اجرای طرح «قدمهای آسمانی تا امام مهربانی» در ۶ استان/ استقبال از زائران پیاده حرم رضوی


به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام احمد شرفخانی معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف و امر خیریه در نشست خبری شنبه ۱۶ آذر از اجرای برنامه «طرح قدمهای آسمانی تا امام مهربانی» با هدف خدمت رسانی به زائران و کاروانهای پیاده حرم امام رضا (ع)خبر داد و گفت: یکی از حرکتهای ارزشمندی که در کشور از سالهای گذشته در برخی استانهای کشور بصورت مردمی شروع شد، حرکت کاروانهای پیاده به سوی حرم علی بن موسی الرضا (ع) در ایام شهادت این امام همام در دهه آخر صفر است.


وی افزود: همه ساله حدود ۱۳۰ هزار زائر به صورت پیاده به سمت حرم امام رضا (ع) حرکت می کنند و از آنجا که پشتیبانی و خدمت رسانی به این زائران متولی مشخصی ندارد لذا سازمان اوقاف از ظرفیتهایی که در مسیر این کاروانها دارد، از جمله اماکن متبرکه و امامزادگان و حسینیه ها در جهت خدمت رسانی به زائران پیاده استفاده خواهد کرد. در اربعین حسینی همه مردم عراق به صورت خودجوش به کار خدمت رسانی به زائران اباعبدالله(ع) مشغول می شوند و امیدواریم این حرکت آغازی برای این باشد که خود مردم خدمت رسانی به زائران امام رضا(ع) را بر عهده بگیرند.


شرفخانی از اجرای این طرح برای نخستین بار در ۶ استان همجوار مشهد مقدس، خبر داد و گفت: معمولا زائران از استانهای مبدأ مثل مازندران، سمنان، گلستان، استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی پیاده به سمت حرم علی بن موسی الرضا(ع) حرکت می کنند که سازمان اوقاف در ۹۶ پایگاه و منزلگاه به خدمت رسانی به این عزیزان می پردازد.


وی اعلام کرد: طبق آماری که به دست آورده ایم امسال حدود ۱۶۰ هزار نفر از مردم با پای پیاده به سوی حرم امام رضا(ع) حرکت خواهند کرد که سازمان اوقاف با بسیج امکانات امنیتی و فرهنگی و اجتماعی از جمله هلال احمر، نیروی انتظامی، بهداشت و درمان و… به خدمت رسانی زائران حرم رضوی می پردازد.


معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف تأکید کرد: ما به دنبال راه اندازی کاروان نیستیم و ثبت نام همچنان به صورت مردمی صورت می گیرد و ما تنها در امر پذیرایی و اسکان از زائران در ۹۶ پایگاه اعم از امامزادگان و بقاع متبرکه و حسینیه ها و برخی مساجد بدین امر مبادرت می کنیم.  بیش از ۱۰۰ روحانی برای استقرار در منزلگاه های مربوطه اعزام می شوند و نمایشگاهی با مضمون فضیلت و آداب زیارت، فضیلت سختی زیارت و نیز برخی از خاطرات مرحوم حجت الاسلام ابوترابی به عنوان بنیانگذار امر پیاده روی حرم رضوی به  نمایش گذاشته خواهد شد. همچنین علاوه بر اجرای برنامه های مختلف معنوی و ارائه بسته های فرهنگی، به دلیل سرما پوششی(کاور) مخصوص به زائران اهدا خواهد شد.


وی به تعداد پایگاه های میزبان زائران رضوی، در ۶ استان همجوار مشهد اشاره کرد و گفت: در استان مازندران ۱۲ پایگاه، در سمنان ۲۰ پایگاه، در گلستان ۹ پایگاه، در خراسان شمالی ۱۸ پایگاه، در خراسان جنوبی ۷ پایگاه و در خراسان رضوی ۳۰ پایگاه پذیرای زائران خواهند بود و تجمع این پایگاه ها در دهه آخر صفر در خراسان رضوی است که بیشترین خدمات رسانی در این استان صورت خواهد گرفت.


حجت الاسلام شرفخانی از اجرای مسابقه «قدمهای آسمانی تا امام مهربانی» با موضوع زیارت پیاده حرم امام رضا(ع) از آغاز ماه صفر تا ۱۲ دیماه خبر داد و گفت: این مسابقه در شش بخش شعر، عکس، خاطره نویسی، کلیپ و نماهنگ، مطبوعات و خبر و داستان نویسی برگزار می شود و دبیرخانه هر کدام از این بخشهای مسابقه در یکی از استانهای ششگانه میزبان(مازندران، گلستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبیِ، سمنان، خراسان شمالی) خواهد بود و جوایزی همچون کمک هزینه حج عمره، کمک هزینه سفر عتبات عالیات و … به برگزیدگان اهدا می شود.


معاون سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه به ارائه گزارشی از اجرای طرح «سوگواری بصیرت عاشورایی» پرداخت و گفت: این طرح در ۲ هزار و ۹۸۰ بقعه و امامزاده برگزار شد و ۷ هزار و ۸۶ حسینیه و مسجد نیز در حمایت از این طرح خدمت رسانی کردند. ۲۳ هزار جلسه عزاداری در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار شد و از محل اجرای نیات واقفین حدود ۲۰ میلیون نفر پرس عزاداران اطعام شدند. در این مدت ۴ هزار مبلغ دینی اعزام گردیدند و برنامه هایی همچوم برپایی هزار و ۲۰۰ خیمه معرفت با هدف پاسخگویی به سؤالات دینی، برگزاری ۷۱۳ محفل انس قرآن و برپایی هزار و ۳۲۶ نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی در بقاع متبرکه و امامزادگان انجام گرفت.


وی افزود: در بیش از ۲ هزار امامزاده نیز نمایشگاه بصیرت عاشورایی با عنوان «پند سرخ عاشورایی» برگزار شد و حدود ۲۶ میلیون نفر زائر در دهه اول محرم در بقاع متبرکه و امامزادگان حضور پیدا کردند و با برپایی خیمه های معرفت و ایستگاه های «همه واقف باشی» ۷۰ وقف جدید با موضوعات مختلف ثبت گردید.


حجت الاسلام شرفخانی در پایان به ارائه گزارشی از «طرح تربیت حافظ قرآن» در سازمان اوقاف و امور خیریه پرداخت و گفت: در ۲ سال گذشته حدود ۵۲۰ هزار نفر در این طرح با حضور در امامزادگان و بقاع متبرکه و دیگر مؤسسات فرهنگی ثبت نام کرده اند که تحت پوشش سازمان اوقاف قرار گرفتند و از اواخر سال گذشته تا به امروز نیز حدود ۸ هزار نفر در «طرح تربیت حافظ قرآن به صورت مجازی» شرکت کردند که آزمون آن احتمالا تا پایان ماه جاری به صورت آنلاین و یا حضوری انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید