آمریکا بازهم خریداران نفت ایران را از تحریم‌ها معاف کرد؛چرا؟

آمریکا برای چهارمین بار و برای یک مدت شش ماهه ۱۰ کشور اروپایی به همراه ژاپن را از تحریم‌های نفتی خود علیه ایران معاف کرد.

آذرجزایری: آمریکا برای یک مدت شش ماهه دیگر ۱۰ کشور بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و انگلیس را به همراه ژاپن را از تحریم‌های نفتی خود علیه ایران معاف کرد.

این اتفاق در شرایطی می افتد که در حال حاضر اغلب این کشورها در تلاشند تا از دو طریق خرید نفت از ایران را متوقف کنند. برخی از این کشورها این روزها در تلاشند تا با تغییر تکنولوژی پالایشگاه های خود بتوانند نفت هایی به غیر از نفت ایران را فرآورش کنند که البته این روش نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت دارد. در عین حال از روش دیگری نیز بهره برده می شود که البته متداول تر از تغییر API  نفت است. در شرایط فعلی اغلب کشورهای تایید شده از سوی آمریکا بالاخص ژاپن طی دو سال گذشته سعی کرده اند تا نفت مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر خریداری کنند و تمدید مهلت آمریکا برای این کشورها نیز از این جهت است که اگر فشارهای بین المللی افزایش یابد قیمت نفت فراتر از ۲۰۰ دلار خواهد رفت و این مساله می تواند بر ایجاد آشفتگی در بازار نفت تاثیرگذار باشد.

 

نفت

 

واشنگتن این کشور‌ها را با شرط کاهش واردات نفت و وابستگی به ایران از تحریم‌های مالی خود معاف کرده است و از آنجا که ژاپن در ماه‌های گذشته واردات نفت خود را از ایران کاهش داده و در ماه ژوئن واردات نفت از ایران را ۳۸.۱ درصد کمتر از سال قبل بود معافیت ژاپن از این تحریم‌ها انتظار می‌رفت.

در چنین شرایطی به نظر می رسد مسوولان وزارت نفت باید هر چه زودتر به فکر رایزنی و حل مشکلات نفتی باشند چراکه طی دو سال گذشته بسیاری از کشورهای خریدار نفت واردات از ایران را کاهش داده اند و دراین راستا بسیاری از کارشناسان ابراز نگرانی می کنند که در چنین شرایطی در صورت رفع تحریم ها نیز با توجه به گرایش خریداران به سمت کشورهای دیگر این احتمال قوت می گیرد که ایران خریداری برای نفت بیش از یک میلیون بشکه در روز نداشته باشد.

 

نفت

 

برهمین اساس به نظر می رسد باید هر چه زودتر به فکر راهکاری برای مدیریت بازار نفت باشیم تا بازار طلای سیاه را از دست ندهیم.

ضمن آنکه در شرایط فعلی هستند کشورهایی که نفتی را تولید می کنند که API آن به نفت ایران نزدیک است و کشورهای دیگر برای تامین نیاز خود می توانند به این کشورها مراجعه کنند. دراین بین آنچه طی این دوسال مشخص بوده سود ناشی از تحریم نفتی ایران بوده که به جیب دیگر کشورهای نفتی بالاخص برخی از اعضای اوپک رفته است و قطعا چشم پوشی این کشورها از سود ناشی از فروش نفت خود به جای نفت ایرانی کار چندان آسانی نخواهد بود. چراکه اگر در شرایط فعلی تحریم ها نیز متوقف شود برگرداندن خریدار به ایران آسان نخواهدبود.

 

 

خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید