استاد سلیم مؤذن زادهٔ اردبیلی

استاد سلیم مؤذن زادهٔ اردبیلی یکی از مداحان معروف ایرانی است که در سال۱۳۱۵خورشیدی در شهر اردبیل زاده شد. وی که بیشتر نوحه هایی را به زبان ترکیآذربایجانی سروده، به زبانهای فارسی و عربی نیز تسلط دارد.

اردبیل نیوز: استاد سلیم مؤذن زادهٔ اردبیلی یکی از مداحان معروف ایرانی است که در سال۱۳۱۵خورشیدی در شهر اردبیل زاده شد. وی که بیشتر نوحه هایی را به زبان ترکیآذربایجانی سروده، به زبانهای فارسی و عربی نیز تسلط دارد. پدرش شیخ عبدالکریم مؤذنزادهٔ اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن زادهٔ اردبیلی نیزاز مؤذنان معروف اسلامی است. سلیم مؤذن زاده در مراسم ختم حیدر علیاف رئیس جمهورپیشین جمهوری آذربایجان برای اجرای نوحه دعوت شده بود.

سلیم موذن زاده اردبیلی، با سابقه ترین مداح درقید زندگانی ایران استکه نوای او بیش از شش دهه است که هنوز از حنجره ای استثنایی، گوش و دل علاقه مندانرا نوازش می دهد. اعجاب و توانایی بی وصف دراجرای برنامه های گوناگون مداحی، نوحهخوانی، مولود خوانی، اذان و قرائت قرآن مجید از دوران نوجوانی وی را درردیف یکی ازمطرح ترین افراد جهان دراین رشته ها قرارداده است. بطورمتوسط روزانه پنج ساعت ازعمر خود را صرف مداحی کرده و بیش از دو هزارعنوان نوار کاست مربوط به برنامه های اواز زمان پیدایش ضبط صوت تاکنون به زبان های ترکی، فارسی و عربی موجود است. فخرالذاکرین، سلیم موذن زاده با معرفی خود به عنوان نوکر پیرآستان مقدس اهل بیت (ع)می گوید: حنجره ی من یک موهبت الهی است و وقف سید الشهدا (ع) می باشد واستفاده ازآن درزمینه های غیرازاین صحیح نیست.

از زمان حاکمیت دین اسلام افراد زیادی از اردبیل تاکنون به حرفه موذنیو مداحی پرداختند که تا قبل از۵/۱ قرن اخیراطلاعات کافی ازآنان دردست نمی باشد. امابطور مسلم صدای گیرا درخانواده ی موذن زاده اردبیلی موروثی بوده و همه فرزندان ونوادگان مرحوم شیخ فرج این موهبت الهی را ازاو به یادگار بردند. شیخ فرج، پدربزرگسلیم موذن زاده اردبیلی، قدیمی ترین موذن کشوراست که اطلاعات مختصری از وی موجود میباشد. به گفته ی سال خوردگان، صدای اذان وی را ساکنان روستاهای واقع درحاشیه سهفرسنگی شهراردبیل سحرگاهان از بام مسجد زینال در مرکز شهر می شنیده اند. شیخعبدالکریم، فرزند شیخ فرج هم نخستین موذن درایران است که نوای اذان دلنشین او شهرتجهانی دارد. او درسال ۱۲۷۳ شمسی در محله ی ” تازه شهر” اردبیل دیده به جهان گشود وتا سال ۱۳۲۱شمسی نوای توحیدی اش از مناره ی مسجد میرزا علی اکبر این شهر به گوش میرسید. نعیم، سلیم، رحیم و داود چهار فرزند او نیز از مداحان اهل بیت (ع) و موذن هایمشهور جهان اسلام هستند که اکنون از میان آنان فقط سلیم درقید حیات بوده و به اینحرفه مشغول است. شادروان رحیم موذن زاده اردبیلی نیز که اذان بی مانند او در دستگاهبیات ترک درفهرست آثارمعنوی ایران به ثبت رسید چند سال قبل براثر بیماری دعوت حق رالبیک گفت.استاد سلیم، درباره ی پدرش می گوید : او در سال ۱۳۲۱ شمسی به قصد زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) عازم مشهد مقدس می شود و در بینراه شبی را درمنزل یکی از دوستان خویش درتهران سپری می کند. ازآنجایی که شیخعبدالکریم عشق موذنی داشته سحرگاه به پشت بام منزل واقع درخیابان عین الدوله رفته وندای توحیدی اذان را سر می دهد. امام جماعت وقت مسجد سلطانی (امام فعلی ) صدای اذاناو را از دور شنیده و قبل از ظهر سراغ او را از تمام خانه های اطراف می گیرد. به اومی گویند که شیخی از اردبیل آمده و درخانه ی “مطلب بلوری ” میهمان است و با درخواستامام جماعت، ظهر همان روز ” شیخ عبدالکریم ” در پشت بلندگوی مسجد قرار گرفته و نوایملکوتی ” اشهدان لااله الاالله ” را به گوش مردم می رساند. او پس از بازگشت اززیارت مشهد مقدس درتهران ماندگار شده و موذن مسجد سلطانی می شود بطوریکه تا سال ۱۳۲۹ خورشیدی که دارفانی را وداع گفت صدای اذان وی روزی سه بار از رادیو واقعدرمیدان ارک تهران پخش می شده است. سلیم، صدای خوب درمداحی را از رشته های هنریظریف توصیف می کند که ملاحت، زیرو بم آهنگ، ادای کلام و تحریرهای مناسب لازمه اینهنراست. وی که خود علاوه برحفظ روش های قدیمی، سبک های جدیدی با اصالت فرهنگی را درنوحه خوانی و مداحی ابداع نموده، می گوید : صدای من در برابر صدای پدرم مانند قطرهای است درمقابل دریا.استاد موذن زاده در حضور آیت ا… طباطبایی مفسر تفسیر المیزان نیز مداحی داشته اند که ایشان از استاد تقاضای مداحیعربی میکرده است. به گفته اهل فن صدای ایشان ماندگارترین صدای برای مداحی در طولاعصار مختلف میباشد.

ProfessorSalimMoazzenzadeArdabili “s

SalimMoazzenzade  was  born  ۱۳۱۵  in  Ardabil .He’s more like dirges composed of Turkish, Persian and Arabic languages ​​are also mastered

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید