اردبیل در تولید شیر خام رتبه ۱۱ کشور را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل در تولید شیر خام با ۴۳۸ تن، رتبه ۱۱ کشور را دارد.

اردبیل نیوز: به گزارش خبرگزاری فارس، عادل عبدایمانی ظهر امروز در جلسه توسعه واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در اردبیل اظهار داشت: میزان تولید تخم مرغ با ۱۳ درصد افزایش به هفت هزار و ۵۰۰ تن رسیده که از این لحاظ نیز استان اردبیل رتبه نهم کشور را دارا است.

وی به فعال کردن ۹۴۷ واحد صنعتی و نیمه صنعتی در حوزه فرآوری دام و محصولات لبنی اشاره کرد و افزود: استان اردبیل با دارا بودن شش میلیون واحد دامی یکی از ذخیره‌گاه‌های ارزشمند کشور است که ۱۱۱ درصد نسبت به دو دهه گذشته توسعه کمی و کیفی را در حوزه دامپروری شاهد بودیم.

عبدایمانی به رتبه چهارمی تولید عسل در استان و رتبه نهمی گوشت قرمز با ظرفیت ۴۳ هزار تن اشاره کرد و ادامه داد: ۲۳ هزار تن گوشت مرغ در این استان تولید می‌شود که این رقم ۲۱ درصد نسبت به سال‌های گذشته رشد نشان می‌دهد.

این مسئول با اعلام اینکه در یک سال گذشته با رقم سرمایه‌گذاری شش هزار و ۵۲۰ میلیارد تومان، ۲۳۵ طرح اعم از آب و خاک، شبکه انتقال، زهکشی و توسعه پایین دست سدهای در حال احداث و همچنین احداث سدهای معیشتی یادآور شد: بالغ بر سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصولات متنوع زراعی، باغی و دامی در این استان تولید می‌شود که این خود نشان‌دهنده توانمندی بسیار بالای این استان در توسعه همه‌جانبه است.

وی از خرید و راه‌اندازی دو دستگاه مدرن مقابله با سرمازدگی در باغات مشگین‌شهر و مبارزه بیولوژیکی با ۲۰ هزار هکتار تولید محصولات سالم کشاورزی اشاره کرد و گفت: از منابع داخلی استان برای توسعه آبزی‌پروری نیز توجه جدی به مناطق مختلف شده به طوریکه ۴۰۵ مزرعه پرورش ماهی در استان با ۲۰ درصد افزایش تولید حدود سه هزار و ۵۰۰ تن ماهی متنوع را تولید، تکثیر و روانه بازار مصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از توزیع و تکثیر شش میلیون قطعه ماهی زینتی و تولید سه تن خاویار در استان خبر داد و افزود: در سال مزین به تولید ملی برای نخستین بار کارگروه توسعه استان در خدمت امنیت غذایی و خودکفایی می‌باشد.

در ادامه این جلسه رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اردبیل نیز در سخنانی ضرورت پرداخت سه دهم درصد طرح بازرسی و نظارت مهندسان این سازمان را یادآور شد و تصریح کرد: ما در ارایه خدمات فنی، مهندسی تعرفه‌ای مشخص و براساس ابلاغ رسمی و ملی داریم ولی سعی کردیم در طرح توسعه کشاورزی پایین‌تر از این تعرفه را لحاظ کنیم تا مشکلی متوجه کشاورزان نشود.

شهرام محمدی خاطر نشان کرد: در این امر گاه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به کشاورزان حق و حقوق این مهندسان پرتلاش را نادیده گرفته و ما در تأمین این سه دهم درصد با مشکل مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: بیش از پنج هزار و ۲۰۰ مهندس مشاوره مستقیم و نظارت دقیق بر طرح‌های توسعه کشاورزی داشتند که در این زمینه پرداخت تسهیلات را منوط به تسویه حساب با نظام مهندسی کردیم اما به دلایل مختلف بانک‌ها با بی‌توجهی مبلغ را پرداخت کرده و سهم ما را از متقاضی دریافت نکردند.

محمدی بیان کرد: در این زمینه ضرورت دارد با دقت نظر بیشتر کارها و موضوعات را پیگیری کنیم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید