اعلام استارت لیست وزنه‌برداری/ سه وزنه بردار ایرانی شانس اول کسب طلا


  به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون وزنه برداری، با اعلام استارت لیست مسابقات وزنه برداری بازی‌های آسیایی اینچئون، مشخص شد که کیانوش رستمی، نواب نصیرشلال و بهداد سلیمی سه وزنه بردار کشورمان شانس های اول کسب مدال طلا در اوزان ۸۵، ۱۰۵ و ۱۰۵+ کیلوگرم هستند. همچنین نام رسول تقیان و جابر بهروزی در اوزان ۸۵ و ۶۹ کیلوگرم، در میان سه شانس اول کسب مدال دیده می‌شود.


  رقابت‌های وزنه برداری بازی‌های آسیایی اینچئون با حضور ۲۱۳ ورزشکار زن و مرد از ۳۴ کشور  برگزار می‌شود. در بخش مردان، جایی که تیم ملی وزنه برداری کشورمان با ۷ وزنه بردار، امید زیادی به کسب مدال‌های خوشرنگ دارد، ۱۳۶ وزنه بردار از ۳۳ کشور آسیایی رقابت می‌کنند.


  شلوغ‌ترین دسته رقابت‌های وزنه‌برداری بازی‌های آسیایی اینچئون دسته ۶۹ کیلوگرم است که ۲۴ وزنه بردار در آن حضور دارند. در این دسته جابر بهروزی هم حضور دارد. اوزان ۵۶ و ۱۰۵ کیلوگرم  با ۱۴ وزنه بردار خلوت ترین اوزان رقابت‌ها هستند.


  در دسته ۵۶ کیلوگرم مجید عسکری با رکورد ورودی ۲۸۲ کیلوگرم بعد از نمایندگان چین، کره شمالی و ویتنام در رده چهارم قرار دارد. سرشناس‌ترین وزنه بردار این وزن جینگبیائو وو از چین است که قهرمان دوره قبلی بازی‌های آسیایی و دو قهرمانی جهان در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و نایب قهرمانی المپیک ۲۰۱۲ لندن را هم دارد.


  در این وزن یان چول اوم قهرمان المپیک ۲۰۱۲  لندن و قهرمان رقابت‌های جهانی ۲۰۱۳ هم حضور دارد. او با حد نصاب ۱۶۹ کیلوگرم رکورددار حرکت دوضرب دسته ۵۶ کیلوگرم جهان نیز هست. سومین رقیب جدی مجید عسکری، کیم توان تاچ از ویتنام است. این وزنه بردار ۲۰ ساله امسال عنوان قهرمانی رقابت‌های جهانی جوانان را به دست آورد. او سال گذشته نیز با وجود ۱۹ سال سن در رقابت‌های جهانی بزرگسالان به مدال برنز رسید. در این وزن توان تران از ویتنام و نستور کولونیا از فیلیپین هم با توجه به رکوردهای ورودی دیگر رقبای مجید عسکری برای کسب مدال بازی‌های آسیایی هستند.


  در وزن ۶۹ کیلوگرم جابر بهروزی با رکورد ورودی ۳۳۵ کیلوگرم بعد از دو نماینده چین و کره شمالی که رکورد ورودی‌شان ۳۴۰ کیلوگرم است شانس سوم کسب مدال به شمار می‌رود. در این وزن کینگ فنگ لین از چین قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن است. مینگ هیوک کیم از کره شمالی هم در کارنامه خود مدال برنز رقابت‌های جهانی ۲۰۱۳ را دارد. 


  در وزن ۸۵ کیلوگرم شانس مسلم کسب مدال طلا کسی نیست جز کیانوش رستمی از ایران. رستمی که مدال طلای رقابت‌های جهانی ۲۰۱۱ و مدال برنز المپیک ۲۰۱۲ را در کارنامه خود دارد، با رکورد ورودی ۳۸۵ کیلوگرم، با اقتدار در صدر استارت لیست وزن خود قرار دارد. در این وزن رسول تقیان دیگر نماینده ایران با رکورد ورودی ۳۷۰ کیلوگرم در کنار تائه هونگ جیونگ و جائه یوک سا از کره جنوبی، الوگبک علیموف از ازبکستان و تائو تیان از چین که همگی رکورد ورودی شان ۳۷۰ کیلوگرم است برای ایستادن روی سکو رقابت می‌کنند. در بین این مدعیان جائه یوک سا از کره جنوبی، مدال طلای المپیک ۲۰۰۸ پکن را در کارنامه دارد. با این حال این امیدواری هست که مدال های طلا و نقره وزن ۸۵ کیلوگرم بازی‌های آسیایی اینچئون نصیب وزنه برداران کشورمان شود.


  در وزن ۱۰۵ کیلوگرم هم نواب نصیرشلال با رکورد ورودی ۴۱۰ کیلوگرم شانس اول کسب مدال طلا به شمار می‌رود. در این وزن ژی یانگ از چین هم رکورد ورودی ۴۱۰ کیلوگرم را داده است تا جدی‌ترین رقیب نماینده کشورمان برای کسب مدال طلا باشد. یانگ قهرمان بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ است اما نواب نصیرشلال هم مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ را در کارنامه خود دارد. غایب بزرگ این وزن روسلان نورودینوف ازبکستانی است که سال گذشته با رکورد مجموع ۴۲۵ کیلوگرم عنوان قهرمانی جهان را به دست آورد.


  در دسته فوق سنگین، این بهداد سلیمی است که بدون رقیب در صدر استارت لیست بازیهای آسیایی قرار دارد. رکورد ورودی بهداد سلیمی ۴۴۵ کیلوگرم است؛ ۳۰ کیلوگرم بیشتر از نزدیک‌ترین تعقیب کننده خود، یونان آل از چین.


  در ۴۰ سال اخیر بهترین عملکرد وزنه برداری ایران در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان بود که پولادمردان موفق به کسب یک مدال طلا، ۳ نقره و ۳ برنز شدند.


  انتهای پیام/

  ارسال یک پاسخ

  لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید