آموزشهای ضمن خدمت کارکنان گمرکات آذربایجان غربی باید در بهبود اجرای رویه های گمرکی نمود یابد


به گزارش خبرنگار مهر، میر هاشم سید احمدی صبح یکشنبه در جریان بازدید از محل برگزاری دوره های آموزشی  و بازدید از کلاس‌ های این دوره آموزشی با اشاره به اینکه دوره های آموزشی باید موجب بهبود و افزایش کیفیت خدمات گمرکی شود، افزود:‌ به ‌روزرسانی اطلاعات و افزایش دانش تخصصی کارکنان و همچنین پیگیری برای استمرار دوره ‌های آموزشی، از وظایف اصلی واحد آموزش حوزه نظارت گمرکات استان آذربایجان غربی است.


وی ضمن تاکید بر ایتکه باید آموزشهای تئوری شرکت‌ کنندگان در این دوره‌ها و روند اجرای آنها در گمرکات استان پیگیری شود، ادامه داد:‌ باید میزان تاثیر گذاری آموزش‌ ها در ارائه خدمات به ارباب‌ رجوع و تسهیل کار ارباب رجوع سنجش شود تا نکات ضعف و قوت دوره ها و نیازسنجی لازم انجام شود.


ناظر گمرکات آذربایجان غربی در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده برای تسهیل امورات گمرکی در گمرکات بازرگان، تمرچین، سرو، رازی و … اظهار داشت:‌ با تمهیدات فراهم شده از سوی حوزه نظارت گمرکات استان کار مربوط به تشریفات گمرکی کامیونهای حامل مواد سوختی و کالا در مرز تمرچین در داخل کشور انجام می گیرد.


سید احمدی با اشاره به نقش بی بدیل گمرکات در توسعه همه جانبه آذربایجان غربی با توجه به همجواری با ۳ کشور ترکیه، عراق و جمهوری آذربایجان عنوان کرد: با این تصمیم نوبت های طولانی و صف های تشکیل شده کامیونهای حامل کالا در پشت مرزهای ورودی به کشور جمهوری اسلامی ایران در گمرک تمرچین برطرف شد.


وی هوشمندسازی تشریفات گمرکی، تجهیز دستگاههای کنترلی و ارتقای سطح علمی کارکنان و فراهم کردن امکانات معیشتی پرسنل در توسعه و تعالی جایگاه گمرکات را مهم دانست و اضافه کرد:‌باید در رویه‌های مختلف گمرکی، اجرای یک رویه واحد از سوی گمرکات مختلف جهت انجام تشریفات گمرکی برای تسریع در امورات اتخاذ شود که برای ارتقای جایگاه واقعی گمرک، تعالی سازمانی و تحقق اهداف مورد نظر، کارکنان باید خدمت‌ رسانی صادقانه به مراجعه‌کنندگان را در سرلوحه کار خود قرار دهند.


وی ادامه داد: پایانه‌های مرزی بستر توسعه اقتصادی و دستیابی به زمینه های توسعه پایدار از طریق جابجایی کالا و مسافران بین المللی محسوب شده و بهره برداری از طرحهای عمرانی در مبادی ورودی و خروجی در افزایش تعاملات با کشورهای همسایه، ایجاد اشتغال پایدار، رشد درآمدهای ارزی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی تاثیربسزایی دارد.


وجود ۹ گمرک فعال که در نوار مرزی شمال و غرب آذربایجان غربی هستند در کنار فعالیت بازارچه های مرزی افق های روشنی را در زمینه صادرات و توسعه روابط اقتصادی بین المللی ایجاد کرده، با اجرای سیاست و برنامه های مربوط به تقویت صادرات کالاهای غیر نفتی در سالهای اخیر ارزش کل صادرات از مبادی مرزی استان همواره سیر صعودی داشته است.


عمده کالاهای صادراتی آذربایجان غربی شامل کنسانتره، آبمیوه، محصولات غذایی، سیب، انگور و کشمش است که بیش از ۷۰ درصد ارزش کل صادرات استان را به خود اختصاص داده اند و اقلام عمده وارداتی استان محدود به ماشین آلات صنعتی و مواد اولیه شیمیایی است.


 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید