انواع مواد معدنی استخراجی از معادن آذربایجان غربی از ۴۹ به ۵۰ نوع رسید


به گزارش خبرنگار مهر، اکبر طاهری بعد از ظهر سه شنبه در حاشیه بازدید از معادن ماکو در گفتگو با خبرنگاران اظهارداشت: ماده معدنی منزیت  برای اولین در شهرستان ماکو در شمال آذربایجان غربی شناسایی و استخراج شد که با کشف و استخراج این ماده معدنی، انواع مواد معدنی استخراجی از معادن استان از ۴۹ به ۵۰ نوع رسید.


وی با بیان اینکه این ماده معدنی در منطقه دیم قشلاق ماکو شناسایی شده بود که هم اکنون وارد مرحله اکتشاف شده، افزود: منزیت از مواد معدنی با ارزشی است که در تولید فرآورده های نسوز کاربرد دارد و درجه مقاومت آن در برابر گرما یک هزار و ۷۵۰ سانتی گراد است.


طاهری ذخیزه منزیت این معدن را بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: در چند سال اخیر با شناسایی و کشف و استخراج ماده معدنی تیتان در استان، هم اکنون آذربایجان غربی به عنوان غنی ترین استان به لحاظ داشتن تیتان در کشور شناخته می شود.


وی میزان ذخایر ثبت شده تیتان در آذربایجان غربی را ۵۶۱ میلیون تن اعلام و عنوان کرد: تیتانیوم از فلزات با ارزشی است که در صنایع هوا و فضا ، نساجی و تهیه رنگ دانه کاربرد دارد.


وی مجموع معادن استان را ۴۴۱ فقره اعلام کرد و گفت: از این تعداد در ۲۴۰ معدن در حال بهره برداری و اکتشاف است.


طاهری افزود : از مجموع معادن استان ۲۰۶ معدن مربوط به سنگ های تزئینی است که در این حوزه نیز آذربایجان غربی رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است.


وی کمبود واحد های فرآوری در بخش معادن استان را یکی از مشکلات مهم این بخش دانست و گفت: کمبود واحدهای فرآوری ، موجب شده تا بخش اعظمی از ارزش های افزوده سنگ های معدنی تزئینی از استان خارج شود.


طاهری مجموع سرمایه گذاری در بخش معادن استان را بالغ بر هفت هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: بیش از هفت هزار نفر به صورت مستقیم در این بخش اشتغال دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید