افشای پشت پرده مسابقات موی‌تای بانوان در کره جنوبی به زبان مستانه سیف آبادی

مسابقات هنرهای رزمی داخل سالن آسیا ۲۰۱۳ اینچئون کره در کنار همه رویدادهای خود، با حوادثی روبرو شد که انجمن موی‌تای و در کنار آن فدراسیون انجمن‌های ورزشی را با چالش‌های جدی مواجه ساخت.

اعزام دو ورزشکار موی‌تای بانوان با وجود مخالفت صریح معاون ورزش وزارت ورزش و جوانان، بی‌اطلاعی انجمن و فدراسیون انجمن‌های ورزشی از اوزان مجاز بانوان اعزامی به کره تا زمان پرواز در فرودگاه!، وادار کردن بانوان اعزامی به شرکت در مسابقات آنهم در چند وزن بالاتر!!، بحث دوپینگ یکی از بانوان اعزامی و حواشی بعدی آن، همه و همه حاکی از وجود واقعیت‌هایی از نحوه مدیریت در آن انجمن و فدراسیون انجمن‌های ورزشی می‌باشد که موجب تأسف همگان گردید.
اکنون پس از گذشت بیش از یکماه از این حوادث، مسایل پشت پرده مرتبط با این رویداد یک به یک آشکارتر شده و سهم هر یک از سازمانهای مسئول در این ماجرای تأسف‌بار از انجمن و فدراسیون انجمنها گرفته تا سایر بخش‌های ورزشی روشنتر می‌شود.
مصاحبه‌ای که در زیر می‌خوانید، گفت‌وگوی اختصاصی “نیرو” با مستانه سیف‌آبادی یکی از بانوان اعزامی موی‌تای به مسابقات اینچئون کره است که با صداقت بیان شده و پرده از گوشه‌هایی از این حوادث مهم برمی‌دارد.
از نحوه انتخاب ورزشکاران اعزامی و وضعیت اسفبار اردوهای تدارکاتی انجمن گرفته تا مجبور کردن آنان برای صعود به چند وزن بالاتر و مسأله دوپینگ و تبعات بعدی آن، واقعیت‌های تکان دهنده‌ای است که در بخشهایی از ورزش ما جریان داشته و مسوولان ذیربط با بی‌تفاوتی از کنار آن گذشته و به انواع توجیهات و عذرهای بدتر از گناه دست زده‌اند.
در زیر نظر خوانندگان عزیز را به ماحصل این گفت‌وگوی روشنگرانه جلب می‌کنیم.
خودتان را معرفی کنید؟
سیف آبادی: مستانه سیف‌آبادی هستم و از سال ۲۰۱۱ در تیم ملی موی‌تای بانوان عضویت دارم. نیرو: بدون مقدمه به سراغ اصل موضوع می‌رویم. نحوه اعزام تیم ملی موی‌تای بانوان به بازی‌های سالنی آسیا و همچنین مثبت شدن تست دوپینگ شما، انجمن موی‌تای را با چالشها و حاشیه‌های جدی روبرو کرد.
مسوولان این انجمن تاکنون پاسخ روشن و شفافی پیرامون اتفاقات پیش‌آمده نداده‌اند. می‌خواهیم اصل ماجرا را از زبان خودتان بشنویم و اینکه چرا تاکنون سکوت کرده بودید؟
سیف‌آبادی: سکوت کردم، چون تصورم این بود که مسوولان انجمن موی‌تای از حقم دفاع می‌کنند. اما آنها در بدترین شرایط تنهایم گذاشتند و تازه مرا خیانتکار هم خواندند.
یعنی مدعی هستید که دوپینگ نکرده‌اید؟
سیف آبادی: من هیچ داروی ممنوعه‌ای مصرف نکرده‌ام. تمام مکمل‌هایی که در این سالها استفاده می‌کردم، مجاز بودند. من حتی یکبار هم اسم “دروستانولول” را نشنیده بودم.
منظورتان همان داروی ممنوعه‌ای است که باعث مثبت شدن تست دوپینگ شما شده است؟
سیف‌آبادی: بله، مسوولان ستاد مبارزه با دوپینگ اینگونه تشخیص داده‌اند.
چرا بدون انتخابی اعزام شدید؟ یعنی گزینه بهتری که در اوزان دیگر بتواند برای کشورمان مدال کسب نکند، وجود نداشت؟
سیف‌آبادی: ادعای مسوولان انجمن موی‌تای این بود که در این اوزان، شانس مدال‌آوری وجود دارد. پس دیگری نیاز به برگزاری انتخابی نبود. آنها تنها دنبال کسب مدال بودند. برایشان فرقی نمی‌کرد که انتخابی باشد یا نباشد.
از شرایط اردوها بگویید. چه کسی به عنوان سرمربی بر روند تمرینات نظارت داشت؟
سیف‌آبادی: ما حدود دو سه هفته بیشتر در اردو نبودیم. البته فقط اسمش اردو بود. چون نه جای تمرین داشتیم و نه سرمربی، حتی از وجود پزشک هم بی‌بهره بودیم. بعضاً برای گرفتن یک بطری آب با مشکل مواجه می‌شدیم. چون تهیه این قبیل امکانات بر عهده سرپرست تیم بود که ما نداشتیم. مسوولان انجمن اعلام کرده بودند که خانم ممانی سرپرست تیم است، اما ما ایشان را فقط در روز اعزام و در محل فرودگاه ملاقات کردیم. در طول مدت اردوها تنها آقای پاشایی به عنوان سرپرست تیم مردان حضور داشت.
علت اینکه در اوزان بالاتر به رقابت پرداختید چه بود؟
سیف‌آبادی: پیش از شروع رقابتها متوجه شدیم که باید در دو وزن بالاتر مبارزه کنیم. در ابتدا ما این موضوع را نپذیرفتیم، اما با اصرار مسوولان انجمن مجبور به رقابت در این اوزان شدیم. چرا که آنها معتقد بودند اگر به روی رینگ نرویم، آبروی تیم می رود. وقتی دیدیم اختیاری نداریم، به ناچار قبول کردیم. کمتر از ۲۴ ساعت به شروع مسابقات، به محل وزن کشی رفتیم. وقتی بالای ترازو رفتم، مسوول وزن کشی به من اجازه ثبت نام نداد. چون حدود ۷ کیلو کمبود وزن داشتم. آنها می‌گفتند برایشان مسوولیت دارد. ریسک بالایی بود که با کمتر از ۴۵ کیلو وزن بخواهم با حریفی روبرو شوم که ۷ کیلو سنگین‌تر از خودم بود، اما آنها یک فرصت چند ساعته به من دادند تا خود را سر وزن برسانم. به همین خاطر برای رسیدن به سر وزن بالا تا توانستم مایعات و مواد خوراکی مصرف کردم، به طوری که از ناحیه شکم دچار دردی شدیدی شدم. بالاخره با کلی دردسر، در عرض چند ساعت، ۳ کیلو اضافه کردم و سرانجام موفق شدم ثبت نام کنم.
مبارزه میان شما و حریف ویتنامی، چه مقدار طول کشید؟
سیف‌آبادی: فقط چند ثانیه از شروع بازی گذشته بود که حریف به شکمم ضربه زد و با همین ضربه ناک اوت شدم.
چطور شد که از شما آزمایش دوپینگ به عمل آمد؟
سیف‌آبادی: معمولاً بعد از پایان مسابقات فینال از نفرات اول و دوم آزمایش گرفته می‌شود. اما نمی‌دانم چرا در مرحله یک چهارم این قرعه به نام من درآمد. شاید آنها تعجبشان از این بود، که چطور ظرف چند ساعت، ۳ کیلو به وزنم اضافه شده است.
باور نمی‌کردم که آزمایش من مثبت اعلام شود. بنده کارشناس تربیت بدنی هستم و تا حدودی از این چیزها سردرمی‌آورم. من سالها است که از مکملهای مجاز استفاده می‌کنم، تاکنون برایم مشکلی پیش نیامده بود.
بعد از این ماجرا، واکنش مسوولان انجمن موی‌تای چه بود؟
سیف‌آبادی: خبر مثبت شدن دوپینگ من در عرض چند ساعت رسانه‌ای شد. اما چیزی که بیش از همه مرا آزار داد، اظهار نظر مسوول انجمن موی در رسانه‌ها بود که اعلام کرد من از روی ناآگاهی و بی‌تجربگی دوپینگ کرده‌ام.
ایشان می توانست ابتدا به صحبت‌های من گوش دهد، بعد اقدام به مصاحبه کند. آنها که مرا اینگونه به ناآگاهی متهم می‌کنند، تاکنون چه اقداماتی برای آگاه سازی من و امثال من انجام داده‌اند؟ برفرض که بنده این دارو را مصرف کرده بودم، آیا نباید یک پزشک یا کادر فنی بالای سر تیم بود تا ما را با عواقب مصرف این قبیل داروها آشنا می‌کرد؟
همه جا نشستند و گفتند که من ظرف ۲۰ ثانیه ناک اوت شدم، اما هیچ گاه دنبال علتش نبودند. همه ما می‌دانیم که در ورزشی مانند موی‌تای، یک کیلو اضافه وزن هم می‌تواند تا حد چشمگیری در عملکرد ورزشکار و همچنین شدت ضربات تأثیرگذار باشد. حتی در بخش مردان هم کمتر کسی پیدا می‌شود که حاضر به مبارزه با حریفی باشد که دو تا سه کیلو از خودش سنگین‌تر است. ولی برای بنده این اتفاق افتاد و در واقع وادارم کردند که روبروی موی‌تای کاری قرار بگیرم که از لحاظ قد و وزن اختلاف فاحشی با من داشت. سلامتی من برای آنها مهم نبود، فقط کسب سهمیه و حفظ آبروی تیم مهم بود و اینکه برنده کشمکشی باشندکه میان آنها و خانم اکبرآبادی معاون ورزش بانوان پیش آمده بود. برای همین مرا داخل رینگ کشاندند. همه اعضای تیم و حتی حراست ترس داشتند از اینکه من مقابل این حریف قرار بگیرم. من با وجود این همه بی‌مهری، باز سلامتی‌ام را به مخاطره انداختم و به روی رینگ رفتم تا به اصطلاح برای آقایان حفظ آبرو کنم. آن وقت جوابم این است که اینگونه بی‌انصافانه مرا متهم به خیانت کنند.
آیا به نتیجه دوپینگ خود اعتراض کرده‌اید؟
سیف‌آبادی: بله، با فدراسیون پزشکی ورزشی مشورت کردم و درخواست کردم کمل‌های من مورد آزمایش قرار گیرند. آنها به بنده گفتند که باید نامه‌ای از فدراسیون جهانی موی‌تای در اختیار داشته باشم که در آن قید شده از فلان تاریخ حق اعتراض دارم، ولی متأسفانه انجمن موی‌تای اعلام کرد که هیچ نامه‌ای از فدراسیون جهانی به دستشان نرسیده است.
من حتی هنوز حکم محرومیت دو ساله‌ام را به چشم ندیده‌ام، آن وقت این خبر خیلی راحت همه جا پخش شد. امیدوارم این نامه را هر چه زودتر به من تحویل دهند تا بتوانم شخصاً پیگیر حق پایمال شده خود باشم.
نیرو: هم تیمی شما در این مسابقات چه عملکردی داشت؟ گویا ایشان هم در یک وزن بالاتر مسابقه داد. سیف‌آبادی: بله، خانم برزگری هم در یک وزن بالاتر شرکت کرد و با اختلاف امتیاز، بازی را به حریف واگذار کرد.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
سیف آبادی: من اگر اینجا آمدم و این حرفها را به زبان آوردم به خاطر این نبود که بحث دوپینگ را توجیه کنم، چون به هر حال این تست مثبت اعلام شده است. این مسایل را از آن جهت بازگو کردم که می‌خواستم ضعفهای موجود آشکار شود و علاوه بر آن از ورزش بی‌دفاع بانوان، دفاع کنم. من به عنوان نماینده کشورم باید از جامعه موی‌تای بانوان عذرخواهی کنم، چرا که هدفم سربلندی ایران و اهتزاز پرچم کشورم بود. می‌خواستم سد شکن موی‌تای بانوان شوم و جایگاه این ورزش را ارتقاء دهم. از همیشه هم آماده‌تر بودم و برای رسیدن به این هدف لحظه شماری می‌کردم.
اما متأسفانه قضیه برعکس شد و همه چیز دست به دست هم داد تا این اتفاق رخ ندهد. برایم مثل کابوس است، همه جا از من به عنوان اولین بانوی دوپینگی یاد می‌شود، در صورتی که این موضوع صحت ندارد. برخی فدراسیونها را می‌شناسم که بانوانشان دوپینگ کرده‌اند، اما چون رسانه‌ای نشد، هیچ جدا صدایش درنیامد.
دلخوری من از رئیس انجمن موی‌تای از این بابت است که ایشان تا پیش از اعزام وعده حمایت می‌داد، اما بعد از این اتفاقات، کنار کشید و بجای حمایت، با تیترهای نامناسب در روزنامه‌ها درصدد تخریب من برآمد.
در آخر به مسوولان انجمن موی‌تای توصیه می‌کنم قبل از تشکیل هر تیمی، ابتدا امکانات و شرایطش را مهیا کنند. چرا که در غیر این صورت با آبروی یک کشور بازی کرده‌اند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید