افزایش خودسرانه قیمت لوازم خانگی

در پی مخالفت دولت با افزایش قیمت لوازم خانگی تا خرداد ماه تولید کنندگان داخلی با کاهش عرضه محصولات در بازار قیمت این کالاها را تا ۲۰ درصد افزایش داده‌اند که رییس اتحادیه لوازم خانگی در این زمینه تاکید می‌کند این افزایش قیمت سرخود بوده است.

در همین زمینه رییس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به این که برخی از تولید کنندگان بدون مجوز و اجازه وزارت صنعت، معدن و تجارت قیمت لوازم خانگی را افزایش دادند، گفت: در حال حاضر تمامی تولید کنندگان لوازم خانگی حداقل ۱۰ درصد قیمت ها را افزایش دادند اما برخی تولیدکنندگان بیش از این رقم افزایش قیمت را لحاظ کرده اند.

محمد طحان پور ادامه داد: وظیفه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسیدگی و جلوگیری از افزایش قیمت ها است اما گویا سر این سازمان خیلی شلوغ است!

وی با اشاره به این که قبول داریم که حقوق و دستمزد، هزینه های حمل و نقل و قیمت حامل های انرژی افزایش یافته است و بین پنج تا ۱۰ درصد افزایش قیمت منطقی است ولی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده اند که فعلا افزایش قیمتی لحاظ نشود.

رییس اتحادیه لوازم خانگی با تاکید بر این که وقتی خود دولت اعلام می کند تا خرداد گرانی نداریم این معنی القاء می شود که از خرداد به بعد موج گرانی ها از راه می رسد، گفت: همین دلیل و همین جو روانی است که در نهایت باعث شده مردم در کار خرید عجله کنند.

به گفته وی برخی شرکتهای بزرگ تولید داخلی حتی از اسفند ماه نیز بیشتر تولید کرده اند اما با هدف افزایش قیمت ها اعلام می کنند که کمبود کالا داشته و از توزیع تولیدات خود در بازار جلوگیری می کنند.

طحان پور با بیان این که ما می دانیم کالا در انبارها به اندازه کافی ذخیره شده و به لحاظ مواد اولیه هیچ کمبودی وجود ندارد، تصریح کرد: برخی تولید کنندگان به دنبال ایجاد جو روانی در بازار هستند.

رییس اتحادیه لوازم خانگی با تاکید بر این که وظیفه سازمان حمایت نظارت بر قیمت ها است بیان کرد: اگر اینقدر سر آنها شلوغ است که نمی توانند به این موضوع ها و قیمت گذاری رسیدگی کنند چرا نمی گذارند اتحادیه ها در این زمینه اختیار داشته باشند؟ قطعا اتحادیه ها می توانند خیلی از کارها را انجام دهند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش تعرفه واردات لوازم خانگی نیز بر افزایش قیمت های فعلی در بازار تاثیرگذار بوده است اظهار کرد: بعضی از افزایش تعرفه واردات لوازم خانگی سوء استفاده کرده اند. البته دو برابر شدن تعرفه واردات حداقل چند ماه بعد تاثیر خود را نشان می دهد.

رییس اتحادیه لوازم خانگی در پایان با تاکید بر این که شعار دهان پرکن افزایش تعرفه در راستای حمایت از تولید داخل تاثیری بر تولید داخل نداشته است، گفت: وقتی تعرفه واردات لوازم خانگی افزایش پیدا می کند، با افزایش قیمت لوازم خانگی وارداتی تولیدکنندگان داخلی نیز قیمت ها را افزایش می دهند و در نهایت افزایش تعرفه باعث افزایش قیمت لوازم خانگی تولید داخل می شود.(ایسنا)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید