اظهارات کم سابقه وزیر اطلاعات عربستان: از نزدیکی آمریکا به ایران ناراحتیم

وی گفته است سردی در روابط عربستان با آمریکا از زمانی محسوس شد که ریاض احساس کرد دولت آمریکا می خواهد به ایران نزدیک شود و از موضع عربستان در قبال تحولات داخلی در بحران حمایت نمی کند.

اردبیل نیوز: دولت عربستان از سیاست های منطقه ای آمریکا در خاورمیانه به شدت عصبانی است و می خواهد در روابط  خود با واشنگتن تجدید نظر کند.

به گزارش نواندیش یک منبع نزدیک به خاندان حاکم سعودی با اعلام این مطلب به خبرگزاری رویترز گفت شاهزاده بندر بن سلطان بن عبدالعزیز وزیر اطلاعات عربستان در گفت و گو با دیپلمات های اروپایی ناراحتی عمیق ریاض را از سیاست های آمریکا در قبال تحولات خاورمیانه ابراز داشته است.

این منبع نزدیک به سعودی ها گفته است دولت عربستان از عدم انجام اقدام عملی آمریکا علیه حکومت سوریه، نزدیکی اخیر واشنگتن به تهران ، سیاست آمریکا در قبال موضوع صلح فلسطینی ها و اسراییل و عدم حمایت جدی واشنگتن از موضع عربستان در قبال سرکوب ناآرامی های داخلی ضد حکومتی دو سال پیش در بحرین بسیار ناراحت است.

هنوز مشخص نیست که اظهارات شاهزاده بندر در گفت و گو با دیپلمات های اروپایی تا چه میزان با نظر عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه عربستان هماهنگ است، اما بنا به گفته این منبع نزدیک به سعودی ها دولت عربستان از زمان استقلال خود که روابط بسیار نزدیکی با آمریکا داشته است، در چنین موقعیتی در روابط خود با واشنگتن نبوده است.

از سوی دیگر شاهزاده بندر بن سلطان یکی از متنفذترین شاهزاده های سعودی است و پیشتر به مدت ۲۲ سال سفیر عربستان در ایالات متحده آمریکا بوده است و از این جهت روابط بسیار نزدیکی با مقامات آمریکا دارد.

شاهزاده بندر به دیپلمات های اروپایی گفته است که دولت ریاض به دلیل سیاست های آمریکا در قبال سوریه و فلسطین می خواهد در روابط خود با واشنگتن یک تجدید نظر اساسی کند، از جمله این تغییر سیاست ها می تواند تغییر سیاست های فروش نفت عربستان به آمریکا و نیز تجدید نظر در خرید های تسلیحاتی از آمریکا باشد.

از سوی دیگر  انتقال دارایی های بانک مرکزی عربستان از بانک های آمریکایی که بالغ بر ۷۰۰ میلیارد دلار می باشد یکی دیگر از گزینه های ریاض است.

وی گفته است سردی در روابط عربستان با آمریکا از زمانی محسوس شد که ریاض احساس کرد دولت آمریکا می خواهد به ایران نزدیک شود و از موضع عربستان در قبال تحولات داخلی در بحران حمایت نمی کند.

این منبع نزدیک به سعودی ها از ارایه جزییات بیشتر از اظهارات شاهزاده بندر خودداری کرد. اظهاراتی که چند روز پیش در جمعی از دیپلمات های اروپایی ایراد شده است.

گفتنی است دولت عربستان جمعه گذشته با رد عضویت در شورای امنیت استانداردهای دوگانه سازمان ملل و عدم اقدام عملی شورای امنیت در بحران سوریه را دلیل عدم تمایل خود برای حضور در این شورا اعلام کرده است.

برخی ناظران این اقدام عربستان را نوعی پیام اعتراض به سیاست های آمریکا در قبال تحولات خاورمیانه از جمله سیاست جدید دولت اوباما در رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران می دانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید