اوباما از نمایندگان سنا خواست تشدید تحریم ها علیه ایران را به تعویق بیندازند

سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد در آستانه ادامه مذاکرات ۱+۵ با تهران، باراک اوباما شخصا از نمایندگان سنا درخواست کرده است که تشدید تحریم ها علیه ایران را به تعویق بیندازند.

جی کارنی در نشست با خبرنگاران با اعلام این مطلب، اظهار داشت روند مذاکرات بسیار امیدوار کننده است.

سخنگوی کاخ سفید باردیگر مدعی شد که اعضای ۱+۵ برسر یک بسته پیشنهادی به ایران به توافق رسیدند اما این طرف ایرانی بود که به هر دلیل برای پاسخ نهایی به این بسته زمان بیشتری درخواست کرد.

وی همچنین اظهار داشت مقام های کاخ سفید با مقام های اسراییلی در تماس هستند تا آنها را در جریان نحوه توافق احتمالی با ایران بر سر موضوع هسته ای این کشور قرار دهند.

سخنگوی خاک سفید تعویق تشدید تحریم ها را گامی مثبت برای به ثمر نشستن مذاکرات آتی دانست و گفت : اوباما در تلاش است تا برنامه هسته ای ایران از راه دیپلماسی و مذاکره به نتیجه برسد.

باب کورکر، سناتور جمهوری خواه آمریکا که در نشست نمایندگان سنا با اوباما در کاخ سفید حضور داشته است، اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا از قانون گذاران این کشور خواست تا اعمال تحریم های جدیدی را برای مدتی به تعویق بیندازند.

وی تاکید کرد که اوباما تاریخ دقیقی را برای تعویق تحریم ها اعلام نکرد.

کورکر با یادآوری این مطلب که قانون گذاران آمریکایی خواهان تشدید تحریم ها علیه ایران هستند، گفت: بدون شک تشدید تحریم ها تا دو هفته دیگر تصویب نخواهد شد.

دور بعدی مذاکرات میان تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ از روز چهارشنبه در ژنو ادامه خواهد یافت، در مذاکرات قبلی که با حضور وزرای خارجه ایران، آلمان، آمریکا، فرانسه ، انگلیس، روسیه و معاون وزیر خارجه چین برگزارشد، زمانی که دو طرف آماده توافق بر یک بسته پیشنهادی بودند، فرانسه با کارشکنی مانع از اجرای توافق شد.

برخی از ناظران سیاسی، این مسئله را یک بازی حساب شده از سوی آمریکا می دانند زیرا دولت اوباما ظاهرا از یک سو با فشار نمایندگان کنگره روبرو است و از طرفی دیگر با طراحی سناریویی جدید، پاریس را مامور بر هم زدن توافق احتمالی با ایران کرده است.

برخی دیگر بر این باورند که مثلث اوباما، جان کری و چاک هیگل خود را برای یک توافق با تهران آماده کرده اند و مانع تراشی های پاریس را ناشی از فشار رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی می دانند.

دور بعدی مذاکرات میان تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه در ژنو برگزار خواهد شد.

به گزارش ایرنا، وزیرامور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار پیامی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای تعامل را رمز موفقیت دانست و گفت: ما باید باور داشته باشیم که تحمیل، پایدار نیست و باور داشته باشیم که با هزینه دیگران نمی توان پیشرفت کرد و باور داشته باشیم که یا با همدیگر می بریم یا با همدیگر می بازیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید