اولین کودک به روش IVF در مرکز درمان ناباروری اردبیل متولد شد

اولین کودک به روش IVF پس از ۱۲ ماه از آغاز این روش در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاد دانشگاهی اردبیل متولد شد.

پزشک معالج زوج نابارور اردبیلی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران و رسانه های گروهی استان گفت: والدین این کودک از یک سال پیش به مرکز درمان ناباروری قفقاز مراجعه و با تشکیل پرونده ای خواستار حل معضل نازایی خود شدند که با معاینات و آزمایش های صورت گرفته روش درمانی IVF برای آنان در نظر گرفته شد.

دکتر رویا گسیلی اضافه کرد: پس از انجام عمل IVF بر روی این زوج نابارور در این مرکز، مراقبت ها و معاینات متعددی بر روی مادر انجام گرفت و موفق شدیم او را به مرحله تولد کودک برسانیم.

وی با بیان اینکه تولد کودک از طریق سزارین در بیمارستان قائم ( عج) اردبیل انجام گرفت، متذکر شد: کودک به دنیا آمده با وزن سه کیلو و ۳۵۰ گرم در لحظه تولد از سلامت کامل برخوردار بوده و لازم است همچون نوزادان دیگر از این پس زیر نظر پزشک اطفال تحت مراقبت های پس از تولد قرار گیرد.

این متخصص مرکز درمان ناباروری قفقاز افزود: این روش به باروری در شرایط آزمایشگاهی معروف است که در علم پزشکی به آن In Vitro Fertilisation اطلاق می شود و شامل فریز و نگهداری اسپرم، فریز و نگهداری تخمک و فریز و نگهداری جنین است.

وی تصریح کرد: در این روش ترکیب ساده تخمک زن با اسپرم مرد در آزمایشگاه صورت می گیرد و پس از لقاح، جنین را تا مرحله ای معین در آزمایشگاه پرورش داده و سپس این جنین را از طریق گردن رحم (سرویکس) به درون رحم زن وارد می سازند.

گسیلی علل استفاده از IVF برای درمان ناباروری را تشریح کرد و ادامه داد: مشکلات لوله های رحمی، آندومتریوز، نازایی به دلیل ناشناخته، نازایی به علت فاکتور سرویکال، نازایی با فاکتور مردانه و اختلالات تخمک گذاری، کاهش رزرو تخمدانی و نازایی در ارتباط با سن از دلایل استفاده از این روش است.

وی همچنین تاکید کرد که هم اکنون چرخه کامل درمان ناباروری در مرکز درمان ناباروری قفقاز انجام می شود.

پدر و مادر اولین کودک متولد شده به روش IVF نام فرزند خود را “محمد” انتخاب کرده اند.

مهر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید