آغاز عملیات اجرایی طرح ساماندهی پایانه مرزی رازی خوی


به گزارش خبرنگار مهر، بابک طالبی پیش از ظهر سه شنبه در جلسه بررسی مشکلات مرز رازی خوی سامان دهی پایانه رازی را از اولویت برنامه های این اداره کل دانست و افزود: با پایان مطالعات طرح ساماندهی و توسعه این پایانه بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود .


وی در ادامه اظهار داشت: پایانه رازی خوی در مرز ایران و ترکیه پایانه مرزی بین المللی در آذربایجان غربی بوده که در توسعه صادرات و واردات از کشورمان نقش سازنده و مهمی دارد و باید با تخصیص اعتبارات لازم ساماندهی شود .


فرماندار خوی نیز در این نشست با اشاره به ظرفیتهای مرز رازی بر ضرورت ساماندهی پایانه این مرز تاکید کرد و گفت: این پایانه باید براساس ظرفیتها و نقش حمل و نقل جاده ای توسعه یافته و به امکانات جدید تجهیز شود .


غلامحسین عماری اظهار داشت: روزانه بطور میانگین از این مرز ۱۲۰ دستگاه خودرو سواری ایرانی و خارجی و کامیون تردد میکند و ضروری است که زیر ساختهای لازم در بخش حمل و نقل این پایانه تکمیل شود .


همه ساله بیش از ۱۰ هزار واگن قطار حامل کالاهای ورودی و خروجی از مرز رازی خوی برای انجام تشریفات ترانزیتی به تبریز انتقال می یابد این روال که از دو تاسیس راه آهن رازی از ۴۹ سال قبل باقی مانده باعث بی نصیب ماندن استان آذربایجان غربی از در آمد های حاصل از ترانزیت می شود.


سالانه ۱.۵ میلیون تن انواع کالا از راه ریلی ایران- ترکیه در مرز رازیکاپی کوی ترانزیت و بیش از ۳۶ هزار نفر از طریق این راه به ایران،ترکیه و دیگر کشور های اروپایی و بالعکس تردد می کنند.


مرز رازی – کاپی کوی به عنوان دروازه اتصال ایران به اروپا بوده بطوریکه بر اساس اسناد تاریخی جاده ابریشم نیز در گذشته دقیقا از این منطقه عبور می کرد که هم اکنون شهرستان خوی و این مرز در شمالغرب کشور به محلی برای صادرات کالا به اروپا تبدیل خواهد شد.


آذربایجان غربی  در شمالغربی ایران بیش از ۸۹۱ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور جمهوری آذربایجان، ترکیه و عراق دارد، آذربایجان غربی بعنوان تنها استان هم مرز ایران با کشور ترکیه و دارای بیش از ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با این کشور است.


مرزهای بین المللی بازرگان در ماکو، سرو در ارومیه و مرز رازی در شهرستان خوی مهمترین مبادی ورودی و خروجی کالا از ایران به ترکیه هستند، آذربایجان غربی با استان حکاری، وان، آغری، ایغدیر و قارص ترکیه مرز مشترک دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید