اعتکاف در اینستاگرام، whatsapp و تلگرام/ توشه ۳ روز بندگی در خانه خدا چیست؟

اعتکاف در اینستاگرام، whatsapp و تلگرام/ توشه ۳ روز بندگی در خانه خدا چیست؟
[ad_1]

زیباترین کمپ ارتباط با خدا در دنیابه گزارش مجله اینترنتی ملکانه؛اگر با دید معرفت و با اندیشه الهی در ساختار وجودی انسان نگریسته شود، به این مطلب دست خواهیم یافت که انسان همچون موجودات دیگر که معاش و زندگی اش تنها بر پایه و اساس مادیات شکل گرفته نیست؛ چرا که او علاوه بر ظاهری مادی دارای روحی الهی است. روحی که به اذعان محققان علوم اسلامی، مقوم جسم مادی است؛ بُعد روحانی و معنوی که از سنخ مادیات نیست؛ از این رو برای تقویت و تکامل آن می بایست، خوراکی در خور شأن و نیاز او تهیه و استفاده کند.

زیباترین کمپ تقویت روح
همان طور که در مقدمه نیز بیان شد ساختار وجودی انسان متشکل از جسم و روح است، از طرفی شیوه و روش تقویت روح متفاوت از جسم مادی است، از این رو فرهنگ و منابع اسلامی راهکارهای زیبا و ارزشمندی در پیش روی افراد قرار داده است، تا اینکه روح و روان آنها هویت الهی و آسمانی خود را دریابد و از جهان مادیان پرواز کند و در قله معنویت سکنا گزیند.

از جمله راهکارهای زیبایی که آموزه های دینی و اسلامی در پیش روی افراد قرار داده، وارد شدن در کمپ عاشقان و دلدادگان عبودیت و بندگی است. کمپ زیبایی که در روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه قمری درهای خود را بر روی عاشقان باز می کند، تا اینکه مشتاقان، وقت خود را فارق از مباحث مادی و دنیوی به اعتکاف و روزه سپری کنند. این سه روز طلایی در فرهنگ اسلامی به اَیّامُ البیض (به معنای روزهای سفید) شهرت یافته که البته در بین شیعیان، ماه رجب و در مرتبه بعد شعبان و رمضان، از اهمیتی ویژه برخوردار است.[۱]

بارزترین مصداق بندگی
هر چند وقتی انسان در مرداب گناه و لذات مادی غرق می شود یادش می رود که فلسفه وجودی خلقت او چه بوده است، ولی خدای متعال برای نجات این انسان گرفتار در شهوات و خوشی های دنیوی، فهمانده است که او را برای بندگی حق تعالی آفریده است نه برای بردگی لذات و شهوات نفسانی؛ از این رو فرموده است: «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ.[ذاریات/۵۶]

برای نیل به این عبودیت و بندگی دو تن از پیامبران مأمور شدند تا کعبه و حریم پاک آن را از لوث وجود و ثنیت و ثنویت پاک و تطهیر کنند، تا اینکه عبادت کنندگان در مطاف و در کنار قبله و حرم ذات اقدس به طواف و اعتکاف و رکوع و سجود بپردازند.[۲] و به ابراهیم و اسماعیل فرمان دادیم که: «خانه مرا براى طواف ‏کنندگان و معتکفان و رکوع و سجود کنندگان پاکیزه کنید.»[3] از این که اعتکاف در کنار طواف و و عِدل رکوع و سجود قرار گرفته روشن می شود که از بارزترین مصادیق بندگی در پیشگاه احدیت به شمار می آید.[۴]

اردوگاه سه روزه پرورش روح
اردوگاه و کمپ عاشقان در ایام بیض فرصتی است تا این که انسان قدری از روز مرگی ها فاصله بگیرد و و بت های درونی خود را فرو ریزد و از تعلقات و لذات و شهوات خود را دور کند، او مجاز نیست همچون گذشته با شهوات و لذات مادی وابسته باشد،[۵] چرا که خدای متعال در میعادگاه عارفان او را از ارتکاب آن اعمال منع کرده است: «وَ لا تُبَاشِرُوهُنَّ وَ أَنْتُمْ عاکِفُونَ فِی الْمَساجِد؛ [بقره،۱۸۷] و در حالى که در مساجد معتکف هستید [با زنان‏] در نیامیزید.»، او می بایست تمام وقت خود را در چشمه زلال عبودیت و معرفت حق تعالی شستشو دهد.

اعتکاف در اینستاگرام، whatsapp، تلگرام و Tango
در این ایام و روزهایی که بیشتر عمر انسان ها به توقف در شبکه های اجتماعی و پیام رسان صرف می شود، و نوعاً چیزی جز انباشت های ذهنی و فکری را عاید افراد نمی کند، شایسته است، سه روز از عمرمان را فارق از اعتکاف های مجازی در فضای حقیقی و در خانه خدا توقف کنیم. هر چند که گاهی این معضل و ویروس ویرانگر، جای خود را در محفل های عبادی نیز پیدا می کند و روح عبادت و بندگی را در وجود افراد متزلزل می کند.

در واقع برخی افراد به جای اینکه در محفل عشاق و دلدادگان بندگی محو ارتباط با خدا باشند غرق در تلگرام و اینستاگرام می شوند، به طوری که بعد از سه روز توقف در خانه خدا، به جای اینکه توشه ای از معرفت و لذت ارتباط با خدا را عاید خود کرده باشند، در پیج های اینستاگرامی جز سرگیجه را نصیب خود نمی کنند.

توشه سه روز اعتکاف در خانه خدا

۱- بخشش گناهان: در منابع روایی نقل شده است: «اَلْمُعْتَکِفُ یعْکِفُ الذُّنُوبَ وَ یجْرى‏ لَهُ مِنَ الاَ ْجْرِ کَاَجْرِ عامِلِ الْحَسَناتِ کُلِّها؛[۶] معتکف گناهان را متوقف نموده[و از بین مى ‏برد] و اجرى بسان انجام دهنده تمام نیکی ها دریافت مى‏ دارد.»

۲- لذت و آرامش با خدا بودن: اعتکاف در اینستاگرام و فضای مجازی زلزله ای به قدرت ۱۰۰ ریشتر در زندگی ها ایجاد می کنند به طوری که آرامش و زندگی معمول را از انسان سلب می کنند، این در حالی است که اعتکاف سه روزه در مسجد اکسیر آرامش و آزادی را برای انسان به ارمغان می آورد و لذت با خدا بودن را نصیب انسان می کند.[۷]

سخن آخر
«ایام بیض» فرصت دوباره است که خدا در پیش روی انسان خاکی قرار داده تا اینکه خود را از خاک جدا کرده و به افلاک نزدیک کند.


پی نوشت:
[۱]. ر.ک: ابن طاووس، اقبال…، صص۲۸۱، ۲۸۷؛ مجلسی، بحارالانوار، ج۵۹، ص۳۹۹.
[۲]. حکمت عبادات، آیت الله جوادی آملی، ص۱۸۲.
[۳]. بقره، آیه ۱۲۵. «وَ عَهِدْنا إِلى‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُود»
[۴]. حکمت عبادات، آیت الله جوادی آملی، ص۱۸۳.
[۵]. الکافی (ط – الإسلامیه)، ج‏4، ص: ۱۷۸. کلینی در کتاب خود این چنین نقل می کند: «ابو جعفر باقر (علیه السلام) گفت: کسى که معتکف شد، حق‏ ندارد بوى خوش ببوید. حق ندارد از چهره گل و ریحان کامیاب شود. حق ندارد مشاجره کند و بگو مگو راه بیندازد. حق ندارد وارد معامله شود: بخرد و بفروشد….»
[۶]. کنز العمّال، متقى هندى: ج‏8، ح ۲۴۰۱۲.
[۷].رعد آیه ۲۸. « الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (۲۸) همان کسانى که ایمان آورده ‏اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‏ گیرد. آگاه باش که با یاد خدا دلها آرامش مى ‏یابد.»

منبع: تبیان

انتهای پیام/

اعتکاف در اینستاگرام، تلگرام و Tango

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید