خانه فرهنگی و هنری سینما «تهران ۱۵۰۰» نخستین انیمیشن بلند ایرانی نیست!

«تهران ۱۵۰۰» نخستین انیمیشن بلند ایرانی نیست!

۰
«تهران ۱۵۰۰» نخستین انیمیشن بلند ایرانی نیست!

اولین فیلم بلند سینمایی انیمیشن ایرانی «خورشید مصر» نام دارد که در سال های نخست دهه هشتاد ساخته شد و در نیمه دوم سال ۸۲ به اکران عمومی درآمد. این فیلم ساخته مشترک بهروز یغماییان و شهرام خوارزمی بود. تهیه کننده اثر نادر یغماییان و مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی است.

اردبیل نیوز: به گزارش شبکه ایران در حالی که نخستین ساخته بلند بهرام عظیمی «تهران ۱۵۰۰» که در ردیف آثار اکران نوروزی قرار دارد تاکنون حدودا ۶۰۰ میلیونی فروش داشته، سعید رجبی فروتن ادعا کرده که این فیلم نخستین انیمیشن بلند ایرانی نیست. رجبی فروتن با نگارش یادداشتی که در وبسایتش منتشر کرده نخستین انمیشن ایرانی را «خورشید مصر» دانسته است. متن کامل یادداشت رجبی فروتن را در ادامه می خوانید:

انیمیشن «تهران ۱۵۰۰» اولین فیلم بلند انیمیشن ایرانی نیست. این مطلب را در برنامه رادیویی آپارات به کارشناس سینمایی برنامه تذکر دادم که فیلم “تهران ۱۵۰۰” اولین فیلم بلند سینمایی انیمیشن ایرانی نیست. با توجه به تکرار این اشتباه واضح از سوی دیگر رسانه هایی که به بهانه اکران این فیلم در باره آن مطلب می نویسند، ناگزیرم توضیح دهم، اولین فیلم بلند سینمایی انیمیشن ایرانی «خورشید مصر» نام دارد که در سال های نخست دهه هشتاد ساخته شد و در نیمه دوم سال ۸۲ به اکران عمومی درآمد. این فیلم ساخته مشترک بهروز یغماییان و شهرام خوارزمی بود. تهیه کننده اثر نادر یغماییان و مرکز گسترش سینمای مستندو تجربی است. دو سال بعد برادران یغماییان با سرمایه ای بالغ بر ششصد میلیون تومان دومین فیلم انیمیشن ایرانی را ساختند فیلمی که «جمشید و خورشید»  نام داشت. این اثر برخلاف فیلم اول هیچگاه به نمایش عمومی در نیامد.

مطلب قبلی آنجلینا جولی مسلمان می شود؟!
مطلب بعدی دانلود مرورگر گوگل کروم Google Chrome 26.0.1410.43 Final
Avatar
انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی در مجله اینترنتی ملکانه لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود. ما در ملکانه به هوش و ذکاوت مخاطبانمان باور داشته و با رعایت بی طرفی در پوشش و انتقال خبر به آنها، امکان تفسیرخبرها را مطابق با خواستشان فراهم می سازیم. همچنین ما به تمام نظرات کاربران احترام می گزاریم و از شما بابت وقتی که صرف نوشتن نظر می نمایید سپاسگذاریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید