انتقال آب ارس به منطقه لم‌یزرع در آذربایجان شرقی غیرکارشناسی است

رییس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور گفت: انتقال آب ارس به منطقه لم یزرع در آذربایجان شرقی در مسیر انتقال آب به دریاچه ارومیه غیرکارشناسی و تضییع حق آبه استان اردبیل است.

اردبیل نیوز: منصور حقیقت‌پور رییس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) افزود: انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه ایرادی ندارد اما استفاده از این آب در مسیر انتقال در منطقه‌ای که کشاورزی هم نمی‌شود مشکل در استفاده از حق آبه استان است، که در این صورت ضربه سنگینی به کشاورزی دشت مغان وارد می‌شود.

وی ادامه داد: ما در این مورد با وزارت نیرو رایزنی‌های لازم را انجام دادیم تا جلوی تصمیم عجولانه دولت دهم در انتقال آب ارس به منطقه لم‌یزرع در آذربایجان شرقی و سپس دریاچه ارومیه گرفته شود، چراکه سوءاستفاده از حق‌آبه استان اردبیل و انتقال آب به بخشی از دشت لم‌یزرع آذربایجان شرقی ثمره‌ای برای استان اردبیل و استان همجوار نخواهد داشت.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس افزود: طی گفت‌وگویی مسئله را به وزیر پیشنهادی نیرو دولت یازدهم نیز مطرح کردیم که قول دادند جلوی این اقدام پرهزینه گرفته شود.

حقیقت‌پور گفت:‌ ما سعی خواهیم کرد با متوقف کردن این حرکت، مسئله دریاچه ارومیه نیز با یک رویکرد مطلوب‌تر و هدفمند حرکت کند تا ضمن حل مسئله خشکی دریاچه، حق استان نیز ضایع نشود.

رییس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور با بیان این‌که منطقه مغان نیاز مبرم به آب ارس دارد، گفت: این آب حق مردم اردبیل است.

حقیقت‌پور یادآور شد: ما در دولت جدید نیز این موضوع را با قوت و قدرت پیگیری خواهیم کرد و هرگز راضی نخواهیم بود حق آبه استان اردبیل که ضرورت رفع نیاز این منطقه است به سایر مناطق انتقال داده شود.

وی بحران آینده را بحران آب توصیف کرد و افزود: در این بحران که هر روز دامنه آن تشدید می‌شود نباید اجازه دهیم که افرادی بخواهند از منابع آبی استان سوءاستفاده کنند.

ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید