اعلام مخارج ایران در عراق، سوریه و یمن

به نقل از العربیه ، در این گزارش که لینک آن را مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر کرده، آمده است که ایران به وسیله سپاه قدس، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، این اموال را با روش‌های پیچیده‌ای، به شبه‌نظامیان و گروه‌هایی رسانده که به نیابت از تهران در کشورهای منطقه می‌جنگند.

این گزارش همچنین جزئیاتی از رفتارهای ایران در منطقه دارد که آن را با سر تیترهایی همچون «حمایت از تروریسم، برنامه موشکی، دور زدن تحریم‌ها، تهدید دریانوردی و امنیت، نقض حقوق بشر و آسیب رسانی به محیط زیست» توصیف کرده است.

این گزارش نوشته است که ایران همچنان به اعضای از گروه القاعده پناه می‌دهد و محل اقامت و همچنین گذرگاه برای عبور و مروم برای آن‌ها فراهم می‌کند؛ مساله‌ای که باعث شد القاعده بتواند جنگجو و پول از مناطقی در جنوب آسیا به سوریه منتقل کند.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا در توئیتی نوشت: «در حالی که مردم ایران برای زندگی مباره می‌کنند، نظام ایران با نقض قانون، بیش از ۱۶ میلیارد دلار را از سال ۲۰۱۲ برای حمایت از اسد (رئیس جمهور سوریه) و متحدان و نمایندگانش در سوریه، عراق و یمن، هزینه کرده است.

اما سرگئی ورشینین، معاون وزیر خارجه روسیه در حمایت از ایران گفت: نظامیان ایرانی و گروه های متحد آنها به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور هستند. این نکته بارها گفته شده و باید مورد تذکر و تاکید قرار بگیرد چون بسیار مهم است. ایرانی ها برای کمک در آنجا قرار داشته و واقعاً به مبارزه با تروریسم کمک می کنند”.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید