اثر اضطراب و استرس در دوره بارداری بر رشد قدی نوزاد

0
219

اثر اضطراب و استرس در دوره بارداری بر رشد قدی نوزاد
[ad_1]

اثر اضطراب و استرس در دوره بارداری بر رشد قدی نوزادبه گزارش گروه وبگردی ملکانه؛ طبق نتایج مطالعه محققان دانشگاه نیومکزیکو، نوزادان به واسطه میزان استرس مادر در طول بارداری به لحاظ جسمی آسیب می بینند.

یافته ها نشان می دهد استرس در طول اواخر بارداری موجب کاهش رشد نوزاد شده و در نتیجه سایز بدن نوزاد در طول رشد کاهش می یابد، درحالیکه استرس در طول اوایل بارداری بر نرخ رشد تاثیری ندارد، اما موجب تسریع روند رشد و افزایش سایز نوزاد بعد از شیر دادن می شود.

اندریس برگانل، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما معتقدیم استرس مادر به دو شیوه و براساس زمان بروز استرس در طول بارداری، بر نوزاد تاثیر می گذارد و پیامدهای متفاوتی قبل تولد، بعد تولد و بعد از شیردهی دارد.

به گفته برگانل، استرس مادر در اواخر بارداری موجب می شود مادر انرژی کمتری صرف پرورش جنین خود کند که منجر به رشد آهسته تر جنین در رحم می شود اما بعداً بر رشد نوزاد تاثیری نمی گذارد. در مقابل، استرس مادر در ابتدا بارداری موجب می شود جنین با کاهش امید به زندگی در سنین بالاتر مواجه شود.


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره نوزاد تازه متولد شده تان


نتایج همچنین نشان داد چه مادر به صورت مستقیم در برابر عوامل استرس زا نظیر محدودیت غذایی قرار گیرد یا تغییری در هورمون های استرس نظیر کورتیزول صورت گیرد، الگوهای رشد نوزاد در طول مرحله رشد با زمان قرارگیری در معرض استرس همچنان مشابه است.

به گفته محققان، استرس مادر در طول بارداری تاثیرات متعددی بر فیزیولوژی نوزاد دارد که تا بزرگسالی ادامه می یابد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

استرس دوره بارداری بر اندازه نوزاد تاثیر می گذارد

[ad_2]
ملکانه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید