»   وبگردی آزاد  »   انواع شیرینى‌های نوروزی چقدر کالرى دارند؟
۳ فروردین ۱۳۹۷ , ساعت ۵:۴۸

انواع شیرینى‌های نوروزی چقدر کالرى دارند؟

انواع شیرینى‌های نوروزی چقدر کالرى دارند؟

 به گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛شیرینی و تنقلات شکردار بخش جدا نشدنی آیین نوروز و مراسم دید و بازدید عید هستند و طبیعتاً در ایام نوروز حجم بیشتری نسبت به سایر روز های سال شیرینی می‌خوریم. شاید بد نباشد بدانیم که این شیرینی ها چقدر کالری نهفته در خود دارند و میتوانند چه آثاری بر سلامتی مان بگذارند.

سوهان

كمتر كسي است كه به سوهان خوشمزه قم علاقه نداشته باشد. ميزان روغن بالايي كه در تهيه اين شيريني خوشمزه استفاده مي‌شود، كالري آن را بسيار زياد مي‌كند. علاوه بر آن افزودن مغزها به‌ويژه پسته سبب افزايش كالري آن به شكل جداگانه هم مي‌شود.

به‌طور متوسط هر 100 گرم سوهان معادل 550 كيلوكالري است و اگر هر تكه سوهان را معادل 20 گرم در نظر بگيريم، كالري هر سهم از آن حدود 110 كيلوكالري مي‌شود که اين ميزان كالري براي يك شيريني تقريبا بالاست. انواع جديد محصولات سوهان كه تركيب سوهان با گز است، كالري آن را از اين مقدار هم بيشتر مي‌كند.

 

انواع شیرینی های نوروزی چقدر کالری دارند؟

 

محتويات: آرد جوانه گندم، آرد سفيد، شكر، كره، عسل، بادكا، گلاب، زعفران، هل، خلال بادام و پسته

نان نخودچي

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

يكي از محبوب‌ترين شيريني‌هاي عيد كه شايد كمتر كسي آن را دوست نداشته باشد. اصل اين شيريني مربوط به شيريني‌هاي سنتي قزوين است كه با آرد نخودچي، روغن، پودر شكر و هل درست مي‌شود. از آنجاكه سايز اين شيريني كوچك است، شايد انتخاب مناسبي براي خوردن باشد، چراكه كالري دريافتي مسلما خيلي بالا نخواهد بود. ميزان كالري موجود در يك نان نخودچي متوسط حدود 37 تا 45 كالري است.

محتويات: آرد نخودچي، روغن، پودرشكر و پودر هل

دانماركي (گل محمدي)

 

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

شيريني دانماركي تقريبا در هر شهري توليد مي‌شود اما اصل توليد آن در كشورمان مربوط به تهران است. به‌طور متوسط در هر 100 گرم از شيريني دانماركي حدود 500 كيلوكالري انرژي نهفته است، بنابراين در يك سهم شيريني دانماركي كه تقريبا بين 30 تا 40 گرم است حدود 150 تا 200 كيلوكالري انرژي وجود دارد. پس شمايي كه حداقل به محض ديدن شيريني دانماركي چهار تا پنج عدد از آن را بي هيچ مكثي مي‌خوريد، حداقل هزار كالري را در يك چشم بهم زدن، نوش‌جان كرده‌ايد!

محتويات: شير، روغن، آرد، شكر، تخم‌مرغ، كره، پودر خمير مايه، نمك، اسانس وانيل، كرم شيريني براي داخل شيريني، زرده تخم‌مرغ، شكر و آب

گز

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

گز شيريني محبوب اصفهاني‌هاست كه طرفداران زيادي دارد. در تهيه اين شيريني خوشمزه ممكن است از مغز بادام و مغز پسته هم استفاده شود. از لحاظ كالري در هر تكه از گز محتوي مغز بادام يا پسته تفاوت چنداني وجود ندارد. ضمنا تفاوتي هم از نظر کالری درگزی که داخل آرد باشد يا در بسته‌بندي جداگانه وجود ندارد. در هر 100 گرم گز، حدود 380 كيلوكالري انرژي نهفته است و اگر وزن تقريبي هر تكه گز معادل 12 گرم باشد، بنابراين هر تكه معادل 5/ 45 كيلوكالري دارد.

محتويات: شكر، آب، بادكا همان گلوكوز مايع از نشاسته ذرت، سفيده تخم‌مرغ، گلاب و مغز پسته

نان خامه‌اي

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

هيچ كجاي ايران نان خامه‌اي‌هايش به پاي تهران نمي‌رسد. اين شيريني واقعا خوشمزه، اما با كالري بسيار بالاست. البته به‌طور معمول شيريني نان خامه‌اي در سايز‌هاي مختلف توليد مي‌شود همچنين نوع خامه درون آن در ميزان كالري نهايي‌اش موثر است. به‌طور متوسط در هر 100 گرم از اين شيريني 500 كيلوكالري انرژي وجود دارد، بنابراين شيريني خامه‌اي‌هاي سايز كوچك كه وزني حدود 50 گرم دارند، كالري‌شان به 250 كيلوكالري در هر سهم مي‌رسد. حالا در نظر بگيريد شيريني خامه‌اي‌هاي سايز بزرگ را!

محتويات: آرد، تخم‌مرغ، روغن، آب، شكر، وانيل، نمك، پودر قند و خامه

قطاب


کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

 

قطاب شيريني خوشمزه و لذيذ يزدي‌هاست. از آنجايي‌كه اين شيريني بسيار خوش‌طعم و دلچسب است ممكن است افراد هيچ احتياطي در مصرف آن نكنند، اما بايد بدانيد كه اين شيريني خوشمزه بسيار پركالري است و به‌طور تقريبي در هر قطاب حدود 120 كيلوكالري، انرژي وجود دارد، بنابراين سعي كنيد در مصرف اين شيريني خوشمزه پركالري، تعادل داشته باشيد.

محتويات: زرده تخم‌مرغ، پودر قند، ماست، روغن جامد يا كره، بيكينگ پودر، آرد، پودربادام، پودر قند و هل كوبيده

قرابيه

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

قرابيه شيريني معروف و رسمي تبريزي‌هاست كه به سبب داشتن مغز بادام و پسته از لحاظ ارزش غذايي و داشتن منبع آهن گياهي در سطح خوبي قرار دارد، اما به موازات اين ويژگي‌ها از كالري بسيار بالايي هم برخوردار است. به‌طور تقريبي در هر قرابيه حدود 200 كيلوكالري انرژي وجود دارد که اين ميزان كالري براي يك شيريني بسيار بالاست، بنابراين از مصرف زياد آن اگر به تناسب اندام‌تان علاقه داريد، بايد بپرهيزيد. ميزان كالري قرابيه قزوين تقريبا 40 كيلوكالري در هر سهم است.

محتويات: بادام پوست گرفته خام، شكر، سفيده تخم‌مرغ، مخلوط مغز پسته و بادام و شكر

نان برنجي

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

وقتي سخن از شيريني نان برنجي به ميان مي‌آيد، همه ناخودآگاه ياد كرمانشاه مي‌افتند. البته در قزوين هم شيريني نان برنجي به شكل سنتي توليد مي‌شود. نان برنجي‌هاي كرمانشاه از لحاظ وزني از نان برنجي‌هاي قزوين درشت‌ترند و مسلما كالري بالاتري هم دارند. به‌طور متوسط در هر نان برنجي توليد شده در قزوين حدود 37 تا 45 كالري وجود دارد اما در يك شيريني نان برنجي كرمانشاه اين مقدار بالاتر بوده و حدود 50 تا 55 كيلوكالري انرژي در آن نهفته است.

محتويات: پودر قند، كره، آرد برنج، تخم مرغ، گلاب، زعفران و خلال پسته

باقلوا

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

باقلوا، شيريني سنتي چند شهر از ايران است كه از مهم‌ترين آنها مي‌توان به باقلواي قزوين، باقلواي يزد، باقلواي كاشان، باقلواي كرمان، باقلواي تبريز و. . . اشاره كرد. البته در اين ميان باقلواي قزوين و يزد شناخته‌شده‌تر از بقيه است. البته اين روزها باقلواي استانبولي هم طرفداران زيادي پيدا كرده است.

باقلواي هر شهر تقريبا دستور پخت متفاوتي دارد، بنابراين كالري آن فرق مي‌كند. باقلواي استانبولي و باقلواي يزد به سبب آنكه شيره و شهد بيشتري نسبت به باقلواي قزوين دارند، از كالري بالاتري هم برخوردارند. به‌طور كلي هر 100 گرم باقلوا محتوي 500 كيلوكالري است و اگر هر تكه باقلوا حدود 20گرم باشد، بنابراين كالري هر تكه 100 كيلوكالري خواهد بود.

محتويات: تخم‌مرغ، نمك، روغن مايع، آرد، شير، شكر، گلاب، آب، پودرقند، پودر بادام، پودرفندق و پودر هل

كلمپه

کالری شیرینی‌های نوروزی چقدره؟

كلمپه شيريني مقوي و بسيار خوشمزه كرماني‌هاست. در تهيه اين شيريني خوشمزه از خرما و مغز گردو هم استفاده مي‌شود كه ارزش غذايي و كيفي اين شيريني را بالا مي‌برد. ميزان كالري كلمپه باتوجه به قطر خمير (ميزان كلفتي خمير) و مقدار محتويات داخلش متفاوت است، اما به‌طور کلی تقريبا در يك سهم از شيريني كلمپه با خمير متوسط حدود 120 تا 140 كيلوكالري انرژي وجود دارد، بنابراين در مصرف آن تعادل را رعايت كنيد.

محتويات: آرد، روغن جامد يا كره، تخم‌مرغ، شكر، شير، هل و وانيل، خرماي بدون هسته، مغز گردوي خرد شده، هل، جوزهندي، رازيانه و زنجبيل و پودر پسته

منبع:مجله سبز

انتهای پیام/

شیرینی های عید چقدر کالری دارند؟

آخرین مطالب این بخش وبگردی آزاد

دختر قهرمان بوشهری، امروز در بیمارستان چشم از جهان فرو بست؛ اعضای اسما زحمتکش ورزشکار بوشهری که بر اثر تصادف شدید دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده‌اش اهدا شد. مسؤول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی...
بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند نگرانی هایی در خصوص وضعیت گوشی های خود و ویروس هایی دارند که امنیتشان را تهدید می کند. باج افزارها ویروس ها در دستگاه‌های تلفن همراه کمتر از کامپیوترهای شخصی وجود...
جونیور پسر ارشد دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا با حضور در دادگاه پس از ۱۳ سال زندگی مشترک از همسرش جدا شد. در حضور دهها رسانه، پسر ترامپ از زن هنرمند و مدل خود بعد از ۱۳ سال...
با احترام به مردم عزیز بوشهر که بلیت کنسرتمو تهیه کردن ، خواستم از این طریق اعلام کنم که کنسرتهاى آتى خودم در بوشهر، اصفهان، شیراز، رشت و شهرهاى دیگه رو مجبورم کنسل کنم چون واقعا در شرایط...
دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

دانلود آهنگ جدید علی زند وکیلی به نام شهر حسود

بهترین آهنگ های محسن چاوشی (ریمیکس) دانلود آهنگ جدید بابک جهانبخش به نام ای وای دانلود آهنگ جدید سامان جلیلی به نام خوشبختی دانلود آهنگ جدید حمید صفت به نام من دیوانه نیستم
جدیدترین ترانه ها


  • فیلم سینمایی خانه دختر