آیین «سواوستی» به زلالی آب

در یک رسم دیرین زنان اردبیلی فردای چهارشنبه سوری آیین سواوستی را که نشانی از پاکی و زلالی آب جاری دارد در کنار رودخانه‌ها و چشمه‌سارها برگزار می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این مراسم که امسال نیز به دیرینگی نوروز در اردبیل و در کنار رودخانه بالقلو و منطقه هفت چشمه اردبیل آغاز شده، بسیاری از زنان و کودکان در حالی که جشن و سرور می‌کنند با پوشیدن لباس‌های نو و به دست گرفتن کوزه سفالی که اغلب نیز به رنگ سفید با گل‌های قرمز است و آن را قبل از چهارشنبه سوری تهیه ‌کردند؛ برای عبور از روی نهر آب که در اردبیل رسم بوده به کنار رودخانه بالقلو چایی می‌روند و این مراسم را انجام ‌می‌دهند.

از نقاط قابل توجه این آیین دیرینه ابزار و وسایلی است که زنان همراه خود می‌برند؛ گاه زنان با پای پیاده داخل آب جاری رودخانه بالقلو شده و در مسیری که شهرداری چند سالی است آن را احیا و بهسازی کرده است، هفت مرتبه طول رودخانه را طی می‌کنند تا به نیات و حاجات خود برسند.

به گزارش اردبیل نیوز ، در برخی از مناطق نیز حتی برخی از زنان قیچی به همراه خود می‌برند و آب را به نیت بریدن کدورت‌ها و بدی‌های سال کهنه قیچی می‌کنند.

در این مراسم آنان در دل آرزویی می‌کنند و از روی آب می‌پرند و یا از روی سنگ‌های داخل رودخانه می‌گذرند که این آیین همچنان پابرجاست و مردم در این روزها رسم دارند در خانه و پیش خانواده خود باشند.

در این آیین عده‌ای از زنان و دختران نیز در حالی که جارو به دست گرفته‌اند، آب را به صورت نمادین جارو می‌کنند تا هرگونه پلیدی و پلشتی که از سال ۹۱ باقی ‌مانده است، بیرون رفته و یک سال با صفا و صمیمیت و بدون کدورت را آغاز کنند.

در این آیین دیرینه اردبیلی‌ها همچنان برای دختران دم بخت خود نیز آرزوی توفیق کرده و از خداوند می‌خواهند در سال نو بخت دختران باز شده و راهی خانه شوهر شوند.

این رسم با وجود آنکه حکایت از پاکی و صمیمیت مردم ایران دارد، برخی صحنه‌های نامناسبی نیز از سوی خانواده‌ها مشاهده می‌شود که اصالت این آیین کهن را زیرسئوال برده و این مراسم را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید