آمادگی کامل ایران برای برگزاری نمایشگاه ملی کتاب کابل

«نصیر احمدنور» سفیر افغانستان عصر جمعه ۱۲ اردیبهشت به همراه جمعی از کارشناسان فرهنگی این کشور ضمن بازدید از بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با «سیدعباس صالحی» رئیس نمایشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار، صالحی با اشاره به حضور افغانستان به عنوان مهمان ویژه در این رویداد اظهار کرد: حضور افغانستان به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب تهران زمینه‌ساز تعامل و تبادل فرهنگی هر چه بیشتر میان دو کشور با ریشه مشترک فرهنگی و تاریخی است.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار امیدواری کرد این اقدام با تلاش افغانستان و گام‌های ایران بتواند فرصت‌های جدیدی برای همکاری فرهنگی ۲ کشور ایجاد کند.

سفیر افغانستان نیز با سپاس از مسئولان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران اظهار کرد: همیشه روابط فرهنگی مهم‌ترین بخش رابطه ۲ کشور است، به طوری که تغییر دولت‌ها و سیاست‌ها نمی تواند بر آن تاثیر بگذارد.

نصیر احمدنور با اظهار امیدواری از اینکه حضور افغانستان زمینه‌ساز تعامل فرهنگی ۲ کشور باشد، گفت: ما از ایران برای کمک‌های فرهنگی و همچنین تعامل مثبت مدیران و کارشناسان این کشور با بخش‌های فرهنگی افغانستان تشکر می‌کنیم و آماده همکاری‌های آینده هستیم.

در ادامه این دیدار «محمدرضا وصفی» مدیر کمیته ناشران بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، اظهار کرد: ایران آمادگی انتقال تجربه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را به افغانستان برای برگزاری نمایشگاه ملی دارد و امیدواریم در آینده نزدیک این فرصت برای افغانستان پیش آید و بتواند رویدادی ملی در حوزه نشر و درخور فرهنگ خود برگزار کند.

سپس «امیرمسعود شهرام‌نیا» قائم‌مقام رییس بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: ایران سه چهار سال پیش، نمایشگاه کتابی در افغانستان برگزار کرد و استقبال مردم این کشور دور از تصور و انتظار ما بود که نشان می‌دهد مردم این کشور عطش فراوانی برای مطالعه کتاب‌های جدید دارند.

وی افزود: ما آمادگی داریم در برگزاری نمایشگاه کتاب ملی در افغانستان همکاری کنیم، زیرا به نظر می‌رسد در سال‌های ابتدایی این تجربه، باید مشارکت وجود داشته باشد تا آرام‌آرام این نمایشگاه ملی در شأن کشور افغانستان شکل بگیرد.

مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین از آمادگی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برای تامین کتاب‌های موردنیاز در کتابخانه‌های عمومی افغانستان و جامعه دانشگاهی این کشور خبر داد و اظهار کرد: حضور افغانستان به عنوان مهمان ویژه در اولین دوره شکل گیری این طرح را باید به فال نیک گرفت که نشان‌دهنده دید مثبت ایرانیان به تعامل با افغانستان است.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۱۰ تا ۲۰ اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برپاست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید