
با تمام اینها «مصادره» را هم باید فیلمی تمام و کمال از آن عطاران دانست که در لحطه لحظه فیلم برای شما سورپرایز دارد و شاید بی اغراق ابعاد تازه ای از هنرمندی اش را به رخ بکشد.در هوشمندی عطاران همین بس که در سکانسهای سالخوردگی این کاراکتر با وجود انکه پیشتر وی را در فیلم «طبقه حساس» (کمال تبریزی) در چنین هیبتی دیده بودیم، اما اصلا تکراری به چشم نمی آید.
شناسنامه
کارگردان: مهران احمدی
تهیه‌کننده: محمدحسین قاسمی
بازیگران: رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، مزدک میرعابدینی، سیامک صفری، مهران احمدی، لوسینه گیراگوسیان، میلنا واردانیان، آلیسا میلکستیان، امیرصدرا حقانی، هارمیک سوقومونیان.
***
«لونه زنبور»؛ یک دل سیر بخندید!

نام برزو نیک نژاد به عنوان کارگردان فیلمها و سریالهای کمدی بامزه و عامه پسندی چون «دودکش۱»،«روزهای بد، به‌در» و «زاپاس»، در کنار زوج تازه به میدان آمده محسن کیایی و پژمان جمشیدی که اولی فیلمنامه را هم گزارش،نوید تماشای فیلمی جذاب در ژانر کمدی را می دهد.سازندگان پیش از این در تلاش بودند تا آنرا در پاییز اکران کنند که قسمتشان نشد تا نوروز ۹۷٫
این فیلم داستان دو سارق خرده پاست که با تحویل گرفتن جعبه ای وارد ماجرایی بزرگ می شوند؛اما سازندگان فیلم به این تک جمله به جای خلاصه داستان آن بسنده کرده اند:«تا حالا از نزدیک دست چپ زن یه پادشاه دیدی؟».
آنها که فیلم را دیده اند تا حدودی به شباهتش با فیلم ماقبل آخر مصطفی کیایی(بارکد) اذعان دارند،اما دُز کمدی این فیلم را بیشتر از آن می دانند. در هر صورت «لونه زنبور» به دلیل ژانر کمدی اش از جمله امیدهای اکران ۹۷ است و تماشای آنونس آن خبر از کلی اتفاقات ریز و درشت بانمک و جوان پسند در قصه دارد.
شناسنامه
کارگردان: برزو نیک نژاد
تهیه‌کننده: سعید خانی
بازیگران:محسن کیایی، پژمان جمشیدی، بهاره کیان افشار، هومن برق نورد، رعنا آزادی ور، پیام احمدی نیا، سیاوش چراغی پور، فرید سجادی حسینی.
***
«فیلشاه»؛ انیمیشن ببینید

«فیلشاه» تنها انیمیشن اکران نوروز است که اگر به سرنوشت «تهران ۱۵۰۰» که چند سال پیش در همین مقطع اکران شد دچار شود،باید خیلی هم خوشحال باشد.فیلم را حوزه هنری پخش می کند که مدتهاست به برخی فیلمهای دیگر روی خوشی نشان نمی دهد و سینماهایش را از آنها دریغ می کند.فیلم از لحاظ کیفی و با لحاظ بضاعتهای سینمای ایران تا حدودی به نمونه های مشابه خارجی تنه می زند،اما نقدهایی هم به آن وارد شده است. از جمله گذر سریع از برخی صحنه های احساسی و درست شنیده نشدن برخی دیالوگها.
در خلاصه داستان فیلم آمده: در جنگلی در آفریقا رئیس گله فیل ها صاحب فرزندی می ‌شود که همه انتظار دارند جانشین رئیس گله باشد، اما برخلاف تصور همه «شادفیل» بسیار دست و پا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه سبب تخریب و خرابکاری می ‌شود…
شناسنامه
کارگردان:هادی محمدیان
تهیه‌کننده:حامد جعفری
صداپیشگان : بهرام زند، زهره شکوفنده، ناصر طهماسب، میرطاهر مظلومی، شوکت حجت، حامد عزیزی، ژرژ پطروسی، شایان شامبیاتی، بهمن هاشمی، اکبر منانی، حسین عرفانی.
***
«فراری»؛ به روایت علیرضا داودنژاد

دیگر دلمان کم کم داشت برای علیرضا داودنژاد تنگ میشد.فیلم آخر او که در جشنواره فجر ۳۵ در هشت رشته نامزد شد و در چهار رشته بهترین صدابرداری(پرویز آبنار)، فیلمنامه(کامبوزیا پرتوی)، بازیگر نقش اول مرد(محسن تنابنده) و در نهایت بهترین کارگردانی سیمرغ گرفت،با مهری در اکران مواجه شد تا نوروز ۹۷٫ فیلم یک درام اجتماعی است که دوباره شاخصه های جذاب سینمای داودنژاد را یادآوری می کند.حضور محسن تنابنده در فیلم به دلیل همزمانی با آغاز پخش سریال «پایتخت۵» تا حدودی می تواند تماشاگران عام را متوجه آن کند و روی گیشه اش تاثیرگذار باشد.
در خلاصه‌‌‌‌‌ داستان فیلم آمده:گلنار (ترلان پروانه) در پی یافتن یک ماشین فراری قرمز به تهران می آید تا شاید به آرزوهای خود برسد. نادر (محسن تنابنده) با آگاهی از موقعیت گلنار تلاش می کند او را به واقعیت های زندگی برگرداند اما…
شناسنامه
کارگردان:علیرضا داودنژاد
تهیه‌کننده:جهانگیر کوثری
بازیگران:محسن تنابنده، ترلان پروانه، سیامک صفری، سیما تیرانداز، رضا داوودنژاد، محمدرضا داوودنژاد، رضا کیانیان، اقدس سعادت رضایی، علی داوودنژاد، کامیار نیازناک، سجاد سپهری شکیب، احمد یاوری، میترا تبریزی، علی رستگاری، حسن کریم خان زند، یاس نوروزی

با سایت خبری ملکانه همراه باشد…

[ad_2]

banifilm.ir

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید