اردبیل در انتظار میهمانان نوروزی

در سال نو و تعطیلات نوروز استان اردبیل با داشتن هوای پاکیزه و مطبوع همراه با جاذبه های تاریخی و طبیعی در انتظار استقبال گرم از مسافران نوروزی است .

اردبیل نیوز: آنچه که بهار و نوروز اردبیل را جلوه و زیبایی دیگری می دهد همراهی هوای آفتابی و معتدل با چشم اندازه های باقی مانده از زمستان از جمله تکه برف هایی بر دل تپه ها و کوه هاست.

در این فصل از سال هر مسافری می تواند سبزه ، گل و گیاه را در کنار برف در کوهستان دیده و از این صحنه زیبا لذت ببرد.

سرسبزی و زیبایی‌های مراتع و جنگل‌های انبوه واقع درکوه‌های بلند و دره‌های عمیق منطقه حیران در حد فاصل شهرستان آستارا و نمین هر نقاش و هنرمندی را درهنرنمایی خلاق هستی حیران می‌کند.

 

از برف و سرمای یخچال‌های کناره‌های دریاچه کوه ‎ ۴۸۱۱متری سبلان تا منطقه جنگلی فندقلو و مشه‌سویی در نمین، جالیزهای پارس‌آباد گرمسیر ، باغ‌ها و کوهسارهای خلخال ، دهها آبگرم در شهر توریستی سرعین ، آبگرم زیبای سردابه در اردبیل تفرجگاه آخارباخار در هیر، دریاچه طبیعی نئور در کوه باغرو ، باباداوود در روستای عنبران ، قوتورسویی در روستای آقچای منطقه یورتچی ، آب معدنی سرد جناغا در روستای ایردموسی ، آبگرم برجلو در نیر و ده‌ها جاذبه طبیعی در استان اردبیل هر مسافری را مات و مبهوت زیبایی خود می کند.

در سکوت آرامش‌بخش تفرجگاه‌های بکر استان فقط آواز پرندگان خوش‌الحان بر شاخه درختان و شرشر جویبارها در ژرفای دره‌هاست که روح تازه‌ای بر جسم انسان‌های خسته از زندگی پرهیاهوی شهری می‌دمد.

علاوه بر خواص درمانی چشمه‌های آب معدنی گرم و سرد دراستان، برای کسانی که التیام دردهای جسمی و روحی را از طبیعت جستجو می‌کنند برای ساعاتی جدا شدن از زندگی روزمره و قرار گرفتن در محیط طبیعی این سرزمین شگفت انگیز بسیار موثر خواهد بود.

افرادی که برای گردش استان اردبیل را انتخاب می‌کنند از مواد غذایی نظیر گوشت تازه ، ماهی‌های لذیذ ، ماکیان و تخم‌مرغ محلی ، سرشیر، شیر، عسل ، کره ، ماست و میوه‌های مختلف با خواص و طعم طبیعی منحصر به فرد به‌ویژه در روستاها بهره‌مند می‌شوند.

ده‌ها بنا و اثر باستانی نیز باوجود تحمل قرن‌ها قهر طبیعت در کنار ساختمان‌های پر زرق و برق امروزی هنوز در برخی از نقاط این سرزمین تاریخی به‌عنوان تنها یادگارهایی از فرهنگ ، هنر و آیین اصیل منطقه پابرجاست.

مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین‌اردبیلی، مسجد تاریخی جمعه، بقعه شیخ کلخوران و مجموعه بازار در اردبیل ، بقعه سلطان حیدر و قلعه‌های دیو و قهقهه در مشگین‌شهر ، کاروان‌سرای سنگی شاه‌عباسی و بقعه کورائیم در نیر و ده‌ها پل ، منزل و حمام از بناهای تاریخی استان اردبیل هستند.

این بناها برای لحظاتی ذهن دیدارکنندگان را به زندگی پرآرامش و بی‌آلایش و نیز خلاقیت هنری پیشینیان منطقه مشغول می‌دارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید