ارائه کلیه مشوقها و معافیتها به مراکز فناوری/ تجهیز دانش آموختگان دانشگاهی به کارآفرینی


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر وحید احمدی امروز در مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی با تاکید بر این که ساختار اقتصادی امروز با گذشته تفاوت دارد، افزود: در دنیای امروز رابطه سرمایه گذاری در امر تحقیقات و تولید علم با توان اقتصادی و سیاسی کشورها یک رابطه مستقیم است به گونه ای که به کارگیری و مدیریت صحیح دانش در هر جامعه زیربنای رشد نوآوری و شکوفایی خلاقیت ها است از این رو لازمه رشد اقتصادی در دنیای امروز تولید دانش و مهارت های فناوری است.


معاون پژوهش و فناوری وزرات علوم، تحقیقات و فناوری شرکت ها و هسته های فناور را موتور توسعه همه جانبه توصیف کرد و اظهار داشت: کارآفرینی دانش بنیان عمل و هنر شناسایی و بهره برداری از فرصت ها برای ایجاد و توسعه کسب و کارهای جدید است از این رو کارآفرینی یک قابلیت ذاتی و موروثی نیست بلکه اکتسابی و قابل پرورش است. به همین دلیل کشورهای پیشرفته در سه دهه اخیر کارآفرینی دانش بنیان را در دستور کار دانشگاه ها قرار دادند.


وی با تاکید بر ضرورت تولید و اشاعه دانش و فناوری ادامه داد: وزارت علوم با توجه به انجام ماموریت هایی در راستای تجاری سازی دستاوردها توجه زیادی به امر اختراعات و نوآوری های در آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی کرده است.


احمدی با اشاره به اقدامات انجام شده در این زمینه خاطرنشان کرد: در این راستا چند اقدام اساسی انجام شده است که از آن جمله می توان به تسری یافتن کلیه مشوق ها و معافیت های قانونی به مراکز و موسسات و شرکت های فناور مستقر در شهرک های فناوری و پارک های علم و فناوری اشاره کرد.


وی تمهید ساز و کارهای لازم برای گسترش همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری بین المللی و انتظار آن در داخل کشور و صادرات محصولات دانش بنیان به خارج از کشور را از دیگر اقدامات این وزارتخانه برای تجاری سازی دستاوردها نام برد و یادآور شد: علاوه بر آن اقدام به ارایه مشوق های لازم به طرف های خارجی قراردادهای بین المللی، سرمایه گذاران خارجی و شرکت های صادر کننده کالا و خدمات خواهیم کرد.


رئیس ستاد ملی هفته پژوهش ادامه داد: تدوین برنامه راهبردی ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری در کشور بر اساس آمایش سرزمینی با لحاظ کردن مزیت ها و تقسیم کار ملی و منطقه ای توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در دستور کار است. همچنین تلاش هایی برای اجرایی کردن قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان و پیگیری رفع موانع اجرایی این قانون با تعامل معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری در دستور کار است.


وی همچنین تدوین شیوه نامه تاسیس شرکت های زایشی از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور خبر داد و یادآور شد: انتظار می رود که در این برهه از زمان دانشگاه ها با کمک مراکز تحقیقاتی و فناوری دانش آموختگان دانشگاهی را با مجهز کردن به توان کارآفرینی به جامعه تحویل دهند تا به جای پشت میز نشینی و استخدام شدن توسط دیگران خود زمینه ساز کار آفرینی در کشور شوند.


احمدی همچنین با اشاره به جزئیات برگزاری نمایشگاه هفته پژوهش خاطرنشان کرد: این نمایشگاه در سه بخش ارایه دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها و موسسات آموزشی، فن بازار و نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی دستگاه های اجرایی برگزار می شود.


وی بخش ویژه پارک علم و فناوری کودک و نوجوان را از دیگر بخش های این نمایشگاه نام برد و یادآور شد: سومین جلسه رسمی کمیسیون شورای عطف روز چهارشنبه هفته جاری برگزار می شود، علاوه بر آن در روز سه شنبه ۲۵ آذرماه از پژوهشگران برتر در سالن همایش های صدا و سیما تجلیل به عمل خواهد آمد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید