افزایش ۱۵۰۰ کیلومتری فیبرنوری/ جلوگیری از افزایش هزینه های ارتباطی


به گزارش خبرگزاری مهر، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ۱۰۰ روز گذشته تلاش کرد تا با ایجاد همگرایی و ارتباط موثر با بخش های تاثیر گذار در این بخش، ضمن ایجاد فضای مثبت در جهت خدمتگذاری، از یک سو تصمیم گیری ها را بر اساس منافع مردم و کشور اجرایی و از سوی دیگر از افزایش هزینه ها که یکی از دغدغه های اصلی مردم به شمار می رود، جلوگیری کند.


همچنین طی این مدت، برنامه ریزی میان مدت و بلند مدت در راستای افزایش کیفیت و دسترسی به خدمات ارتباطی و ارائه خدمات جدید به مردم به منظور تحقق اهداف مدنظر عملیاتی شده است.


مسئولان امر اهتمام خود را بر این قرار دادند که با مقابله با افزایش قیمتها، تلاش برای افزایش پهنای باند و تعریف و تبیین جایگاه بخش های مختلف از جمله بخش خصوص، اپراتورها و بخش حاکمیت، زمینه دسترسی بیشتر مردم به خدمات، افزایش رفاه و تسهیل در انجام امور را فراهم کنند.


عدم افزایش هزینه های ارتباطی


بدون شک، یکی از دغدغه های مردم در شرایط کنونی، موضوع هزینه ها است و در همین راستا نیز، یکی از اقدام هایی که بلافاصله پس از استقرار دولت جدید در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت جلوگیری از افزایش تعرفه های خدمات این حوزه به منظور حمایت از سبدخانوار بود، به طوری که افزایش تعرفه ها منوط به افزایش کیفیت و یا ارائه سرویس های جدید به مردم خواهد بود.


اگرچه در این مسیر برخی مشکلات ایجاد و برخی افزایش تعرفه ها علی رغم دستورالعمل های صریح صادر شده، صورت گرفت، اما با پیگیری های قاطعانه وزیر ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات نه تنها ادامه این مسیر به طور کامل متوقف شد بلکه مقرر شد پول های اضافه دریافت شده نیز به مردم بازگردانده شود.


تبیین جایگاه تمامی بخش ها برای خدمتگزاری


یکی دیگر از فعالیت هایی که در ۱۰۰ روز گذشته به شدت مورد توجه بوده و از سوی مسئولان به جدیت پیگیری شده است، تبیین جایگاه بخش های مختلف در حوزه است به طوری که جایگاه حاکمیت و نقش آن در دفاع از حقوق تمامی ذینفعان مشخص شد.


در همین راستا، فضای تعامل میان اپراتورها و بخش حاکمیتی تعریف و هم اکنون اپراتورها و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هر کدام در جایگاه تعریف شده خود، در حال خدمت رسانی به مردم هستند.


آغازی دوباره برای شورای عالی فضای مجازی


یکی از نهادهایی که با دقت نظر مقام معظم رهبری تاسیس شد و برنامه ها و اهدافی که برای آن تعریف شد، بیانگر اهمیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و از همه بالاتر توجه و نظر ایشان به این بخش بود، شورای عالی فضای مجازی است.


برخی کارشناسان بر این باورند که این شورا نتوانسته بود به اهدافی که برایش تعریف شده، دست پیدا کند و بر همین اساس و با توجه به نظر کارشناسان و در راستای اجرایی شدن فرامین مقام معظم رهبری در این بخش، مسئولان دولت بر آن شدند تا زمینه لازم برای این منظور را فراهم کنند.


در همین راستا، نخستین جلسه شورای عالی فضای مجازی در دولت جدید با حضور رئیس جمهور، رئیس مجلس و دیگر مسئولان برگزار و دبیر جدید آن انتخاب شد تا این شورا که تاثیر بسیاری مهمی در سیاستگذاری فضای مجازی می تواند داشته باشد، بتواند وظایف محوله در راستای توسعه و تسهیل خدمت رسانی به مردم را عملیاتی کند.


افزایش ۱۵۰۰ کیلومتری فیبرنوری در ۱۰۰ روز


ایجاد شبکه فیبر نوری یکی از زیرساخت های اصلی پیاده سازی دولت الکترونیکی و ارائه خدمات الکترونیکی به مردم محسوب می شود. بر همین اساس و با برگزاری جلسات فنی مستمر با بخش های ذی ربط، مقرر شد از طریق سرعت دادن به اجرای پروژه های در دست اقدام، طی ۱۰۰ روز، یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر به شبکه فیبر نوری کشور اضافه شود که این امر محقق و به واسطه آن، توسعه قابل ملاحظه ای در شبکه فیبر نوری کشور ایجاد شد.


افزایش پهنای باند برای افزایش دسترسی مردم


پیرو اقدامات زیر بنایی برای توسعه بخش ICT در کشور که تأثیر آن در گسترش ارتباطات و سرعت انتقال اطلاعات اقتصادی و اجتماعی در شبکه اینترنت و ایجاد تسهیلات برای ارائه خدمات به مردم و سرعت دسترسی به خدمات الکترونیک در شبکه های تخصصی و توسعه کسب و کار مردم بسیار زیاد است، در برنامه ۱۰۰ روزه، افزایش ۳۰ و ۴۰ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند شبکه بین الملل در دستور کار قرار گرفت تا به واسطه آن، زمینه توسعه فعالیت های اقتصادی مردم و ایجاد فرصت های شغلی و کسب و کارهای جدید ایجاد شود.


همچنین افزایش پهنای باند داخل کشور ارائه سرویس ها بر بستر شبکه ملی اطلاعات از طریق دولت و بخش خصوصی و غیر دولتی به آحاد جامعه و ارائه پهنای باند امن در نقاط مورد نیاز (اعم از برخوردار و غیر برخورداد) و دسترسی پر سرعت پایگاه های دادده ملی و استانی و دستگاهی فراهم می شود.


روستاها و نعمت ارتباطات


یکی دیگر از برنامه هایی که از روزهای نخستین در دستور کار قرار گرفت و برنامه ریزی های لازم برای تحقق انجام شد، ایجاد ارتباطات روستایی برای روستاهای بدون ارتباط بود تا زمینه استفاده روستائیان از این نعمت فراهم و عدالت از جنس الکترونیکی، گسترش پیدا کند.


در همین راستا امکانات زیرساختی برای دریافت ارتباطات همراه، ثابت و اینترنت بیش از ۱۰۰۰ روستا فراهم شد که فعالیت های اجرایی آن نیز آغاز شده است.


راه اندازی پست تلفنی ۱۹۳


ارائه سرویس های متنوع در بخش های مختلف از جمله قول های مسئولان در این حوزه بود که راه اندازی سرویس پست تلفنی ۱۹۳ در این مدت در راستای اجرای این تعهد و همچنین کاهش هزینه‌های عمومی جامعه و همچنین افزایش رضایت و امنیت شهروندان صورت گرفت.


این سرویس درحال حاضر در ۹ مرکز استان راه اندازی شده و مردم می توانند از طریق آن، کالای مدنظر را در محدوده شهر خود، در کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه جابجا کنند و آمارها نشان می دهد در همین مدت کوتاه به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید