اعتباربخشی بیمارستانها از فروردین ۹۳ اعمال می شود


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدسجاد رضوی در نشست هم اندیشی اعتباربخشی بیمارستانها، افزود: از هفت سال بیش موضوع اعتبار بخشی در ایران شکل گرفت و مدل‌مان را از مدل ارزشیابی به مدل اعتبار بخشی تغییر دادیم. چون تنها مدلی که برای بحث کیفیت از لحاظ ارتقای ارزشیابی باید مورد استفاده قرار می‌گرفت، مدل اعتبار بخشی بود و مدلهای دیگر هنوز نتوانسته‌اند جای اعتبار بخشی را بگیرند.


وی با بیان اینکه ۲ هزار نفر ساعت استانداردهای موجود در مدل اعتبار بخشی را تدوین کرده‌اند، گفت: این مهم با حضور بیمارستانها، انجمنها، استانداردها و صاحبان فکر صورت گرفت. در این راستا هیچ انجمنی نمی‌تواند بگوید برای تدوین استانداردهای ملی از ما دعوت نشده بود. از دو سال گذشته، استانداردها تبدیل به ارزیابی شد و ارزیاب های ارشد آموزش داده شدند. اعتبار سنجی سال قبل شروع و در مهر ماه همه بیمارستانها ارزیابی یا اعتباربخشی شدند که انجام این کار برای استفاده از تفکر جمعی همه صاحبان فرآیند، بحث ارتقای کیفیت بود و ما هدفی برای اذیت کردن آنها نداشتیم.


رضوی با اشاره به اینکه ثبت الکترونیک برای اولین بار در ایران صورت گرفت گفت: با ثبت ارزیابی‌های انجام شده به صورت الکترونیک، تمام اطلاعات به صورت هماهنگ وارد پرتال وزارت بهداشت. هم اکنون شرایطی فراهم آمده که اگر بخواهیم وضعیت آتش‌نشانی یک بیمارستان را بررسی کنیم می‌توانیم به صورت آنلاین از وضعیت بیمارستان با خبر شویم.


وی افزود: از طرفی همیشه بیمارستانها گله داشتند که ارایه‌دهنده خدمات خودش نباید ارزیاب باشد و این کار باید به بخش خصوصی با استانداردهای لازم سپرده شود.


رضوی با اشاره به اینکه باید نتایج اعتباربخشی را به بیمه‌ها نیز اعلام کنیم گفت: بنابراین مقرر شد نتایجی که از ارزیابی به دست آوردیم را به بیمارستانها اطلاع بدهیم تا آنها مواردی که قبول دارند یا ندارند را به ما اطلاع دهند. آنها تا آخر دی ماه فرصت دارند اصلاحات نهایی را به ما ارایه کنند و در بهمن ماه دوباره ارزیابی انجام می‌شود، اواسط اسفند نتایج مشخص خواهد شد و پس از آن، اوایل فروردین اعتبار بخشی در بیمارستانها اعمال می‌شود.


وی در ادامه گفت: بیمارستانهایی که اعتبار بخشی ملی را انجام داده‌اند، هم اکنون قصد دارند اعتبار بخشی بین‌المللی را انجام دهند. یکی از مشکلات به تضاد این دو موضوع باز می‌گردد. یعنی ابتدا باید اعتبار بخشی ملی ما استاندارد بین‌المللی داشته باشد و پس از آن به سمت اعتبار بخشی بین‌المللی برویم.


مدیرکل دفتر نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت معتقد است: اعتبار بخشی چه ملی و چه بین‌المللی انجام شود، جامعه پزشکی باید به افزایش کیفیت کار خود و ایمنی بیمار بپردازد و به فکر استاندارد کردن فعالیت خود باشد. چرا که از این استاندارد کردن همه سود خواهند برد.  قرار بر این نیست که با استاندارد کردن بیمارستانها هزینه‌ها بالا بیاید ولی قطعا در طولانی مدت ما با کاهش هزینه‌ها مواجه خواهیم بود.


دکتر محمد جهانگیری معاونت نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی ایران نیز در این مراسم اولویت نخست را اعتبار بخشی ملی دانست و افزود: در این زمینه سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت توافقاتی را برای تقویت اعتباربخشی ملی انجام داده‌اند. در این راستا استفاده از پتانسیل‌های سایر کشورها و مؤسسات بین‌المللی موضوع مهمی است که برای متولیان امر بسیار ارزنده است.


وی ادامه داد: از دو سال پیش با دستور دکتر زالی موضوع اعتبار بخشی بین المللی در ایران آغاز و قسمت‌های اجرایی و متدولوژی کار تقویت شد. اعتبار بخشی کانادا تنها مؤسسه‌ای به شمار می‌رفت که قادر بود در ایران استانداردها را منتقل کند. طی این دو سال قراردادهای اجرایی منعقد گردید که بیمارستان بینا در تهران و بیمارستان رضوی در مشهد از جمله بیمارستانهایی بودند که موضوع اعتبار بخشی در آنها اعمال شده و موفق به اخذ گواهینامه اعتباربخشی بین المللی شدند.


جهانگیری با اشاره به ایجاد فرهنگ اعتبار بخشی در جامعه گفت: فرهنگ‌سازی این موضوع بسیار مهم بود و خوشبختانه فرهنگ آن با اقدامات شایسته انجام شده توسط وزارت بهداشت و بخش های مختلف به خصوص موسسات پیشرو در این امر ایجاد شده است. بی‌تردید عملی کردن این کار چه در صحنه ملی و چه در صحنه بین‌المللی کار بسیار سختی است که به خصوص در بحث اجرایی کار، چالش‌های بسیاری برای وزارت بهداشت به همراه داشته است و حال با هماهنگی و تعامل تمام ذینفعان و ایجاد هم افزایی به این مهم نائل خواهیم شد.


سباستین اودیتی رئیس اعتباربخشی بین المللی کانادا (ACI) نیز در این مراسم با تشریح وضعیت کارهای این بخش در سایر کشورها به آمادگی همکاری با ایران اشاره و اظهار داشت: می توان از طریق سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت علاوه بر اعتبار بخشی ملی اعتبار بخشی بین المللی را به نحو احسن انجام داد.


در پایان این مراسم، تفاهمنامه اولیه ای با و دکتر علیرضا زالی منعقد شد. بر اساس این تفاهمنامه، مقرر شد تمامی فرایند اعتباربخشی توسط (ACI) و تعاملات لازم در خصوص ارتقای سطح استانداردهای اعتباربخشی برای تمام موسسات خرد و کلان ملی تا سطح بین المللی و تربیت خدمات ارزیاب با محوریت نظام پزشکی و موسسه بین المللی اعتباربخشی کانادا صورت پذیرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید